Sağlık

Keşan’da 190 bin doz aşı uygulandı

Korornavirüsle en etkili silah olarak bilinen aşılamada Keşan’da bu zamana kadar geçer sürede çok önemli bir yok kat edildi. İlçeye ulaştığı anda uygulanan ilk aşından günümüze kadar toplamda 190 bin doz aşı yapıldı.
Bu zamana kadar gerek kurum ve kuruluşların düzenlediği randevusuz aşı kampanyaları, gerekse de vatandaşların öz verisi sayesinde aşılama merkezlerinin önü bir an olsun boş kalmazken, Keşan’daki bu ilgi Edirne’nin en çok doz uygulanan iller arasına girmesinde önemli rol oynadı.

Öte yandan bu yoğunluk doza göre aşılama oranlarına da yansıdı. Edinilen bilgiye göre şimdiye kadar Keşan’da 1. doz aşısını olanların oranı Türkiye ortalaması olan yüzde 64’ün üzerinde, yüzde 86’ya ulaşırken, 2. doz aşılama da ise yüzde 76 olarak gerçekleşti. Bu oran da Türkiye ortalaması olan 75’in üzerinde seyretti.

Son olarak yetkililerin bulaş riskine karşı sürekli olarak uyarıda bulunduğu koronavirüs vakalarındaki düşüklük de dikkat çekiyor. Uzunca bir süredir tek haneli rakamlarda seyreden PCR testi pozitif çıkan hastaların sayısı 5’i geçmezken, vatandaşların konuya ilgi ve özen göstermesi önemli katkı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu