Keşan

Keşan TSO Kadın ve Genç Girişimcileri 2020 yılı pandemi süreci faaliyetlerini değerlendirdi

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda 4 Şubat 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen ortak basın açıklamasında, KTSO Kadın Girişimciler Kurulu ve KTSO Genç Girişimciler Kurulu, 2020 yılında gerçekleştirilen faaliyetleri hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

“Pandemi sürecinde üyelerimizin her zaman yanında olduk”

“Pandemi koşullarında geçen 2020 yılını Keşan TSO Kadın Girişimciler olarak oda üyelerimiz için çalışarak geçirdik.” diyerek sözlerine başlayan KTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Günay, odanın faaliyet alanında bulunan Keşan, İpsala ve Enez’de kapısı çalınmayan üye kalmadığını belirterek, şunları söyledi:
“Saros Körfezi, sanayi siteleri, ticaret merkezleri, çarşı merkezleri ve tarım arazilerindeki oda üyelerimize ve esnaflarımıza toplamda “120 bin adet üzeri ücretsiz maske” dağıtımı gerçekleştirdik.
Bu süreçte üyelerimizin her zaman yanında olduk.
Kovid-19 salgın sürecinin devam ettiği bu günlerde de Keşan TSO Kadın Girişimciler olarak ücretsiz maske dağıtımımıza devam ediyoruz.”


Pandemi süresince oda üyelerinin taleplerini dinlediklerini dile getiren Günay, üyelerin ve bölgenin ekonomik sorunlarını, yeni normal hayat anlayışı kapsamında düzenlenen online toplantı platformlarına taşıdıklarını kaydetti.
Üyelerin talep ve sorunlarını ilgili tüm bakanlıklara ilettiklerini ifade eden Günay, “Kurumlarımıza ilettiğimiz talepler doğrultusunda yüzde 80 oranında olumlu cevaplar alınarak yeni düzenlemelerin yapılmasını sağladık.” dedi.

Günay, oda üyelerinin Vergi ve SGK borcu yapılandırmaları konusunda, ilçe ve il bazlı görüşmeler yapılarak, üyelerin yapılandırmadan faydalanmalarının kolaylaştırıldığını bildirdi.

“Kadın Girişimciler olarak eğitimi önemsiyoruz”

“Salgın sürecinde de üyelerimizin yanında olmak için gayretle çalıştık.” diyen Günay, şu bilgileri aktardı:
“Yeni normal hayat standartları çerçevesinde gerekli önlemlerimizi alarak üye ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz.
Keşan TSO Kadın Girişimciler olarak eğitimi önemsiyoruz.
Salgın döneminde öğrencilerimizin derslerinden geri kalmamaları için çalışmalar gerçekleştirdik.
Öğrencilerimizin derslerine katılmaları ve online eğitimlerine düzenli olarak erişim sağlayabilmeleri için Keşan TSO olarak <Uzaktan Eğitime Sen de Yakından Destek Ol> kampanyasını başlattık.
Bu kampanya kapsamında çalışmalarımıza halen devam ediyoruz.
Bu kampanyamıza ilave olarak TOBB tarafından ve Odamız destekleri ile beraber bölgemizdeki 300 üzeri öğrenciye bilgisayar, laptop ve tablet temin ederek eğitimlerine destek olduk.”

“Genç girişimcilerin pandemi sürecini fırsata çevirmesi için çalıştık”

Günay‘ın ardından söz alan KTSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Serkan Şen ise, pandemi etkisi altında geçen 2020 yılına rağmen Keşan TSO Genç Girişimciler Kurulu olarak çalışmalarını ara vermeden sürdürdüklerini ifade ederek; “Pandemi sürecinde sadece maske dağıtımı yapmadık. Bunun yanı sıra üyelerimize 10 bin üzeri hijyen kiti dağıtımı yaptık ve halen bu dağıtımlara devam ediyoruz.
Bu hijyen kitlerinin içerisine; dezenfektan, kolonya, maske ve üyelerimizin idari para cezası ile karşılaşmamaları için bilgi broşürü ve afişler koyduk.
Keşan TSO Genç Girişimciler Kurulu olarak toplum sağlığını önemsiyoruz.
Toplumun bilgilenmesi ve toplum sağlığına katkı sağlamak için afişlerimizi üyelerimizin işyerlerine astık.”
şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başlatılan “Nefes Kredisi” ile oda üyelerine düşük faizli olarak 13.5 milyon TL nefes kredisini bölgeye kazandırarak, bölge ekonomisine canlılık sağlandığına kayıt düşen Şen; “Zor günlerden geçilen bu süreçte yerel işletmelerimiz için gayretle çalıştık.
KOSGEB destekleri ile hizmet sektörü ve özellikle üretim sektörüne yönelik olarak 2020 yılında Keşan, İpsala ve Enez bölgelerimize toplam da 1.5 milyon TL hibe ve faizsiz kredi desteği sağladık.
Keşan, İpsala ve Enez Kaymakamlıklarımız ve Odamız olarak <1000’in üzerinde gıda yardım paketini> ilçelerimizin Vefa Sosyal Destek Grubu aracılığıyla tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.
Keşan TSO Genç Girişimciler Kurulu olarak Genç Girişimcilerin pandemi sürecini fırsata çevirmesi için çalıştık.
Pandemi koşullarına karşı ticari hayatı eğitimle korumak için çalışmalar yaptık.
Evlerde geçirdiğimiz zamanın etkili ve faydalı kullanılması için Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliğinde online eğitimler düzenledik.
Online olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimler ile birlikte salgın süresince üyelerimizi bir adım daha ileriye taşıdık.
Trakya’da ilk defa odamız tarafından düzenlenen bu  eğitimlerde 40 Bin kişiye ulaştık.”
dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu