ÖZEL HABER

Hasan Şen, “Bu kuraklığın sonuçlarını düşünmek bile istemiyoruz!”

Yurtta ve tüm dünya çok ciddi kuraklık sorunu ile karşı karşıya, kışın en sert geçmesi beklenen aylarda olmamıza rağmen değil kar, yağmurun bile düşmediği tarım toprakları çok kötü bir duruma doğru gidiyor. “Bu böyle devam ederse çok sakıncalı durumlar ortaya çıkacak” diyen Hasan Şen, özellikle de bölgemizde yaşanan kuraklık problemine su kaynaklarının yok olmasıyla dikkat çekerken “Sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum Allah bizi inşallah kuraklık ile sınamaz” dedi.

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Trakya Bölgesi’nde yaşanan kuraklığın, daha önce bu şiddetle hiç görülmediğini dile getirdi. Buğday ekim zamanından bu yana yağışların olmadığına işaret eden Şen, “Ekim gerçekleştiği zamandan beri yeterli yağışı toprak almadı. Tarım açısından çok kötü bir durumdayız. Edirne ve Trakya bölgesi yağış almamakta, çok lokal bir yağış alıyoruz metrekareye 1.5 ila 5 kg arasında yağış alıyoruz o da esen poyraz ve karayel rüzgarları ile uçup gidiyor.” diyerek yağışların bu şekilde devam etmesi halinde çiftçiler için çok sakıncalı durumlar ortaya çıkacağı konusunda uyardı.

Bu şekilde bir kuraklığın daha öncelerde bölgede yaşayan insanlara sorulduğunda bilinmediği yönünde yanıt aldıklarını da belirten Şen, “Bazı bölgelerde buğdaylar kurudu. Tarım ticareti açısından bölge olarak çok kötü bir duruma doğru gidiyoruz.” dedi. Su kaynaklarının yok olduğunu, bunun da sulama anlama anlamında büyük sıkıntılar doğuracağının altını çizen Keşan Ziraat Odası Başkanı Şen, “Köylerde belli başlı göletler var. Bunların kuruduğunu gözlemlemekteyiz. Yeraltı kaynakları kayboldu. Keşan?da su ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Keşan?da bir de doğalgaz kullanımı sebebiyle su tüketimi insanlar fark etmese de artıyor.” diyerek insanların su tüketiminin artmasında bir etken olduğunu belirtti.Kuraklık dolayısıyla oluşan olumsuz tablodan en çok zararı ise çiftçilerin göreceğini belirten Şen, devlet tarafından konuyla ilgili proje üretilmesi gerektiğinden söz ederek “Önceki yıllarda İstanbul için çözümler üretmek anlamında mücadele etmişti, bu mücadelenin Trakya için de yapılması taraftarıyım. Hükümet yetkililerimizin bir an önce bu konuda girişimde bulunmasını istiyorum” diyerek sadece Türikiye’de değil Dünya’da mevsimsel anlamda bir değişiklik olduğunu ancak bunun da en belirgin örneğinin Trakya ve Edirne bölgesinde yaşandığını söyledi.Son olarak, “Kuraklık böyle giderse ne sonuçlara sebep olur?” sorumuza “Bunu düşünmek dahi istemiyorum” şeklinde cevap veren Şen, “Allah bizi bir kuraklıkla sınamaz, sınarsa da bunun cezasını hepimiz çekeriz. Çiftçi olarak, birey olarak düşünmek istemiyorum” dedi.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu