Haberler

Kaza yapan minibüsün eksikleri düşündürdü!

19 Ocak 2020 Cumartesi günü Büyükcami Mahallesi’nde bir minibüsün frenlerinin çalışmamasına bağlı olarak bir evin duvarına çarpması sonucu meydana gelen kaza; son günlerde Keşan gündeminde öne çıkan, “Minibüslerin gerekli şartları karşılamadığı” konusunun önemini gözler önüne serdi.

Freni boşaldığı için evin duvarına çarpıp ancak durabilen minibüsün, o sırada serviste olmaması bu sebeple de içinde yolcu olmaması büyük bir şans olarak kabul edilirken, kaza sonrasında yapılan polis kontrollerinde araçta karşılaşılan bazı eksiklikler ise düşündürdü.

Kazanın ardından tutanak tutan polis ekiplerinin incelemelerine göre; araçta kış lastiklerinin uygun olamadığına istinaden ilgili Kanunun 65/a (İlgili Madde: Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda, yılın zorunlu tutulan dönemlerinde kış lastiği kullanmamak yasaktır) ve araç muayenesi olmaması nedeniyle de 34/a (İlgili Madde: Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması halinde: Ceza miktarı: 288 TL  İndirimli ödeme: 216 TL  Ceza puanı: 10) maddelerinden idari para cezası uygulandı.

Araç yaşının yönetmelikte gösterilen yaştan daha yukarıda olması sürücünün ise alkollü olarak kazaya sebep olması ise kusurun boyutlarını artırdı.

Minibüs Yönetmeliği’nin 29/A maddesinde araç yaşı, “İlk tescil ve model değişikliklerinde model yaşı en fazla 10 yaş ve daha küçük olacaktır.” şeklinde belirtiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda, Keşan Belediyesi ile SS 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi arasında yaşanan tartışmalardan sonra bazı şoförlerin; SRC, muayene, kışlık lastikleri, yetki belgeleri ve diğer eksikliklerini tamamlama yönündeki çabaları da kamuoyu tarafından biliniyor.

Öte yandan; bazı araç sahiplerinin minibüslerini daha yeni model araçlarla değiştirdikleri de kamuoyu tarafından biliniyor ve bu çabaları da olumlu karşılanıyor.

Tüm bunların yanı sıra; Kooperatif’te, kazaya karışan araçta olduğu gibi, eksikleri mevcut olan araçlar bulunduğu ve bu araçların hala trafikte seyir halinde olmaları ve servise çıkmaları da, toplu taşımayı kullanan vatandaşlar tarafından eleştiriliyor. 

Bazı vatandaşlar, sosyal medya paylaşımlarıyla da sesini duyurmaya çalışarak; Keşan içinde minibüs kullanmak zorunda olduklarını ve güvenli seyahatin kendileri için hak olduğunu belirterek, söz konusu eksikliklerin bir an önce giderilebilmesi adına Keşan Belediyesi’ni ve Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü göreve çağırıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu