Genel

Kırmızı etin yükselen fiyatları karşısında alan da memnun değil satan da!

Et fiyatlarına ardı ardına gelen zamlar raflara yansıdı. Kasaba uğrayanlar fiyatları görünce şaşırmaya devam ediyor. Yakın zamanda ücretsiz kasaplardan alınan çorbalık, artık 40 lira olurken, et fiyatlarının uçuşa geçmesiyle birlikte, kıyma gibi et ürünlerinde de fiyatlar 300 TL’yi buluyor.

“Elektrik faturası, kirayı geçti”

Et fiyatlarına neredeyse haftada iki kez zam yapıldı. Et ve et ürünlerine gelen zamlar sebebiyle kıymanın kilosu neredeyse 300 liraya yaklaşırken;  kuşbaşından, bifteğe, antrikota kadar et fiyatları toptan yükseldi.
Et fiyatlarındaki haftadan haftaya etiketlerin değişmesinin sebebinin artan maliyetler olduğunu dile getiren kasap Çağatay Danacı “Çok geriye gitmeye gerek yok. Şimdi 270 liraya 1 kilo kıyma satıyoruz. Bundan bir hafta önce 240 liraydı, 1 ay önce ise 200 liraydı. Bir ayda 70 lira zam, böyle bir şey yok! 6 ay önce bizim alışımız 150 liraydı, şu an 195 liraya yaklaştı.” dedi. Fiyatların artmaya devam edeceğini kaydeden Danacı, “Köylü, elindeki malı vermek istemiyor, biz de mecburiyet fiyat artırmak zorunda kalıyoruz; çünkü giderlerimiz belli. Elektrik faturası, kirayı geçti. Alış fiyatlarımızda sıkıntı var; ama köylü de haklı, onun da kendini düşünmek zorunda.” dedi.

“Çorbalık satılmazdı, para almadan isteyene verirdik; şimdi 35-40 lira”

Fiyatların çıkmaza girdiğini ve aynı sistemde bu şekilde fiyat değişikliklerinin artık sürpriz olmayacağını söyleyen Danacı, “Biz satmak isteriz. Herkes evine et alsın isteriz. Önceden bir kişi gelip 1 kilo kuzu, 1 kilo kıyma ve bütün tavuğu 200 liraya alıp gidebiliyordu. Şimdi bunlar 800 lira oldu. Önceden çorbalık satılmazdı, para almadan isteyene verirdik; ama şimdi 35-40 liraya satıyoruz. İşin içinden çıkamıyoruz. Sonu yok. Sistemin değişmesi gerekiyor. Temelden değişmedikçe et fiyatları 350-400 liraya tırmanacak.” şeklinde konuştu.

Kasaplarda durum buyken mikrofonlarımızı sokağa çevirdik. Bazı vatandaşlar, eti uzun süredir evlerine almadıklarını ve fiyat takibi yapmadıklarını dile getirdi. Bazıları şimdilik ekonomik kriz ortamında fiyatların makul olduğunu belirtirken, bazı vatandaşlar ise yorum yapmaktan kaçındı.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu