Genel

Keşan’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Keşan’da törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı ve Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen tören ve programlarda konuşan Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Öğretmenler Günü’nün, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gün olduğunu söyledi.

Saat 10.00 sıralarında, Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şube müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, STK’ların başkan ve temsilcileri ile öğretmenler ve öğrenciler katılı. Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulduğu buradaki tören; saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle son buldu. Program sonunda, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından, öğretmenlere karanfil takdim ederek, tüm öğretmenlerin, Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Selim Sesler Konferans Salonu’ndaki program…

Öğretmenler Günü nedeniyle hazırlanan program, Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda devam etti. Buradaki program; saat 11.00 sıralarında, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından başladı. Programa; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ve şube müdürleri, bazı kurum amirleri, siyasi parti ve STK’ların temsilcileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Program, Keşan Gazi Özel Eğitim Uygulama Okulu Özel Eğitim Öğretmeni Melike Başkaya‘nın göreve yeni başlayan öğretmenler adına konuşma yapmasıyla sürdü.

Başkaya: “Yeni öğretmen modeli aynı zamanda bir Mustafa Kemal modelidir”

Öğretmenin toplumdaki yerinin ve öneminin belirtildiği, emekli öğretmenlerin saygı ile anıldığı ve kendisi gibi mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde de mesleğin yüceliği bilincinin uyandığı 24 Kasım Öğretmen Günü’nü kutlayan Başkaya, “Öğretmenlik, meslek olmanın ötesinde bir yaşam tarzıdır. Hayatını okula, öğrenciye adamaktır. Mutluluğu öğrencinin başarısı, mutsuzluğu ise öğrencinin üzüntüsü olmasıdır. Öğretmen, model olmaktır, attığı her adımda ‘ben öğretmenim’ diyerek topluma örnek davranışlar sergilemektir. Öğretmenlik aslında bir sanattır ve bu sanatın adı topluma yön verme sanatıdır. Bunun yanında öğretmenler sorunun değil çözümün parçası olur. Dolayısıyla tecrübeli öğretmenler bizim gibi yeni öğretmenlere davranışlarıyla, tecrübeleriyle yol gösterici olurlar. Yeni öğretmen modeli aynı zamanda bir Mustafa Kemal modelidir. O’nun dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme şuurunda olmaktır. Bu vesileyle, vatanimizin kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehit öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizin manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

Yavaş: “Öğretmen, çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir”

Programın devamında, emekli öğretmenler adına söz alan Orhaniye İlk/Ortaokulu’ndan emekli okul müdürü Hüseyin Yavaş, “Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir öğretmen. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehit öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi büyük bir saygı ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, benim gibi emekliye ayrılan meslektaşlarıma da yaşamları boyunca sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.” diye konuştu.

Saz: “Öğretmenler Günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür”

Yavaş‘ın ardından, İlhan Saz konuşma yaptı. İnsanı insan yapanın eğitim olduğunu vurgulayan Saz, şunları söyledi; “Eğitim ve öğretimin en güzel, en düzenli şeklini okullarda yürüten, bir ulusu yetiştiren, konuşmayı daha yeni yeni öğrenen çocuklara düşünmeyi, yazmayı, okumayı, iyiyi ve güzeli öğreten kıymetli öğretmenlerimizdir. Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün ‘Başöğretmenliği’ kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Güçlenen her yürekte bir alevdir öğretmen. Milletimin en kutsal varlığıdır öğretmen. Atatürk kalesinin bayrağıdır öğretmen. Çocuklara bir hayat kaynağıdır öğretmen. Sonsuzluğu kavrayan bir zamandır öğretmen. Vatan, sancak ve bayrağı; şehit dolu bu toprağı tanıtandır öğretmen. Ay yıldızlı al bayrağın yıldızıdır öğretmenBaşöğretmenimiz Atatürk ‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!’ sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir görev yüklemiştir. Biz öğretmenler, öğrencilerini kültürlü, erdemli ve topluma faydalı kişiler olarak yetiştirmek suretiyle canlı eserler yaratmaktayız. Bu anlamda öğrenciler, bizim sanat eserlerimizdir. Yani bizler ‘en değerli cevhere’ şekil veren sanatkârlarız. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş şehit öğretmenlerimizi rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyor, fedakâr bir şekilde görev yaparak emekli olmuş ve ülkemizin her köşesinde büyük bir özveriyle görevlerini ifa eden değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” 

Mesleğe yeni başlayan öğretmenler yemin etti

Program, adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin töreni ile devam etti. Adaylıkları kalkan öğretmenler; Cansı Ayar, Caner Aksakal, F.Ceren Gümüşmaden, Rabia Suda, Elif İnalpulat, Elif Çetin ve Yusuf Ege, Öğretmen Andı’nı okudu. Emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi verilmesiyle devam eden programda; Salim Özgeren, Hikmet Özben, Kadriye Saygı, Rıdvan Bilgin, Hüseyin Yavaş, Selami Zengin, Hüseyin Avni Aksim, Lütfi Kurt, Ali Zeybek, İsmet Bölükbaşı, Mustafa Alcan, Sacide Çubuk, Saadet Gücüyener, Sevim Atabay Keskin, Ahmet Küçükgüven, Seniha Özkul, Raife Gamsız, Selva Yıldız, Cüneyt Öz, Habibe Alcan, Saadettin Karaosmanoğlu, Halit Altun‘a hizmet şeref belgeleri, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz tarafından takdim edildi. Program, Yekta Baydar Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Öğretmen” adlı oratoryonun sunulmasının ardından sona erdi. İlgi ile izlenen oratoryonun ardından Yılmaz, Helvacıoğlu ve Saz, öğrenciler ile fotoğraf çektirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu