EkonomiHaberler

Keşan TSO ve Burgas CCI arasında “kardeş oda” protokolü imzalandı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Burgas CCI (Chamber of Commerce and Industry) ile imzalanan “Kardeş Oda” protokolü ve Burgas CCI liderliğinde ve Keşan TSO ortaklığı ile başlayan CB005.2.22.010 numaralı “Alternatif Turizm Çeşitleri” isimli AB (Avrupa Birliği) Projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Bulgaristan – Burgas’da 26-27 Kasım 2020 tarihlerinde Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen AB Proje toplantısına; Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yusuf Cemil Çakıcı, Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Can Urgan, Genel Sekreter Erdem Başak, Proje Koordinatörü Kadir Can Tunç, Oda Muamelat Sorumlusu Burcu Avcu ve Oda üyeleri ile birlikte Keşan TSO Heyeti olarak katılım sağlandı.

Dünyayı etkileyen Covid-19 salgını sürecinde bölgedeki ekonomik etkileri azaltmak ve üyelerin dış ticaretlerini artırmak için yapılan Kardeş Oda Protokolü hakkında bilgi veren Orkun Özkaya, şunları söyledi:

“Covid-19 salgını tüm Dünyayı olumsuz yönde etkiledi. Ekonomik olarak tüm sektörlere önemli ölçüde zararı oldu, ticari piyasalar oldukça geriledi ve toplumsal çalışmalar durma noktasına kadar geldi. Her ülkede salgının durdurulması ve azaltılması için birtakım önlemler alınmaktadır. Bizler de gerek birey, gerek işletmeci ve gerekse bireyler olarak alınan tedbirler kapsamında yeni normal hayatımızı devam ettirmekteyiz. Bu kapsamda Bulgaristan ve AB ülkelerine yönelik olarak ekonomik alanlarda piyasaların genişlemesi, yeni pazarlara girişlerin yapılması ve mevcut yapılan ihracat rakamlarının arttırılması için Burgas CCI Kardeş Oda protokolü imzalayarak, işbirliğimizi resmi olarak gerçekleştirdik. Protokolümüz kapsamında Üyelerimizin gerek Bulgaristan, gerek ise AB ülkeleri ile yapabilecekler ticari faaliyetlerinde bizlerle iletişime geçerek, çeşitli katkılar sağlayabiliriz.”

Keşan TSO’nun faaliyetlerini ve projelerini yeni normal hayat koşullarına ara vermeden, arttırarak devam ettirdiğine vurgu yapan Özkaya:
“Burgas CCI ile imzalanan protokolün yanı sıra birlikte yeni bir AB Projemiz için ilk tanıtım ve lansman toplantımızı gerçekleştirdik. AB Projemiz her bölgenin de ortak sorunu olan bölgesel turizm sektörünün, mevsimsel olarak uzatılarak 6-7 aya turizm sektörünün ticari faaliyetlerinin sürdürülmesi için ?Alternatif Turizm Çeşitleri? Projemizi iki odanın işbirliğinde, AB finansal fonu ile başlattık. Projemiz kapsamında Keşan, İpsala, Enez ve Saros Körfezindeki doğal, tarihi, eğlence, su altı, bölgesel etkinlik ve diğer farklı tüm turizm sektörü çeşitleri göz önünde bulundurularak, yeni turizm rotaları ve destinasyonları belirlenerek yerli ve yabancı turistler için yeni alternatif imkanlar tanıtılacaktır. AB projemiz ve diğer tüm faaliyetlerimiz ile salgın tedbirleri kapsamında Keşan, İpsala ve Enez ilçelerimiz ve Bulgaristan-Burgas arasında turizm sektörünün gelişmesi ve büyümesi  için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu