Genel

Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü kutlandı

Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü, şehirde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Korona virüs sebebiyle önceki yıllara göre kutlamalar sönük kalsa da, Keşanlılar gerek sosyal medya üzerinden yayınlardan, gerekse etkinliklere katılarak kutlamalara ilgi gösterdi.


Keşan’ın 19 Kasım 1922’de Binbaşı Mehmet Bey komutasındaki Türk Taburu’nun Malkara üzerinden gelerek, itilaf devletleri heyetinden teslim alması ve TBMM sınırları içine dahil edilmesinin 98. yıl dönümü olan Keşan’ın Kurtuluşu, şehirde sevinç ile kutlandı.

Keşan’ın kurtuluşu etkinlikleri, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na saat 10.00’da çelenk sunum töreni ile başladı. Kurumlar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının çelenklerini bırakmaları ardından, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Konuşmanın ardından Keşan Belediyesi Halk Dansları Topluluğu sahne aldı. Meydanda ilçenin kurtuluşunu temsil eden oyunun sergilenmesini, vatandaşlar ilgiyle izledi.

Halk dansları ekibinin ardından Keşan’daki kurumların, ticari ve sivil araçlarının katılımı ile oluşturulan kortej, Anafartalar Caddesi’nden çıkarak şehri kat ettikten sonra törenin yapıldığı alandan geçti.

Korona virüs tedbirleri kapsamında yasaklanmasına rağmen bazı araçlardan vatandaşlara şeker ve araç kokusu dağıtıldı, bu sırada onları yakalamaya çalışan vatandaşlar yarış içine girdi.

Buradaki törenin sonlanmasının ardından, programlar Kurtuluş Caddesi, Artı Çarşı ve Kunduracılar Çarşısı’nda devam etti.

Kunduracılar Çarşısı’nda Keşan Kent Müzesinin kent belleğini canlandırmak için başlattığı “Keşan’ın Fotoğraf Albümü” projesinin sonucunu Keşan’ın belleğini yansıtan “HAFIZAMDAKİ KEŞAN” sergisiyle Keşanlılar’ın ilgisine sunuldu.

Keşanlıların yıllardır farklı mecralarda gördüğü, belki çok beğenip “ah o eski günler” dediği fotoğrafları; 1900’lü yılların başından beri kentteki alışverişin, ticaretin, yaşamın kalbi olan Kunduracılar Çarşısı’nda bir araya getirildi.

Keşan’daki bayram törenleri, meydan ve caddeler, Keşan’a ait ilkler gibi farklı başlıklar altında 84 fotoğrafın yer aldığı sergi Keşanlılar’ın büyük beğenisini topladı.

Caddedeki etkinlik, Grup A20’nin canlı performansı ile devam ederken, diğer yandan da İzzet-i İkram Pazarı’nın açtığı standlar ile sürdü.

Öte yandan, daha önce Kurtuluş Caddesi’nde yapılan indirim günlerinin Keşan’daki diğer caddelere yayılması ile meydana gelen ‘Kurtuluş İndirim Günleri’ düzenlendi. Artı Çarşı, Kunduracılar Çarşısı ve Kurtuluş Caddesi’ndeki iş yerlerinin indirime gittikleri 48 saat sürecek kampanya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu