Genel

Keşan FM’de 4 yılını anlatan Helvacıoğlu: “Seçildim ve borcumu ödüyorum”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün Keşan FM’de ve kesanonline.com internet sitesinde canlı yayınlanan ve Cavit Deniz ile Buket Birsen Çayır‘ın sunduğu “Bunu konuşalım” programında 4 yıllık görev süresi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak gelen soruları yanıtladı.
Programda en çok trafik, pazaryeri, gıda OSB ve meclis, ağırlıklı olarak ele alınan konular oldu.
Saat 14.30’da başlayan ve Keşan FM’de ve kesanonline.com internet sitesinden canlı yayınlanan “Bunu Konuşalım” programına konuk olan Helvacıoğlu, 4 yıllık görev süresiyle ilgili Deniz ve Çayır‘ın sorularıyla birlikte dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırarak değerlendirmelerde bulundu.
Programda, enteresan bir 48 ay geçirdiklerini belirten Helvacıoğlu, “Seçildim ve borcumu ödüyorum. Önce Keşan halkımız sonra teşkilatımız, sonra Cumhurbaşkanımız bizi tekrar aday olarak değerlendirirlerse yeniden talibiz. 4 yıl su gibi aktı geçti. Ama ekibim ile gurur duydum. Her krizi yönettik.” dedi.

“Özcan ile rakip olursak memnun olurum”

Cavit Deniz’in, “2024 yılında karşınızda Mehmet Özcan’ı aday olarak görmek ister misiniz?” sorusuna, Helvacıoğlu, “Mehmet ağabey içeri girse elini öpecek kadar severim. Sadece Mehmet Özcan değil, Mehmet Gemici, Mustafa Ürek, Zati Yörüker, Hüseyin Yazır ve adını sayamadığım tüm belediye başkanları hizmet etmek için yola çıkarlar. Kişiler tarih yazarlar. Kimse AK Partili, CHP’li demiyor. Mehmet Özcan 3 dönem belediye başkanlığı yapmış. Rakip olursak memnun olurum.” diyerek cevap verdi.
“İYİ Partili arkadaşlarla flört etsem CHP’lilere uyup hep ‘hayır’ demezler, yardım ederler”
İktidarın değişmesi durumunda başka bir partiden belediye başkan adayı olup olmayacağı sorulan Mustafa Helvacıoğlu, “Ben AK Partiliyim, Cumhur İttifakı’nın belediye başkanıyım. Çizgimin değişeceği aklımın ucundan geçmiyor.” derken, “İYİ Parti ile iletişiminiz var mı?” sorusunu da şöyle cevapladı, “İYİ Partili arkadaşlarla flört etsem CHP’lilere uyup hep ‘hayır’ demezler, yardım ederler. Sadece Alparslan Türkeş Meydanı ve su için yardım ettiler.”

Trafik düzenlemeleri

Keşan’ın gündeminde üst sıralarda yer alan trafik sorunuyla ilgili de konuşan Helvacıoğlu, 100 günde trafik sorununa çözüm getireceği yönündeki söylemleri sorusu üzerine, “2019’da başkan oldum. 2010 yılını devralmış gibi oldum. CHP ile yönetilen Lüleburgaz’da yollar konuşulmuyor. Demek ki burada bir yönetim zaafı vardı. Yani 10 sene geri kalan bir Keşan’dı. Bu bir tespit. Keşan’da 2000 yılında 2 bin vardı, şimdi 65 bin araba var. Hepsi Hükmet Konağı ve Alparslan Türkeş Meydanı’ndan geçiyor. Muammer Aksoy Caddesi’nden fırıncı bile geçmiyordu. Şimdi o yolda kuyruk olmaya başladı. Şimdi 1 dakika 45 saniyede belediyeden adliyeye gidiyorum. Keşan’ın alt yapısıyla uğraştık dediler. Keşan’ın altyapısında çoğu duruyor daha. Biz asbestli boruları değiştiriyoruz. Hepsinden daha kötü bir tablo var o da meclis. Meclis bir kabus gibi. 1 yılımız var. 48 ‘hayır’a ‘evet’ desinler bir daha aday olmayacağım. Benim yapamadıklarım meclisten kaynaklanıyor.” cevabını verdi.

“Tek yönde çözüm bulduk, bulacağız da..”

Trafik problemi Anafartalar Caddesi, Cin Ali Caddesi ve Çifte Yel Değirmeni Sokak’ta yapılan düzenlemeyi hatırlatan Helvacıoğlu, “Vatandaşlarımız oradaki rahatlamayı fark etmiyorlar. Çünkü orada bir hattı kestik. Cin Ali Caddesi’nden çıkışı eski Gelibolu Caddesi’ne verdik. Kimse bana trafiğin orada rahatladığını söylemiyor. Trafik rahatladı. İşte bu yüzden yaptık. Tek yön uygulamasının adı budur. Alparslan Türkeş meydanı da sıkışmıyor. Keşan’ın trafiği bu. Aynı yolu tek yöne çevirerek rahatlatmak istiyoruz. Tek yönde çözüm bulduk bulacağız da. 1 yıl içerisinde trafik daha da kontrol altına alınacak. Trafik sıkışıklı devam edecek ama daha akışkan olacak.”

“İstiklal Caddesi’nden Müze’ye 7 dakikada geçiyorum”

Keşan’da birçok yerde trafik olduğunu dile getiren Helvacıoğlu, “İnsanlarımız sabırsızlanıyor. Trafik bitecek. 100 gün içerisinde rahatladı trafik. İstiklal caddesinden müzeye 7 dakikada geçiyorum. Meydan projesiyle otopark ihtiyacı karşılanmaz sadece. Keşan’ın 4 tane otoparkı olması lazım. Keşan büyüyor, Keşan esnafı kazanması için otopark olması lazım. Meclise getireceğim otopark ihtiyacını ‘Yapamazsın’ diyecekler bana.” derken, Cavit Deniz’in seçim öncesinde parkomatı kaldıracağı yönündeki açıklamalarını hatırlatması üzerine şu ifadelere yer verdi; “Düzensizlik had safhada. 2. 3. sırada araçlar park ediyor. Yollara polis karışır. Keşan’da kuralsızlık kural olmuş. İkinci sıraya park edenlere belediye karışmıyor, parkomata karışıyor.”

Ring yolu çalışmaları neden başlamadı?

Hastane Caddesi’nden Kurtuluş Caddesi’nin başına kadar olan kısmın seçim dönemine kadar tamamlanacağını bildiren Mustafa Helvacıoğlu, “Ring yolu” ile ilgili olarak da şunları söyledi; “Ring yolu, Keşan’ın 5 bütçesi kadar. Başlıyoruz. Belki 25 metre genişliğinde yapamayacağız ama pazaryeri ile birlikte başlamak zorundayız. Niye başlamadı; 25 milyon TL’ye çarşı merkezin asfaltlanması tutuyor. Çarşı yollarının bu kadar asfalta gerek olduğu, tahmin edemediğim kadar gerekiyormuş. Olacak, Allah da bana nasip edecek. 100 km kaldırım 70 km yol yapmışız. Çarşının hakkını vereceğiz.”

Keşan’ın su sorunu: “Kumdere’de yeni kuyular açıyoruz”

Meydan Projesi’nin 30 Haziran’da biteceğini belirten Helvacıoğlu, “Mehmet Özcan yapamaz dedi. Ben hem yaptım hem de üstüne inşaat koymadım. Mehmet Özcan 3 tane yarışma projesi sundu. Üçünde de AVM modeli bina vardı üzerinde. Ben binaya kaşıyım. Keşan’ı hemen yarın 2 kata indirelim.” derken, Keşan’ın içme suyunun az kalmasıyla ilgili de şunları söyledi; “Kumdere’de yeni kuyular açıyoruz. 25 milyon TL’lik yeni yatırımlar yapıyoruz. Kar yağmadı. Tasarruf konusunda bir sonraki adım 1 gün akacak bir gün akmayacak ya da yarım gün akacak şeklinde olabilir. Su kesintileri başlamalı. Alınan kararlar Nisan sonuna kadar geçerli. Paşayiğit Mahallesi’ne Çokal Barajı’ndan cazibe yoluyla su girişimimiz var.”

Gıda OSB ile ilgili Nisan ayının ilk haftasında ihale yapılacak

Keşan Gıda İhtisas OSB ve 5 bin istihdam sözünü hatırlatılan Helvacıoğlu, yayında Keşan TSO Genel Sekreteri Erdem Başak’ı aradı. Başak, canlı yayında Keşan Gıda İhtisas OSB’de son durum hakkında bilgi verdi. Başak, Ticaret Bakanlığınca Nisan ayının ilk haftasında altyapı ihalesinin yapılacağını söyledi.

“11 mahallenin depremsellik açısından MR’ı çekilecek”

Keşan’daki yapı stoğunun depremsellik açısından %60’ının risk taşıdığını hatırlatan Helvacıoğlu, 9 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilen 1. Keşan Deprem Çalıştayı’nın ardından önümüzdeki süreçte de depreme hazırlık kapsamında çalışmaların devam edeceğini kaydetti.
İkinci adım olarak 22 Mart 2023 tarihi itibarıyla Çanakkale Üniversitesi ile işbirliği içerisinde çalışma başlatacaklarını dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, 11 mahallenin MR’ının çekileceğini dile getirdi.

“İşe yaramayan ucube pazaryerini 26 milyon TL’ye yapmışlar”

Meclis için daha önce yaptığı “Koronadan beterler” sözlerini tekrarlayan Helvacıoğlu, Gençlik Merkezi’nin olduğu arsayı Vergi Dairesi’ne olan borç karşılığı verilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi; “Gençlik Merkezi kime hizmet ediyor? O zaman neyin davasını yaşıyoruz. Şimdi 26 milyon TL’ye bizi borçlandıracaklar. İşe yaramayan bir ucube pazaryerini 26 milyon TL’ye yapmışlar, ben borcu ödemek için 26 milyon TL’yi buluyorum. 220 milyon TL borcumuz var.”

“15 yıl tüm esnafın temsilciliğini yaptım”

Helvacıoğlu, çok konuşulan ve tepkilerin neden olduğu pazaryerinin üzerinin kapatılmasıyla ilgili de şunları söyledi:
“Pazaryerinin üzerinin kapatılması için projeyi hazırladık. 19 milyon TL tutuyordu. Pazaryerinin üstünü kapatırsak hala sokakta tezgah açan manifaturacı esnaf ne olacak? Onlar esnaf değil mi? 4 Nisan’da Meclise getireceğim pazaryerinin kapatılmasını. Ancak sokaktaki esnaf ne olacak? Bu yüzden yeni bir yer organize edelim, Trakya’nın en büyük pazarı olsun diyoruz. Yemin ederim esnaflarımız daha çok kazanacak. Pazarı bir bütün olarak düşünmek gerekiyor. Ben 15 yıl tüm esnafın temsilciliğini yaptım, Keşan’ın içini dışını anlayanlardanım. Biraz sabır etmeleri lazım. Keşan’ın bütününe bakıyorum. 6’sı kayıtlı olan 10 tane kardeşim pazarı burada istediklerini söylemiş. Anket yapalım manifaturacıların yüzde 90’ı aşağı insin istiyor. 70 yıl önceki pazaryeri daha iyiydi. Oda başkanlarına bu konuyu sorduk. 4 Nisan’da meclis el kaldırsın kapatalım pazaryerinin üstünü.”

Erikli sahilindeki yolların durumu

Erikli Sahili’ndeki yolların yapımıyla ilgili soruyu cevaplayan Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’ın suyu yokken erikliye su getirdik. Teşekkür eden de beddua eden de oldu. Bu siyaset midir hazımsızlık mıdır hiç önemli değil. Yolların tamamı asfalt olacak hali yok. Çukurluklar gidecek. Erikli’de 38 km yol var. Canla başla çalışıyorum. Önce hizmet. Hizmet edince zaten işini en iyi yapan kişiyiz. Ben sokakta adaletim, AK Partiliyim. 50 km yol yaptık Keşan’da, aracı tamirden çıkmayan vatandaşlarımız vardı.” dedi.

“Karnem çıkacak 1 yıl sonra, hep birlikte göreceğiz”

Yerel sanatçılar ile ilgili olarak “Belediyede çalışan personele mi destek verildi?” sorusu üzerine, “Her yerde yerel sanatçılarla çıktım. Tiyatrolara da para vermedim. Sadece devlet tiyatrolara para verdik. Yerel sanatçı dendiğinde üstüme kimse konuşmasın.” ifadelerini kullanan Helvacıoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bir dahaki dönemde benden korkuyorlarsa her şeye ‘evet’ desinler, sonraki dönemde aday olmayacağım. Ben AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın bir parçasıyım, ben Cumhurbaşkanımın vizyonundan gidiyorum. Keşan benim düşüncelerime hızıma, alışkanlıklarıma lütfen adapte olsun. Özellikle de meclis; ‘Keşan gelişmesin de, Helvacıoğlu yapmasın’ modundan çıksın. Yapmadıklarım, meclisin bana yaptırtmadıkları, canla başla çalışan kardeşini buldu Keşan. Karnem çıkacak 1 yıl sonra, hep birlikte göreceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu