Keşan

Keşanlı müzisyen ve hamallar Sayıştay’ın olumlu kararının ardından nakdi yardımlarını almaya başladı

Yeni Mescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar, Ramazan paketleri konusunda da alternatif öneri sundu

Yeni Mescit Mahalle Muhtarı ve Keşan Çarşı Hamalları Derneği Kurucu Başkanı ve derneğin mevcut Denetim Kurulu Üyesi Fikret Kantar yaklaşan Ramazan Ayı’nda yardıma muhtaç kişilere yapılacak yardımlar ile ilgili konuştu. Bu sene aş evi kurulmayacağını belirten Kantar, yapılacak yardımlar konusunda öneride bulundu.

Nakdi yardımlar dağıtılmaya başlandı

Sözlerine Ramazan Ayı öncesinde pandemi sebebiyle işler olumsuz etkilenen hamal ve müzisyenlere verilmeye başlanan maddi yardımlar hakkında konuşarak başlayan Fikret Kantar, “Geçtiğimiz mecliste hamal ve müzisyenlere verilmek üzere maddi yardım meclis üyelerimiz tarafından verilen önerge ile talep edildi. Arkadaşlarımızın pandemi sebebiyle iş yapamadıkları ve ekonomik açıdan çok mağdur oldukları sebebiyle bu konu gündeme taşındı. Bundan dolayı da belediyemiz tarafından kabul görse de belediye mevzuatında böyle bir madde olmadığı için Sayıştay’a gönderildi ve oradan da olumlu cevap geldi. Bunun olumsuz gelmesi de mümkün değildi, aynı karar Malkara Belediyesi tarafından daha önceden alınmıştı, bu da emsal karar niteliğindeydi. Sonrasında da nihayet yardımlar çıktı.” sözleriyle bu zamana kadar geçen süreci değerlendirdi.
Öte yandan dün itibariyle başlayan yardımlar için konuşan Kantar, “6 Nisan itibariyle yardımlar dağıtılmaya başlandı, şimdi ise 2’si hamal 2’si de müzisyenler olmak üzere 4 derneğin üyelerine her gün 40’ar kişi olmak üzere yardımlar veriliyor. Bu iyi bir gelişme çünkü Ramazan’ın gelişine birkaç gün var, arkadaşlara rahat bir nefes aldıracak. Yevmiye ile çalışan bu işçilerimiz adına Belediye Başkanımız ve meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Ramazan paketi yerine market fişi

Bu Ramazan’da dar gelirli vatandaşların hizmetine sunulmak üzere aş evinin açılmayacağını belirten Kantar, daha önceki yıllarda olduğu gibi belediye ile temasta bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bu konuyu Belediye Başkanımız ile birebir görüştüm. Kendisi böyle bir şeyin olamayacağını, yalnızca yardım paketi ile yardım yapılacağından bahsetti. Ben de kendisine yardım paketlerinin sağlıklı olmadığını; ancak mahallemize yapılacak yardımlar konusunda, mahallemizin alışveriş yaptığı bir marketten yapılacak alışverişler üzerinden yardımı önerdim. Market sahibi ile belediyenin görüşmesi ve alınacak fişler üzerinden yardıma muhtaç kişilerin alışveriş yapılabileceğini söyledim. Geçen Ramazan Ayı’nda da İstabul – Başakşehir ve Samsun – Çarşamba gibi yerlerden de bu gibi erzak yardımları gelmişti, o zaman da ismi geçen marketin IBAN numarası alınmak suretiyle, alınan fişler karşılığında erzak yarımları gerçekleşmişti. Bu önerim Başkan tarafından da olumlu karşılandı. İnşallah bu şekilde bir yardım yapılacaktır diye düşünüyorum”

Son olarak Türkiye Yardımseverler Derneği Keşan Şubesi Başkanı Filiz Şalk ve yönetim tarafından da ziyaret edildiklerini ve dile getirdiği yardım sisteminin dernek tarafından da olumlu karşılandığını belirten Fikret Kantar 8 bin liralık maddi yardım ile 40 aileye 200 TL değerinde yardım eden derneğe hassasiyetleri karşısında teşekkür ederken, Ramazan Ayı’nda yardıma muhtaç ailelere erzak yardımında bulunmak isteyenlere de çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu