Haberler

İYİ Parti’den Keşan çıkarması

İYİ Parti’den altı önemli isim Edirne İl Başkanlığı’nca belirlenen program kapsamında dün ve bugün üç grup halinde 8 ilçede 41 noktada sivil toplum kuruluşları ve esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
Ziyaretlerin Keşan ayağında İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe’nin ev sahipliğindeki ziyaret programına, Siyaset Akademisi başkanı Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akalın, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, İYİ Parti Mersin milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, İYİ parti GİK üyesi Meral Alemdar, İYİ Parti GİK üyesi Emine Küçükali ve Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ile parti yöneticileri katıldı.Gün içinde Keşan Ziraat Odası ve Keşan Kent Konseyi ile birlikte Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Derviş Günday Toplantı Salonu’nda Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Keşan Lokantacı Kahveci ve Hotelciler Esnaf Odası, Keşan Dülgerler İnşaat Sanatkarları ve Elekrtik Tesisatçıları, Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar, Keşan Berberler ve Kuaförler ve Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf odaları ile ortak bir toplantı gerçekleştiren heyet, burada esnafın pandemi ile birlikte katlanan sorunlarını diledi.

Yapılan temasların ardından Keşan İlçe Başkanlığı’na geçen İYİ Partililer, burada edindikleri bilgilendirmeler ışığında genel durum değerlendirmesi yaptı.

“Edirne’de ulaşmadığımız nokta kalmadı”

Toplantının açılış konuşmasında, gerçekleştirilen ziyaretler hakkında konuşan İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener tarafından Türkiye’nin çok farklı yerlerinde yapılan esnafla yüz yüze görüşmelerin bir benzerinin Edirne’de yapıldığını belirterek “Edirne’de ulaşmadığımız nokta kalmadı, planlarımızın %95’ini gerçekleştirdik” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Sıra vatandaşa geldiği zaman vatandaş gereğini yapar”

“Dinlemiş olduğumuz sıkıntılar not edilerek, başkanlık divanında genel başkanımıza ileteceğiz. Sayın genel başkanımız da her hafta yaptığı gibi bunları milletin kürsüsünden iktidar sahiplerine anlatmaya çalışıyor. İktidar sahipler sahada değil birebir dinlemiyor, vatandaştan bihaber. Biz iktidarın yapamadıklarını onlara ulaştırıp çözüm üretmek istiyoruz. Kısmen bunda da başarı sağlıyoruz; ama isteriz ki iktidar sahipleri de bunu yaparsalar milletin ağzından bu sıkıntıları duyacak. Umarım yaparlar; ama yapmazlarsa, sıra vatandaşa geldiği zaman vatandaş gereğini yapar.” diyerek. Milletvekilleri, GİK üyeleri ve ilçe başkanlarına teşekkür etti.

Demir’den sonra sözü Siyaset Akademisi başkanı Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akalın aldı. Sözlerine çalışmaya katılan partililerin desteklerinden dolayı teşekkür ederek başlayan Akalın, “Ülkemizin gerçek gündemini yakalayıp, kamuoyuna taşıyoruz” diyerek şöyle konuştu:

“Öve öve iktidara geldiler, söve söve iktidarda kalıyorlar”

“Gerçek gündem şu anda ülkemizin içinde bulunduğu durum. Yapay gündem de siyasi iktidarın bize dayattığı yalancı gündem. Yani FETÖ, rektör ataması ve teröristler. Bu tür yapay gündemlerle bir de bakıyorsunuz anayasa ortaya çıkıyor. Bunların sebebi gerçek gündemden kamuyorunu ayrı tutmak. FETÖ diyorlar, öve öve iktidara gelmediler mi? Şimdi de söve söve iktidarda kalıyorlar. Bakıyorsunuz bir dan Boğaziçi’ne rektör atanıyor. Bu zat biliniyor ki bu kişi buraya atanabilecek son kişi. Bunun da sebebi bir süre ülke gündemini meşgul etmek. Sonra da teröristler çıkıyor.
Gerçek günden ne? Ekonomi. Enflasyon, işsizlik, düşen ihracat, büyüyen cari açık, merkez bankasının eksi rezervleri. Gerçek gündem hukuk, adalet ve liyakat. Hepsi birbirine bağlı. Hukukun üstünlüğünü esas alan ülkeler sıralamasında 126 ülke için ülkemiz 109. sırada. Bu, bu ülkeye yatırım yapmak isteyen kişilere yatırım yapmayın demektir. Yatırım yapacak kişiler bu verilere bakıyorlar.
Gündem liyakat. İslamı esas aldığını söyleyen iktidar, Kur’an’da da ‘liyakatli insanları göreve getirin’ diyor. Öyle bir durum var mı? Yok. Atamalarda liyakat değil, sadakat dikkate alınıyor.”

“İktidarın gidişi kaçınılmaz”

“Bu iktidarın gidişi kaçınılmaz. Millet bizi çağırıyor. İYİ Parti olarak yapacağımız şey, milletimizi dinleyip dertleriyle hemhal olup gündeme taşımak. Malesef biz mecliste bir şey yapamıyoruz. Mecliste çalışmak mümkün değil, meclis çalışmıyorsa yasama çalışmıyor. Yasama çalışmıyorsa, yürütme çalışmıyor; çünkü her şey bir kişinin iki dudağı arasında. Bakanların hiçbir hükmü yok.”

“Sistem çalışmıyor”

“Çiftçilerin durumu ile ilgili ziraat odalarını ziyaret ettik, bakanlık bütçesi konuşuldu. Eskiden bakanlar bütçeleri için kava ederlerdi, bütçeleri az olduğu için. Toplantıyı terk ederdi. Şimdi öyle mi? Değil. Tarım Bakanlığı’nın geçen seneki bütçesi il şimdiki bütçesi aynı. En azından enflasyon kadar artış yapamaz mıydınız? Yapmadılar. İtiraz edecek Tarım Bakanı konuşamıyor. O halde yürütme de çalışmıyor. Yargıyı hiç konuşmak istemiyorum bile, o da çalışmıyor.”

“Millet bizi çağırıyor”

“Sistem tersten işliyor. Onun için de biz milletin derdini dinliyoruz, onlar dinleyemiyor. Dinleseydiler de hükmü yok. AK Partili bir milletvekili dert dinlese ne yapacak? Hiçbir şey yapamayacak. Sistem yukarıdan aşağıya işliyor, sistem bozukluğu var o da partili cumhurbaşkanlığı sistemi. Biz bu sistemle idare edilemiyoruz. Bu duruma gelmemizin en büyük sebebi bu sistemdir, ilk olarak bunun değişmesi lazım. Eskisi gibi tabandan yukarı doğru çalışmalı, halkın sesi duyulmalı. Bizim bu yüzden istediğimiz, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme bir an önce dönmek. Bunun için de iktidara gelmemiz lazım. Ülkenin her yerinde aynı sesi duyuyoruz ve inanın millet bizi çağırıyor. Tek yapmamız gereken kendimizi iyi bir şekilde anlatmak. “İlgili Makaleler

Başa dön tuşu