Haberler

Helvacıoğlu, GÜNEKAB Toplantısı’nda konuştu; “Başarısızlığınızı siyasi korumaya almışsınız”

Güney Katı Atık Birliği (GÜNEKAB)’ın olağan meclis toplantısı bugün yapıldı. Yüksek tansiyon ile geçen toplantıya Meclis Başkanı Olcay Soran ile Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun tartışmaları damga vurdu.Mecliste tartışmalar, raporların okunması ve üyelerin seçilmesinin ardından başladı. Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ‘Bugün hayırlı olsun demek isterdim, ama faaliyetlere baktım, hiç hayırlı bir şey yok 1 yıl boş geçmiş. Faaliyetlerde sadece masraf olmuş, firmanın ne zaman ne yapacağı anlatılmış.” diyerek konuşmasına başladı.
Sözlerine devam eden Helvacıoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Birliğin doğal üyesi ve en büyük ortağıyız, birlik başkanları bundan önce Belediye Başkanları’ndan seçiliyordu, ama olmadı. Madem siyasi bir koruma altına aldınız GÜNEKAB’ı, en azından İpsala, Enez veya Beğendik Belediye Başkanlarından onlara saygı gösterip seçseydiniz. Her fırsata demokrasiden bahsediyorsunuz ama birliğin tüm organlarını kendi içinizden seçiyorsunuz. Diğer partilerden denetleyici seçin ez azından kendinizi denetlemeyin”Sözlerine GÜNEKAB’dan rapor istendiğini ancak verilmediğini belirterek devam eden Helvacıoğlu söyle devam etti.”Birlikten personel ve harcama bilgilerini istedik, İç İşleri Bakanlığı tarafından denetim geçirdiniz, en büyük ortağınıza vermediniz. O raporda, ‘Kadroya göre kişi değil, kişiye göre kadro yapılmış’ denildi. Birliğin ihtiyaç fazlası kişileri çalıştırdığı kanaatine varıldı. 6 kişi çalışıyor, birliğin 6 kişilik iş yükü yok. Sizler de müfettiş raporuna verilen cevapta itiraz etmemişsiniz.”Bu sözler üzerine birlik başkanı Olcay Soran ile Mustafa Helvacıoğlu arasında ikili söz kesme tartışmaları başladı. Helvacıoğlu, iddialarına ‘Borçlarınızı ödeyin’ diye karşılık veren Soran’a ‘Yaygaraya getirmeyin, beni dinlemek zorundasın, saygı duydum dilek ve temennilerde konuşuyorum sözümü bölmeyin” dedi.

Sözlerine devam eden Helvacıoğlu, “Her taraf çöp, Erikli de öyle. Kendiniz fotoğraf çektiriyorsunuz, rampa yapmadınız. Oradaki çöpü düzenlemek için söz verdiniz, ben uyardım da başka çözümler üretiyorsunuz. Kendi kendinizi denetletirseniz böyle olur. Faaliyetlerde bir belgeniz yok, kimse sesini çıkarmıyor; çünkü herkes taraf. Neler oluyor o birlikte sayın Soran?” şeklinde konuştu.


Mustafa Helvacıoğlu’nun bu sözlerinin ardından sözü alan Olcay Soran, başkanlık konusu ile ilgili olarak, ilk toplantıya Helvacıoğlu’nun gelmediğini ve aday olmadığını yine toplantıda o zaman bulunan diğer belediye başkanlarının da aday olarak çıkmadığını belirtti ve ‘Aday olmayan bir kişiyi nasıl başkan yaparız?’ diyerek sözlerine başladı ve borçlarla ilgili olarak şöyle devam etti: “İlk önce borçlarınızı ödeyin. Keşan halkından alınan su tahsilatının içinde atık bedeli olarak GÜNEKAB’a ödenmesi gereken pay var. Vermiyor, kendisi kullanıyor. Parayı gasp ediyor. İlk önce borcunuzu ödeyeceksiniz. İki kere basın açıklaması yaptınız ama bu borçtan bahsetmediniz. İşinize gelince söylemiyorsunuz.” dedi. Bu sözleri Helvacıoğlu ise ‘İcraya verin, Mehmet Özcan döneminde de icraya vermişsiniz Allah razı olsun’ diyerek cevapladı.

Personel konusunda da açıklamada bulunan Soran, ‘Kadromuzun altında personel çalıştırıyoruz. 6 personel var ve gerçekleşme oranı da %26’dır %40 değil.” şeklinde konuştu; sonrasında ise müfettiş tarafından tutulan denetleme raporunun nasıl Helvacıoğlu’na geçtiğini, ‘Gizli belgeler sizin elinize nasıl geçti? Bilinmesi gereken belgeler var, bilinmemesi gerekenler var.’ diyerek sordu bu soruya Helvacıoğlu ise “Nasıl bir soru bu? En büyük ortağıyız birliğin. Nasıl, biz geçti diye sorabiliyorsunuz? Demek ki, vermek istemiyorsunuz demek ki kirlilik var. İnsan ortağına bilgi vermez mi? Yazı verdim 15 Mayıs’ta cevap vermediniz. Siyasi korumaya almışsınız başarısızlığınızı. Çöp içinde her yer.” şeklinde karşılık verdi.

İkili konuşmalar sırasında söz çöpler konusuna geldi. Konu üzerine açıklama yapan Olcay Soran ‘Sizinle bir çok defa bir araya geldik, her seferinde bize ödeme yapacağınızı, aktarma istasyonunu beraber başaracağımızı söylediniz ama bize ödeme yapmadınız. Son ödemeyi 27 Nisan’da yaptınız’ dedi.
Bu sözler üzerine söz alan Helvacıoğlu da, “Ben size rampanızı yapın, size para vermezsem namerdim dedim mi demedim mi? Size güvenmediğim için yap para vereceğim dedim” şeklinde konuştu.

Tartışmalar meclis başkanı Soran’ın meclisi kapatması ile son buldu.

Komisyon raporları ve üyelikler

GÜNEKAB Meclis Toplantısı, 1. maddedeki 2019 yılı kesin hesapların görüşülmesiyle başladı. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.
Toplantının 2. maddesinde de 2019 Yılı Denetim Komisyonu üyeleri tarafından görüşülen rapor bilgi amaçlı Meclis’e sunuldu.

Meclis 2. Başkan Vekili Erdoğan Gümülcineli‘nin başkanlığında görüşülen 3. maddede de 2019 yılı faaliyet raporu ele alındı. Rapor oy birliği ile kabul edildi.

1 yıl süre ile görev yapacak olan Encümen üyeliğine Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Edirne İl Genel Meclisi üyesi Erdinç Can, Keşan Belediye Meclisi üyesi Coşkun Lofçalı ve Enez Belediye Meclisi üyesi Kamuran Çelik seçildi.

5. maddede Plan ve Bütçe Komisyona üye seçimi yapıldı. Plan ve Bütçe Komisyon üyeliğine de Keşan Belediye Meclisi üyesi Banu Saygı, Keşan Belediye Meclisi üyesi Erhan Engin, Edirne İl Genel Meclisi üyesi Erdoğan Gümülcineli, Enez Belediye Meclisi üyesi Mustafa Çayır ve Keşan Belediye Meclisi üyesi Yüksel Alioğlu seçildi.
Denetim Komisyonuna ise Keşan Belediye Meclisi üyesi İsmail Özcan, Keşan Belediye Meclisi üyesi Zafer Topçu ve Keşan Belediye Meclisi üyesi Özlem Uybaş seçildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu