Genel

İşçiler henüz anlaşmaya varılamayan toplu iş sözleşmesi konusunda kaygılı

DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şubesi, Keşan Belediyesindeki kadrolu işçilerle toplu iş sözleşme görüşmelerinde gelinen son durumu değerlendirmek ve Keşan Belediyesi Personel A.Ş. üyesi işçilerin de yaklaşan toplu sözleşme yetkisi ile ilgili bilgi vermek üzere bir araya geldi.


Konuyla ilgili açıklama yapan  DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen “Son dönemde yaşanan ağır ekonomik kriz, buna bağlı enflasyon ve hayat pahalılığından etkilenen üyelerimizin bu kayıplarını yapılacak toplu sözleşmeler ile giderilmesi gerektiğini üyelerimizle paylaştık” diyerek şu ifadeleri dile getirdi:

İşçiler yüzde 15’lik zammı kabul etmedi

“Ülkemizde inandırıcılığını tamamen yitirmiş bir kurum olan TÜİK verilerine göre bile %50’ye dayanmış olan enflasyonun işçi ücretlerinde yaratmış olduğu kayıpların işveren belediye tarafından mutlaka telafi edilmesi gerektiği konusunda üyelerimizle hemfikir olduk. Toplu iş sözleşme görüşmelerinin 60 günlük süresi tamamlanmış ve arabulucu aşamasına geçilmiş olduğu da dikkate alındığında üyelerimizin henüz daha anlaşmaya varılamayan toplu iş sözleşmesi ile ilgili kaygılarının olduğu açık olmakla birlikte mücadele kararlılığını da gözlemledik. İşverenin ekonomik şartların böylesine kötüleştiği, alım gücünün adeta dibe vurduğu bu dönemde üyelerimize bir yıl için önermiş olduğu %15 zammı üyelerimizin takdirine sunduk. Üyelerimiz, yapılan bu teklifin kabul edilemeyeceğini tarafımıza açıkça söylenmiş, ülkemizde yaşanan enflasyon ve hayat pahalılığına uygun bir teklifin dışında ki bir teklifi onaylamayacaklarını bizlere beyan etmişlerdir. Biz de sendika olarak kendilerine bunun için hep birlikte mücadeleye hazır olduğumuzu yıllardır elde edilen kazanımların avucumuzdan yitip gitmesine müsaade etmeyeceğimizi, bunun içinde birlikten kuvvet doğar sözünden hareketle önümüzdeki süreci örgütlü mücadele dönemi olarak değerlendireceğimizi söyledik. Arabulucu aşamasında olan toplu sözleşmenin mutlaka bu taleplerimizin dikkate alınarak işveren tarafından uzlaşı ile masada bitirilmesi gerektiğini, üyelerimizin bu beklenti içerisinde olduğunu belediye başkanımızla yapılacak toplantıda bir kez daha ifade edeceğiz. Üç yıldır devam eden zorlu pandemi döneminde sahada özveriyle çalışan, ailelerini dahi bu hastalığa karşı riske atan bu insanların haklarının verilmesi gerektiği işveren tarafından bilinmelidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu