GündemSiyaset

İYİ Parti’den 1915 Çanakkale Köprüsü için açıklanan geçiş ücreti ve geçiş garantisine tepki

Demir: “Köprüden geçiş için 16 milyon araç garantisi veriliyor. Bu araçlar geçse de geçmese de bu para ödenecek. Bu para vatandaşın cebinden çıkacak. Allah milletimizin yardımcısı olsun.”

Geçtiğimiz gün Çanakkale Boğazı’nın ilk ve Marmara Bölgesi’nin beşinci asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşası sırasında konuşan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart 2022’de açılacağını ve geçiş ücretinin 15 Euro olacağını açıklamıştı.
Köprü için bugünkü kurla 152 TL’ye denk olan geçiş ücretinin olacağı ifade edilirken, yıllık 16 milyon 425 araç geçiş garantisi verildiği de kayıtlara düşmüştü.

Konuya tepki gösteren İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş garantisi ve ücretinin vatandaşın cebinden çıkacağını ifade ederek, bazı eleştirilerde bulundu.
Taşımacılık için halen deniz ulaşımının kullanıldığı bölgeden yılda maksimum 3 milyon 500 bin araç geçtiğini dile getiren Demir, “Buna rağmen köprüden geçiş için 16 milyon araç garantisi veriliyor. Bu araçlar geçse de geçmese de bu para ödenecek. Garanti edilen ve geçen araç sayısı arasında 13 milyon fark var, bu farkı da 15 Euro ile çarpınca 195 milyon Euro gibi korkunç bir rakam karşımıza çıkıyor, Türk Lirası ile çarpmak istemiyorum bile. Bu vatandaşın cebinden çıkacak.” dedi.
Demir, sözlerine şöyle devam etti:
“Bunun yanında köprünün kendisini 3 senede amorti etmesi bekleniyor ama 16 seneliğine firmaya verilmiş.
5’li müteahhit çete ülkenin her yerine çökmüş, bütün memleketi sömürüyor ve sadece biz değil; torunlarımız da borçlanıyor. Allah milletimizin yardımcısı olsun. Vatandaşın önüne sandık konulduğunda cevabı verecekler diye düşünüyorum, bunların hesabını soracağız.”


Geçiş garantisinin Euro para birimi cinsinden verilmesi konusunda da eleştiride bulunan Demir; “Türk Lirası her gün değer kaybediyor. İlgili firmalara zarar gelmesin diye onları korumaya çalışıyorlar bir taraftan da bakıyoruz ki; Cumhurbaşkanı’nın açıklaması var bu konuda, ‘Kesinlikle döviz ile borçlanmayın, maaş almayın, kira alamayın’ diyor, ama firmalarla sözleşme yaparken Euro ile yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu