Haberler

Kira gelir beyannamesinde son gün 25 Mart

Ev sahiplerini ilgilendiren kira geliri beyannamelerinin verilmesi için son gün 25 Mart. Bu tarihte beyannamesini ibraz etmeyen ev sahipleri cezayla karşılaşacak.

2018 yılına ilişkin konut kira geliri yıllık 4 bin 400 TL ve daha az olanlar beyanname vermeyecek. Yalnızca bu miktarın üzeri için beyanname düzenlenecek.

Hazırlanan beyannamelere göre kira gelirlerinin vergisi, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte; mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine, bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine, elden ödenebiliyor.

İnternet bankacılığını kullanarak da anlaşmalı bankalara, www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların banka kartları ve kredi kartları ile ödenebiliyor.
Kira geliri beyan edilirken iki yöntem uygulanıyor, götürü gider yönteminde istisna düşüldükten sonra vergiye tabi hasılatın yüzde 15’i kadar götürü gider olarak düşülüyor ve vergi matrahı hesaplanıyor.
Gerçek gider yönteminde ise belgelendirme şartı ile birçok gider kalemi gelirden düşülebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Konya Web Tasarım Keşan Web Tasarım Sigara Bırakma Merkezi Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Gluten Diyeti Nasıl Yapılır Dijital Pazarlama Teknikleri Dijital Reklam Ajansı Blikkenslager Keşan Gelinlik
Kapalı