Reklam
Haberler

İYİ Parti, sahiller ve MUÇEV konusunda iktidarı sert sözlerle eleştirdi

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe; Erikli, Mecidiye ve Yayla Sahillerinin MUÇEV tarafından 10 yıllığına kiralanmasını eleştirdi. Kiralamanın ihale ile değil pazarlık yoluyla yapılmasının usulsüz olduğunu dile getiren Sarıkeçe, “MUÇEV normal şartlarda Yüce Divan’da yargılanacak bir kurum”dedi.

Sahillerdeki kiralamanın sorumlusunun kendileriymiş gibi gösterilmesinden dolayı oldukça muzdarip olduklarını dile getiren Sarıkeçe, “Bu işin sorumlusu olarak gösteriliyoruz. İşin başından bu yana duruşumuz net. Saros kimsenin babasının malı değil halkın. Kimsenin tekelinde değildir. Bu işin sorumlusunun bizim olduğumuzu göstermeye çalışıyorlar. Ne olur ayık olsunlar, kimsenin ekmeğinde gözümüz yok. Hala not alıyoruz. Mecliste söylemek istediğimiz şuydu: ‘Alabiliyorsan al, halka bedelsiz olarak kullanımına tahsis et. Hiçbir şey yapamıyorsan 1-2 liraya sembolik olarak kirala. AK Parti’ye oy vermiş kişilere söylüyorum. Gözünüzün içine baka baka yalan söylüyorlar. Bu işin sorumlusunun bizim olduğumuzu göstermeye çalışıyorlar” dedi.

MUÇEV’i bir talan şirketi olarak niteleyen Sarıkeçe şunları dedi: “Sözüm ona Muğla ve çevresini geliştirmek, denizlerini temiz tutmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Muğla Valiliği olurlarıyla kurulmuş, daha sonra da orada talan yapmış ve malesef önüne geçilmemiş. Gözü doymamış, şimdi de bizim sahillerimize gelmiş bir vakıf adıyla kurulan talan şirketi”

“Talan 15 sene önce başladı”
MUÇEV üzerinden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nı eleştiren Sarıkeçe “Aslında burada talan 15 sene önce başladı. Mustafa Helvacıoğlu’nun TSO başkanlığıyla beraber Erikli, Saros ve turizm kelimelerinden meri yeri olarak önce doya doya yararlandığımız yerin bugün turizm adı altında geldiği noktayı bugün maalesef görüyoruz. ” dedi.

“MUÇEV, Yüce Divan’da yargılanacak bir kurum”
“Hiçbir şekilde ihale edilmeden, kanuna aykırı olarak verildiğini görüyoruz. Konuyu bilenler bize MUÇEV için”Normal standartlarda Türkiye Cumhuriyeti eski hukuk devleti haline geldiği zaman emin olun Yüce Divan’da yargılanacak kadar büyük suçlar işleyen bir kurum. Muğla neresi Keşan neresi, bizim de nur topu gibi bir vakfımız oldu. Bu iktidar belediyesi eliyle büyüyen, larva ve yumurtlama dönemini atlatan, başka iktidar belediyelerinden de beslenen ve yine muhtemelen başka iktidar belediyelerine de gidecek olan bir kurum. 10 liraya mal edip her dilimini 10 liraya satarak 100 lira kazanmayı hedefleyen zorbalar.”

“İptal davası açacağız”
“Kanuna aykırı olan ihalenin iptali için elimizden geleni yapacağız. Eğer onlar samimiyseler. Saros’un mavisine aşıksalar gelsinler beraber karşı çıkalım. Ama sanmıyorum ki bu talata dur diyebilsinler. Sazlıdere’deki FSRU İskelesi’nin çok faydalı olacağını sayın vekilimin söylediği gibi bu işe de karşı çıkamayacaklar. Bu işte elini taşın altına sokacak olan yine İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi olacaktır. “

“Konu Meclis’e gelecek”
“Dilek ve temennilerde bunu sunacağız. Millet İttifakı olarak istiyoruz. Cumhur İttifakı ve diğer bütün STK’lar ile beraber gitmek istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu