HaberlerKeşanKÜLTÜRTARİHTurizm

Keşan Hersekzade Ahmet Paşa ve Uzunköprü Muradiye camilerinin restorasyon ihalesi 27 Ekim’de yapılacak

TBMM KEFEK Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne’de gerçekleştirilecek olan restorasyonların tarihi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bir kültür medeniyeti beşiği olan Edirne’de, geçmişten günümüze miras kalan pek çok tarihi eser bulunduğunu hatırlatan Aksal, “Bu kadim şehir çok uzun zamanlar Osmanlı’nın merkezi olmuş. Dünyada sosyal, ekonomik, kültürel ve dini bir çok değere sahip manevi mirasa ev sahipliği yapmış ve yapmaktadır. Bizler bu eserlerin hem ülkemiz hem gelecek nesiller açısından değerini ve önemini azami ölçüde bilmekteyiz.
Ecdadın bizlere manevi mirası olan bu eserleri  AK Parti olarak, Hükümet olarak, Devlet olarak bütün gücümüz ve imkanlarımızla orijinalliğine sadık kalarak korumakta, yıpranmış eserlerimizi restore etmekteyiz.”
dedi.

Edirne’nin tarihi miraslarından olan; Uzunköprü Muradiye Cami (1443) ve Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Cami (1511) restorasyonu için çalışmaların bir süredir devam ettiğini kaydeden Aksal;
“Her iki restorasyon için 27 Ekim 2021 ihale tarihi olarak belirlendi. Süreç boyunca desteklerini esirgemeyen, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, çalışmaları için Bakanlığımıza ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüz’e , emeği geçen tüm kurum kuruluşlarımıza, hemşehrilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu