GündemSiyaset

Kadın Meclis üyelerinden Helvacıoğlu’na “cinsiyet ayrımcılığı” tepkisi

CHP’li kadın meclis üyeleri Banu Saygı ve Özlem Uybaş, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun kendilerine yönelik ‘ayrımcı ve cinsiyetçi’ tavırları içerisinde olduğunu söyledi. Küçümseyici dil sebebiyle vicdanların rahatsız ifade eden meclis üyeleri, Helvacıoğlu‘nun bu tarz söylemlere son vermesi için çağrıda bulundu.

Bilindiği üzere olağanüstü gündemle yapılan son meclis toplantısında daha önce de benzeri yaşanan tartışmalardan biri daha yaşanmış, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Meclis Katip üyeleri Özlem Uybaş ve Banu Saygı arasında ‘gün’ polemiği yaşanmıştı.
Katip üyeleri Uybaş ve Saygı‘nın sözleriyle müdahalede bulunduğunu belirten Helvacıoğlu, “Bu divanda siz değil ben konuşurum, siz yanımda divan katibisiniz. Sizin konuşmaya hakkınız yok.” demesinin ardından “Evlere şenlik katip üyelerimiz. Ben yokken siz yönetirsiniz. Böyle bir şey yok gün mü yapıyoruz?” ifadelerini kullanmış ve tansiyonun giderek yükseldiği mecliste CHP Grup Feridun Tümer ise bu sözlere, “Bu kadınlara hakarettir” diyerek karşılık vermişti.

“Küçümseyici ve cinsiyetçi yaklaşım, halkımız iradesine yapılan bir saldırıdır”

Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi ve meclis katip üyeleri Özlem Uybaş ile Banu Saygı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun toplantıda söylediği sözlere tepki gösteren bir açıklama yaptılar. Ortak açıklama ilk olarak söz alan Banu Saygı, Helvacıoğlu‘nun kullandığı kelimelerin cinsiyetçi ve ayrımcı olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Halkımızın verdiği sorumlulukla mecliste yer alan, halkın temsilcisi olan biz meclis üyelerini, kadın olmamız nedeniyle karşılaştığımız cümleler, ne bir meclis ciddiyetine ne de bulunulan yerin önemine uygundur. Hele kurulan cümlelerin küçümseyici ve cinsiyetçi yaklaşımı, halkımız iradesine yapılan bir saldırıdır. Tüm kadınlarımızı, kadınlarımızın değerinin farkında olan herkesi bu gerici yaklaşıma, eşitsizliğe, kadın düşmanı politikalara karşı çıkmaya davet ediyor ve bunlara meydan okuyoruz. Biz, Özlem Hanım ile beraber, tüm kadınlar olmak üzere, Atatürk’ün bize verdiği haklara sahip çıkarak, sonuna kadar arkasında durarak, hayatın her aşamasında yer almaya mecburuz. Bizi istemeseniz de; mecliste, işyerlerinde, sokakta, her yerde göreceksiniz.

“Kendisini mensubu olduğu partide siyaset yapan hemcinslerine havale ediyoruz”

Saygı’nın ardından konuşan Özlem Uybaş ise, Helvacıoğlu‘nun seçildiği günden bu yana agresif ve suçlayıcı tavırlarının devam ettiğini söyledi. Helvacıoğlu tarafından mecliste cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere ve tavırlarına defalarca maruz kaldıklarını belirten Uybaş, “, “Mecliste sayın başkanın, cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere ve tavırlarına defalarca maruz kaldık. Meclisin yönetilmesine ilişkin usul ve esasları hatırlatmayı biz kadın meclis üyeleri üzerinden kendince küçümseyici bir tavırla yapmayı tercih etmiş olması vicdanları rahatsız etmiştir. Üstelik kadınların günlerde ve benzeri toplantılarda bir araya gelmesi, bir ihtiyaç, bir sosyalleşme aracıdır. Bu söylemleri ile ‘siz evlerinizde oturun, siyaset sizi aşar’ demek istediyse kendisini mensubu olduğu partide siyaset yapan hemcinslerine havale ediyoruz. Hedef gösterilen bizler gibi görünebilir. Ancak bu cinsiyetçi ve ayrımcı söylemler, kadının değerinin ve öneminin farkında olan herkesi yaralıyor. Belediye başkanını cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere son vermeye davet ediyoruz ve bunların tekrarlanmaması oluyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu