Haberler

Kanal İstanbul ÇED Raporu onaylandı

Uzun süredir gündemini meşgul eden Kanal İstanbul Projesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan duyuruda; Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir ilçelerinden geçen Kanal İstanbul projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Aralık ayında askıya çıkarılan ÇED raporu ile ilgili nihai kararın verildiği bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul ÇED Raporu’nu İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün onayladığını açıkladı.

Bakanlık sitesinde konuyla ilgili yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:
“İstanbul ili Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Basakşehir ilçesi, İstanbul Avrupa Yakası mevkiindeki T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kanal İstanbul (Kıyı Yapıları [Yat Limanları, Konteyner Limanları ve Lojistik Merkezler], Denizden Alan Kazanımı, Dip Taraması, Beton Santralleri Dâhil) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca <Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu> Kararı verilmiş olup; İstanbul Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

Projenin ÇED Raporu’nda Kanal İstanbul’un yapım bedelinin 75 milyar lira olduğu ve yapım süresinin 7 yıl olduğu belirtilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu