Genel

Kırıyor, yıkıyor, talan ediyorlar! Tarihe saygısızlık, mahalleye korku!

Keşan’da her ne kadar önlem alınsa da metruk binalara dadanan kötü niyetli kişilerin yarattığı sorunlar devam ediyor. Keşan’ın tarihi günden güne erirken, bu insanların yarattığı tedirginlik ve korkuyu her geçen gün daha fazla hisseden mahalleli, kalıcı bir çözüm istiyor.

Büyük Cami Mahallesi’ndeki metruk ev sorunu aslında yeni bir problem değil, mahalleli yıllardır bu dertle boğuşuyor. Neredeyse 150 yıllık evler içeriye kötü niyetli kişiler girmesin diye gerek kapılarına örülen duvarlarla, gerekse de çekilen demir parmaklıklar ile korunmaya çalışıyor. Ancak zaman geçtikçe bu evlere giren ve kim olduğu bilinmeyen kişiler sebebiyle sorunlar daha da derinleşiyor.

Bunlardan bir yenisi Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nin hemen yanı başında bulunan bir evde yaşandı. Geçmiş yıllarda nüfus müdürlüğü olarak da hizmet vermiş yaklaşık 150 yıllık binanın önce camları kırıldı, sonra kapıları söküldü; ardından içeri giren kimliği belirsiz kişi ve kişiler uyuşturucu, alkol kullanımı ve fuhuş için binayı işgal etti. Bu da yetmedi, bu kez de binaya dadanan defineciler evin zemininde hazine dahi aradı.

Kadınların gün içinde yalnız geçmeye çekindikleri sokakta insanlar çöp atmaya dahi korkarken, sorun yetkililere bildirildi. Güvenlik güçleri tarafından da takip altına alınan binalar daha sonra belediye ekiplerince pencerelerine çekilen demir parmaklıklar ile koruma altına alındı.

Her ne kadar bahse konu bina içine girişlere bu şekilde engel olunmaya çalışılsa da, Büyük Cami Mahallesi’nde aynı acı kaderi paylaşan onlarca bina daha bulunuyor. Bir çoğu vakıflar tarafından koruma altına alındığı için içeri çivi dahi çakılmasına izin verilmeyen binalarda, niyeti hiç de iyi olmayan kişiler adeta cirit atıyor.
Ev sahiplerinin terk ettiği ve giderken bir kaç parça eşya bıraktığı evler, önce hırsızlar tarafından yağmalanıyor, ardından madde bağımlılarının meskeni oluyor, o sırada yine defineciler de define aramaya devam ediyor.

Bu şekilde Keşan’ın tarihine ışık tutabilecek binalar çaresizce harap olurken, sapıklarla artık ‘kapı komşusu’ olan mahalle sakinleri de duruma kalıcı bir çözüm bekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu