Genel

“Kente Değer Katanlar” projesi tanıtıldı

Keşan’a değer katanları yaşarken onurlandırmak ve gelecekteki nesilleri de motive etmek adında “Kente Değer Katanlar” ismiyle komisyon oluşturuldu. Projenin işleyişi ve ödüller hakkında yapılan basın toplantısında vatandaşların görüş ve önerileri hakkında çağrı da yapıldı.
Keşan Kent Müzesi’nde yapılan, Kente Değere Katanlar projesinin basın toplantısına  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, Müze Keşan Müdürü Aslı Avcı, Keşan FM Yayın Sorumlusu Buket Birsen Çayır, Keşan Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez ve Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme katıldı.

“Emeklerini taçlandırmak istiyoruz”

Basının toplantısının açılışını yapan Kadir Mutaf, sözlerine Keşan’da iz bırakanları onurlandırmak adına ‘Kente Değer Katanlar’ adlı bir platform kurulduğunu ve Keşan Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nın da olduğu bir üst kurulun yanında bir çalışma kurulu oluşturduklarını ifade ederek başladı. Kadir Mutaf, şöyle konuştu: “Keşan merkezi ile birlikte İpsala ve Enez’i , aynı zamanda köy ve sahillerimizi de içine alırsak; aslında geniş bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu çevrede yaşadığımız kente değer katan bir çok insan var. Biz de bu platform ile birlikte bu kişileri onurlandırmayı düşünüyoruz. En azından vermiş oldukları emeklerin karşılığını, az da olsa teşekkür ederek taçlandırmak istiyoruz. Keşan Kent Müzemizde de güzel bir organizasyon ile bu kişilere ödüllerini vermek istiyoruz. ‘Kente Değer Katanlar’ bu platformun adı olacak. Müze Keşan Müdürü Aslı Avcı, Keşan FM Yayın Sorumlusu Buket Birsen Çayır, Keşan Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez ve Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme bizimle birlikte ekibimiz içinde olacak. ”

“Vatandaşların önerilerini bekliyoruz”

Komisyonun vatandaşlardan bilgi toplama ve kurumlarla işbirliği için çalışacağını ifade eden Mutaf, “Vatandaşların görüş ve desteklerini bekliyoruz. Herkesin örnek gösterebilecekleri isimler olacaktır. Biz vatandaşlarımızdan da iletişim adreslerimize başvurup, önerilerini bize iletmelerini bekliyoruz. Elbette kentimize değer katan çok sayıda insan vardır; biz de belli kategoriler oluşturarak ve ortak isimler belirleyeceğiz. Öncellikle yaşayan insanlardan bu isim belirlenecek. Bu organizasyonun önümüzdeki yıllarda değerlendirmesini yapıp bu geceyi de planlamak istiyoruz.” dedi.

“Kenti bir araya getireceğiz”

Sonrasında söz alan Müze Keşan Müdürü Aslı Avcı Müze Keşan olarak müze dışında bire faaliyet içinde olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, “Kent Müzesi’nin asıl hedeflerinden biri aslında kente aidiyet duygusu kazandırmaktır. Bu konu üzerinden düşününce; bu kent için bir şey yapmış, yapan ve bundan sonra da yapacak olanları hem teşvik etmek, hem de bir araya gelip kentin bir değerlendirmesini yapmak önemli. Herkesin tek tek kente verdiği değerler var; ancak bazı insanlar var ki, yaptıkları ile biraz daha motive edilmeyi hak ediyorlar diye düşünüyorum. Eğitim, kültür, girişimcilik, basın gibi alanlarda değerlendirmeler yapacağız. Bunun yanında bilim alanında çalışacağız, Keşan’da akademik verilere çok ihtiyacımız var. Bundan sonrası için çok daha değerli olacak. Biz kenti bir araya getireceğiz. Kimseyi dışarıda bırakmayacağız. Herkesi bu işin içine dahil edip, bu ödülleri yıllara yayacağız.” dedi. Sözlerinin devamında, “Lütfen bize önerilerle gelin.” diyen Avcı, “Sınırımız yok. Gelen öneriler ile bizim de ufkumuzu geliştireceksiniz.” şeklinde konuştu.

“Proje zamana yayıldığında daha iyi anlaşılacak”

Daha sonra sözü Keşan FM Yayın Sorumlusu Buket Birsen Çayır aldı. Projenin kapsamına vurgu yapan Çayır, projenin bu sebeple çok önemli olduğunu söyleyerek, “Bu projeyi ilk Kadir Bey ile telefonla görüştük, duyunca çok heyecanlandım. Çünkü çok kıymetli. Ben bu projeyi hepimizin el üstünde tutması gerektiğine inanıyorum. Keşan’a geçmişten bugüne kadar değer katan çok insan var. Yapılmış çok şey var ve yapılacak daha da çok şey olduğuna inanıyorum. O yüzden de ‘yapılacak’ olanlara bu ödüller önem katacaktır. Onları harekete geçirecektir diye düşünüyorum. Medyanın bir parçası olarak, bizim de önerilerimizle büyüyecek ve yıllara yayılacak diye düşünüyorum” dedi.
Projenin yıllara yayılmasının da çok önemli olduğunu ifade ederek sözlerine devam eden Çayır, “O gün ilk ödül programında herkese ödül vermek çok mümkün olmayacak, hatta belki bu konuda eleştiriler de gelecektir; ama proje zamana yayıldığında daha iyi anlaşılacaktır” ifadelerini kaydetti.

“Teşvik edecek ve örnek olacak”

Daha sonra söz alan Keşan Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez ise “Keşan için bir şeyler yapan insanların ödüllendirilesi ve onurlandırılması gerçekten güzel bir şey” dedi ve şöyle konuştu: “Projenin teşvik edecek ve örnek olacağına inanıyorum. Biz eleştiri alacağımıza inanıyorum. Meyve veren ağaç taşlanır çünkü; ama eleştirilerden de yılmamak gerek. Sonunda her şey rayına oturacaktır”

“Gelecek kuşaklara da bunu bir motivasyon unsuru olacak”


Son olarak Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme konuştu. Proje hakkında duyduğu heyecanı aktaran Eşme, ise “Aidiyet oluşturmak, geçmişten bugüne ve geleceğe doğru giden yolda; hem topluma değer katan insanları onore etmek, hem de gelecek kuşaklara da bunu bir motivasyon unsuru olarak belirtmek benim için çok değerli. Özellikle Müze Keşan ve Keşan TSO’nun birleşip bir platform oluşturması bizim için çok anlamlı. Biz de bir parçası olarak bundan onur duyuyoruz.” dedi.

İletişim adresleri

Basın toplantısında görüş ve önerilerini iletmek isteyen kişiler için ilteişim adresleri şu şekilde paylaşıldı.
Whatsapp Destek hattı: 0 555 964 06 73
Mail: fikir@kentedegerkatanlar.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu