Haberler

Keşan Belediyesi GÜNEKAB işbirliğinde, Saros’un çöpleri elektriğe dönüşecek

Keşan’ın Saros Körfezi’ne kıyısında bulunan Erikli ve Yayla köylerinin çöpleri Keşan’a taşınacak ve Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde toplanan çöplerden 2020 yılı sonu itibarı ile elektrik üretilmeye başlanacak.

5 Ağustos 2020 Çarşamba günü saat 13:00 sıralarında Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Erikli ve Yayla sahillerinin çöplerinin Keşan’a taşınmaya başladığını ve bu çöplerden elektrik üretileceğini belirterek şunları söyledi;
“Bugün Erikli – Yayla arasında yer alan Koruklu mevkiindeyiz. Mücavir alanlarımızın çöpü burada vahşi depolama şeklinde toplanıyordu. Bu mevkiide, Belediyemizin de en büyük ortağı olduğu GÜNEKAB ile birlikte bir çalışma başlattık. Burada her gün yaklaşık 50 ton çöp toplanıyordu. Bundan sonra Keşan Belediyesi ve GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği) işbirliğinde, çevreci bir hareketle çöplerimizi Keşan’a taşıyacağız. Koşullar ancak sezonun ortasında bize müsaade etti. Burada doğal bir rampa yaptık, rampada toplanan çöpler kamyonlarla Keşan’a, Paşayiğit Katı Atık Düzenleme Depolama Sahasına taşınacak. Saros’un çöpü, 2020 Ekim ya da Kasım ayından itibaren orada elektriğe dönüşecek. GÜNEKAB ile başlattığımız bu çalışmayı neticelendiriyoruz. Burada gördüğünüz çöplerle dolu kötü görüntü Keşan’a yakışmıyordu. Çöpleri bugünden başlayarak GÜNEKAB’tan aldığımız treyler araçlarla Keşan’a taşımaya başladık. GÜNEKAB’a teşekkür ediyor, Keşan Belediyemizin ve GÜNEKAB’ın diğer ortaklarının başarısını da gözardı etmiyor. Keşan’ımıza hayırlı, uğurlu olsun.
Bu olumlu gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedik.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu