Çevre

Kent Konseyi’nden tüm kesimlere “Saros için yarın çok geç olabilir!” çağrısı

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Sazlıdere- Gökçetepe arasında inşaat yapımı başlayan, FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı ile ilgili, Trakya Belediyeler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği olmak üzere tüm seçilmişlere, Belediye Başkanlarına, İl Genel Meclislerine, Belediye Meclislerine, oda, dernek, sendika, siyasi parti ve tüm sivil toplum örgütlerine seslendi. Karagöz, “Saros’u öldürüyorlar, adalet bekliyoruz. Yarım çok geç olabilir” dedi.

“Saros’u öldürüyorlar”

Açıklamasına, Saros FSRU konusundaki mahkeme kararı için son düzlükte olduklarını dile getirerek başlayan Hasan Karagöz, Keşan Kent Konseyi olarak son bir imdat çığlığı yükselttiklerini söylerken, “Ne zamandan beri başka bir ülkenin doğalgazını Avrupa’ya pazarlamak üstün kamu yararı oldu?” diye sordu.

Her yaz Eceabat’tan, Enez’e kadar Saros Sahillerinden en az 2 milyon yurttaşın yararlandığını belirten Karagöz, BOTAŞ’ın bunu unutmaması gerektiğini vurgulayarak şu ifadelere dikkat çekti: “BOTAŞ A.Ş. tarafından Saros Körfezi’ne yapılmaya çalışılan FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı ile ilgili ÇED raporunun dört ayrı bilirkişi tarafından bilime, hukuka, uluslar arası sözleşmelere ve Anayasa’ya aykırılıkları açık bir şekilde ortaya konduğu halde mahkeme kararını beklemenden doğayı, ormanı, tarım arazilerini ve denizi tahrip etmeye devam ediyor. Bir yandan da deyim yerindeyse vandallığını örtmek ve yöre halkına şirin görünmek için adeta “elma şekeri” dağıtıyor. BOTAŞ’ın iddia ettiği gibi FSRU projesi “üstün kamu yararının” yanından bile geçmiyor. Hangi yerli ve milli doğalgazımızı Avrupa’ya pazarlayacağız? Ne zamandan beri başka bir ülkenin doğalgazını Avrupa’ya pazarlamak üstün kamu yararı oldu? BOTAŞ Saros’da üstün kamu yararı arayacaksa; Saros’un özelliğine ve güzelliğine baksın. Ayrıca her yaz Eceabat’tan, Enez’e kadar Saros sahillerinden en az 2 milyon yurttaşımızın yararlandığını da unutmasın. BOTAŞ amacına ulaşırsa eğer, fazla değil on yıl içinde Saros Aliağa Körfezine, Keşan-Enez hattı da Dilovası’na döner. Bu nedenle Saros’un imdat çığlığını duyalım. Başta Trakya Belediyeler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği olmak üzere tüm seçilmişlere, Belediye Başkanlarına, İl Genel Meclislerine, Belediye Meclislerine, oda, dernek, sendika, siyasi parti ve tüm sivil toplum örgütlerine sesleniyoruz! Saros ölüyor, Saros’u öldürüyorlar. Saros’a adalet bekliyoruz. Lütfen! Yetkili kurullarınızdan Saros Gönüllülerinin mücadelesine destek kararları alarak sesimize ses, nefesimize nefes olunuz. Yarın çok geç olabilir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu