Siyaset

İYİ Parti İl Başkanı Demir, çeltikte fiyat revizyonu üzerinden AK Parti iktidarını eleştirdi

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, AK Parti Edirne İl Başkanının sosyal medya hesabından açıkladığı Çeltik Fiyatı Edirne’mize hayırlı olsun paylaşımına tepki göstererek, “Luna cinsi Çeltik bir ay önce serbest piyasada 4.200 TL ye satılabiliyordu. Şimdi kalkmışlar 3.500 TL ye yükselttik diyorlar. AKP İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi’ dedi.

“Müjde deyip reklam edip anlatıyor”

Açıklanan çeltik fiyatlarının serbest piyasanın çok altında fiyat verildiğini belirten İl Başkanı Demir, Şu anda sanayici, fabrikacılar önünü görmediği için çeltik alımı yapmıyor. Alanlarda Luna cinsi çeltiği 3.100-.3.200 TL ye alıyorlar. Harman fiyatının 1000 TL altında. Verdikleri fiyat, geçen ay ki fiyatların çok altında. Resmen dalga geçiyorlar” dedi. Başkan Ekrem Demir Konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:
‘TMO’ya çeltik satmak neredeyse imkânsız. ÇKS olması ve orada yeteri kadar çeltik Ekim alanının olması gerekir. TMO çeltiği dökme alıyor, çiftçi çuvallayıp depoya koydu. Bunu tekrar boşaltması gerekir. Buda ayrı bir maliyet, üretici depoya koyduğu ürünü 13-14 rutubette kurutup depoya koydu. TMO satmak için çiftçi çektiğini tekrar kurutma makinasına sokup TMO’nun alım kriterine düşürene kadar kurutması lazım. Buda ayrı bir maliyet ve çiftçinin sadece %10’nun da kurutma makinası var. Çiftçi bunların hepsini yaparsa harmanda 4.200-4.300 TL ye sattığı Luna cinsi Çeltiği 3.500 TL ye TMO ya satabilecek hayal gibi bir şey. Sezon başı TMO bildirdiği alım fiyatın çok çok altında alım yapıyor. Bunu da AKP İl Başkanı müjde deyip reklam edip anlatıyor. Başkan önce gitsin çiftçiyi dinlesin. Çeltiği daha önce ne kadara satıyordu. Şimdi ne kadar fiyat veriliyor bir araştırsın. Allah çiftçimize güç, kuvvet, sabırlar versin” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu