Ekonomi

Keşan TSO’dan yapılan açıklamada 5 milyar TL’lik KOSGEB destekleri hakkında bilgi verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından esnaflara KOSGEB tarafından verilecek 5 milyar bütçeli yeni destek paketine başvurular başladı. Türkiye genelinde imalat faaliyeti yürüten yaklaşık 130 bin işletmenin faydalanması beklenen destek paketine başvuru detaylar için Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Akreditasyon Sorumlusu Kadir Can Tunç hatırlatma ve açıklamalarda bulundu.

75 bin liraya kadar faizsiz ve 3 yıl ödemesiz kredi

KOSGEB olarak 2021 yılı itibariyle bölge girişimcilerine 1.5 milyon TL destek kazandırıldığını belirten Kadir Can Tunç, yeni hayata geçirilen mikro ve küçük işletmelere yönelik hızlı destek kredisi kapsamında bilgi verdi. Geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı açıklamasıyla KOSGEB olarak pandemiden etkilenen imalat sektörüne kredi programı başlatıldığını belirten Tunç, “Bunlarla ilgili başvurular 3 Mayıs itibariyle e-devlet üzerinden başladı” diyerek, destek kategorilerini “9 çalışana kadar istihdamı olan işletmelere 30 bin lira, 10 ve üzeri çalışanı olan işletmelere de 75 bin liraya kadar faizsiz ve 3 yıl ödemesiz olmak üzere bu kredi desteğini sağlıyoruz.” şeklinde anlattı.

Kimler başvurabilecek?

Desteklerden yararlanmak için kişilerin sağlaması gereken 3 kriterin altını çizen Tunç, “Bunlardan yaralanmak için belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Özellikle belirtmek istediğim 3 önemli kriterimiz var. Bu destekten sadece imalatçılar yararlanabiliyor, perakende ve hizmet sektörleri bu paket kapsamı dışında.
Diğer bir kriterimiz ise işletmenin aktif olarak vergi ve sigorta borcunun olmaması gerekiyor; son çıkan yapılandırmada borçlarını yapılandırmış olanlar bundan muaf olacak ancak aktif vergi ve sigorta borcu olanlar bu destekten yararlanamayacaklar.
Son olarak geçtiğimiz yıl kredi garanti fonu aracılığıyla ‘İşe Devam Kredisi’ olarak adlandırılan ve kamu bankalarından alınan kredilerden yararlanan işletmelerimiz bu desteklerden yararlanamayacak. Yani imalatçıysanız, cari ve aktif bir borcunuz yoksa bu krediden yararlanabileceksiniz.” şeklinde konuştu.

17 Haziran’da hesaplara geçilecek

Son olarak başvuru öncesinde Keşan KOSGEB olarak, İpsala ve Enez bölgelerindeki girişimcilerin kendilerine danışabileceğini hatırlatan Kadir Can Tunç, “Bizlerden mail, telefon ile olduğu gibi ofisimizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Ancak kredi başvuruları doğrudan e-devlet üzerinden işletmelerin kendi firma sahipleri tarafından yapılacak. Gerekli belgelerin sisteme yüklenmesinin ardından süreç devam ediyor olacak. 3-21 Mayıs tarihleri arasında yapılacak başvurularda fiziki olarak evrak teslimi veya kargolama bir durum söz konusu değildir, her şey elektronik ortamdan yapılacaktır. Gerekti kriterleri sağlayan işletmelerin hesaplarına 17 Haziran itibariyle destekler geçilecektir.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu