Haberler

“Özelleştirildi mi?” iddiaları da gündeme gelen plent için Dönmez, “Yerini kiraladık” dedi

Keşan Belediyesi sınırları ve mücavir alanları içerisinde muhtelif cadde ve sokaklarda asfalt kaplama yol ve yama yapılması işinin sözleşmesi, 4 Ağustos 2020 Salı günü imzalandı.

Başkanlık makamında imzalanan ve saat 14.00’te başlayan imza törenine; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ihaleyi alan HHD Asfalt İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yetkilisi Hasan Hüseyin Dönmez, Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç katıldı.
“Keşan’da yollar konuşulmayacak, bu güzel yollarda hep birlikte yürüyeceğiz. Göreve geldiğimiz günden beri yaptığımız yol çalışmalarımızla yaklaşık olarak Keşan’ımızın 3’te 1’ini yenilemiş oluyoruz. İlçemizde toplamda 150 kilometrelik yol ağı var. Ciddi bir yol ihtiyacı olan Keşan’da 1,5 yılda 3’te 1’lik kısmını yenilemiş olacağız.” diyen Helvacıoğlu, 2008 yılında kurulan Keşan Belediyesi Asfalt Üretim Tesisi’nin neden kapatıldığı konusuna da açıklık getirdi.

Keşan Belediyesi Asfalt Plenti neden kapatıldı?

Toplantı sırasında Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç‘a, “Asfalt şantiyemizi neden kapattık?” şeklinde soru yönelten Helvacıoğlu‘nun bu sorusu üzerine Kılıç, Keşan Belediyesi’nin asfalt şantiyesinin kullanılamaz durumda olduğunun Trakya Üniversitesi tarafından raporlanması üzerine bu tesisi kapatmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Konuya dair görüşlerini ifade eden Başkan Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi Asfalt Şantiyesi’nde geçen dönem 12 bin ton asfalt üretildiğini bunun da yaklaşık 7,5 milyon TL’ye mal olduğunun altını çizdi.
Helvacıoğlu, “Bu yıl 15 bin ton asfalt ihalesine çıktık. Ayrıca asfaltın altına serilmek üzere 6 bin ton temel malzeme alımı da gerçekleştirdik. 3 bin ton da kazıma yapılacak. Bunların hepsi 5 milyon 200 bin TL tutuyor. Yani yaklaşık %50’ye yakın tasarruf sağlandı hem de neredeyse 2 kat fazla iş yapılacak. Tasarrufa büyük önem veriyor, disiplinli şekilde çalışıyor ve hızlı hareket ediyoruz. Halkımızın belediyemize ödediği verginin 1 kuruşu dahi bizim için çok önemli. Bu 1 kuruşun hakkını savunmaya devam edeceğiz. Keşan’ımıza, belediyemize ve firmamıza hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

“Asfalt plenti özelleştirilmedi, biz sadece yerini kiraladık”

Asfalt yapım işi sözleşmesi imza töreninde daha sonra firma sahibi Hasan Hüseyin Dönmez konuştu.
Keşan Belediyesi’nin boşalttığı alanda, Keşan Belediyesi’nin kiracısı olarak asfalt üretecek olan, aynı zamanda İstanbul Bağcılar Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Dönmez, bölgeye hizmet için geldiklerinin altını çizerek, şunları söyledi;

“Keşan’a ilk geldiğimiz zaman Başkanımız, <Bizim bir asfalt plentimiz var ve bununla ilgili aldığımız tadilat teklifleri var, ne yapalım?> dedi. Biz de gidip baktık ama gördük ki astarı yüzünden pahalı oluyor. Başkanımıza <Benim kendi malım olsa ben buna bir kuruş harcamam> dedim.
Başkanımız daha sonra bu konunun bilimsel açıdan da ifade bulması gerektiğini ve bu rapor doğrultusunda hareket etmemiz gerektiğini dile getirdi. Keşan 80 bin nüfuslu bir ilçe ve bölgede Keşan dışında küçük ve asfalt ihtiyacı olan başka ilçelerimiz de var.
Bu plent için özelleştirildiği söyleniyor, hayır özelleştirilmedi. Biz sadece yerini kiraladık. Tüm teknik ekipmanımız, araçlarımızla Keşan’ımıza, bölgeye hizmet edeceğiz. Keşan’da istihdama da katkı sunacağız. Asfalt plentinin biz sadece yerini kiraladık. Yeni kurulan plenti tüm bölgemize hizmet etmek için kullanacağız. Başkanımız Keşan için çok ciddi çabalar sarf ediyor ve bir şeyler ortaya koymak istiyor.
1996’dan beri asfalt ihalelerine giriyoruz. Sadece Keşan’da değil Çanakkale’de de asfalt şantiyesi olan, Kırklareli, Tekirdağ gibi diğer il ve ilçelerde de çalışan bir firmayız. Aldığımız bu ihaleyi de verdiğimiz süre olan 150 günden önce bitirmeye gayret edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu