GenelKeşanSiyaset

İlçe başkanlığına adaylığını açıklayan Anıl Çakır’dan birlik çağrısı: “Omuz omuza mücadele edelim”

5 Ağustos 2023 tarihinden sonra yapılacak olan Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe kongresi öncesi ilçe başkanlığına adaylığını açıklayan Anıl Çakır, bugün parti binasında düzenlenen basın toplantısında resmi olarak başkan adaylığı duyurdu.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen adaylık açıklamasına; Anıl Çakır’ın yanı sıra CHP Edirne İl Başkanı Samet Karaman, CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, Bedendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Geçmiş Dönem Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, 28.dönem CHP Edirne Milletvekili Adayı Ufuk Kanışkan, Keşan Belediye Meclisi üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, geçmiş dönem CHP Keşan İlçe Başkanları ve partililer katıldı.

Özdilek: “Birlik beraberlik içinde önümüzdeki yerel seçimlere hazırlanacağız”

Adaylık açıklamasının açılış konuşmasıCHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, tarafından gerçekleştirildi.

Keşan kamuoyuna farklı bir mesajların verileceği bir adaylık açıklaması olduğuna dikkat çeken Özdilek,; “Seçimi kaybettikten sonra Keşan’da parçalanıp bölüneceğimizi sandılar. Nasıl seçmenimiz ve partililerimiz bizlerden değişim istiyorsa bizlerde bu değişime öncülük edeceğiz. Tek bir vücut halinde yerel seçimlere hazırlanabilmek için, mümkün olduğunca mahallelerde delege listelerini tek liste halinde yapıp, birlik beraberlik içinde önümüzdeki yerel seçimlere hazırlanacağız. Bizler birlik olup el ele verirsek belediye başkanlığı seçimini kazanacağımızın garantisini veriyorum. Sizlerden tüm konularda yeni seçilecek olan yönetime her zaman destek vermenizi istiyorum.” dedi.

Özdilek’in ardından söz alan Samet Karaman, Keşan’daki yere yönetimi tekrardan geri alacaklarının vurgusunu yaptı.

Çakır: “Yaktığımız bu çoban ateşi önce Keşan’ı, ardından bütün Edirne’yi saracak”

Açıklamaların ardından Anıl Çakır, resmi başkanlık adaylığını duyurmadan önce CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek’e hizmetlerinden dolayı çiçek takdim etti.

Genel seçim sürecinin yorgunluğunu atamadan yerel seçim çalışmalarına başlayacaklarını,  yerel seçimden önce de ilçe ve il kongrelerimizi tamamlayıp kurultay sürecine gireceklerini hatırlatan Çakır; “Bu süreçte en çok arzu ettiğim şey bölünmeden, ayrışmadan, kavga etmeden bir kongre süreci yaşamaktı. Çünkü partimizin hiç olmadığı kadar birleşmeye, hiç olmadığı kadar bütünleşmeye, hiç olmadığı kadar barışa ihtiyacı var. Bugün görüyorum ki bütün Cumhuriyet Halk Partililer de benim gibi düşünüyor.  Aday olmaya karar verdiğimde mümkün olduğu kadar çok insanla görüşmeye çalıştım, herkese ulaşmak için büyük çaba sarf ettim. Herkesin fikrini aldım, herkesi dinledim. Kim olursa olsun, şimdiye kadar hangi listede yer alırsa alsın herkesi davet ettim.  Genel başkanımızın da tabiriyle “Siz de gelin, bu Halil İbrahim sofrasında herkese yer var” dedim. Çünkü biliyorum ve inanıyorum ki mevzu bahis Cumhuriyet Halk Partisi ise gerisi teferruattır. Yaklaşık bir ay önce düzenlediğim basın toplantısında ‘Ben bir çoban ateşi yakıyorum ve bütün partililerimi bu ateşin etrafında toplanmaya, bu ateşi büyütmeye davet ediyorum.’ demiştim. Ben de Mustafa Kemal’in yolundan ayrılmayan bir cumhuriyet öğretmeni olarak onun meşalesinden aldığım kıvılcımla bu çoban ateşini yaktım, sizler de bu kardeşinize, bu evladınıza görülmemiş bir destek verdiniz, sahip çıktınız. Ve bu ateşi hep birlikte büyüttük. İnanıyorum ki yaktığımız bu çoban ateşi önce Keşan’ı, ardından bütün Edirne’yi saracak; örgütlerimizin hepsi yerel seçimlerde büyük başarı elde edecek. ” diye konuştu.

“Omuz omuza mücadele edelim”

Çok önemli bir kongre sürecinin başladığına dikkat çeken Anıl Çakır, şunları kaydetti: “Bu kongre bütün küskünlüklerin son bulduğu, bütün dargınlıkların bitirildiği, bütün anlaşmazlıkların, bütün ön yargıların, bütün çekişmelerin bir kenara bırakıldığı, Cumhuriyet Halk Partisinin Keşan’da nasıl kenetlendiğini dosta düşmana gösteren, Cumhuriyet Halk Partisinin yek vücut olduğunu ve Keşan’ı almaya hazır olduğunu cümle aleme ilan edeceği bir kongre olsun. Ben de diyorum ki 4.5 yıldır çektiğimiz bu büyük hasret bizim. Başka Cumhuriyet Halk Partisi yok. Bu Cumhuriyet Halk Partisi bizim. Bugüne kadar hiç birlikte siyaset yapmadığımız, farklı listelerde olduğumuz, farklı adayları desteklediğimiz partililerimiz, yol arkadaşlarımız, partililerimiz muhakkak olmuştur. Acaba ben de onun yanına gelsem olur mu, benimle çalışır mı, bana da yer var mı, bana da bir görev var mı diyenler muhakkak vardır.

Şimdi buradan onların nezdinde herkese seslenmek istiyorum. Seçim akşamları partimizin ışıkları erkenden sönmesin, sabahlara kadar yansın; davullar zurnalar sabahlara kadar susmasın; burası cenaze evi gibi değil düğün evi gibi olsun diyorsan ‘Gel kardeşim birlikte yürüyelim’. Ben Cumhuriyet Halk Partisine sevdalıyım, kişilere değil; kişiler gelip geçicidir, asıl olan Cumhuriyet Halk Partisidir diyorsan ‘Gel kardeşim el ele verelim’. Ben değil biz diyorum, partimin çıkarlarını her şeyin ve herkesin üzerinde tutuyorum diyorsan ‘Gel kardeşim kol kola girelim’. 23 oyla seçim kaybettik. Bir kişinin dahi benim için büyük önemi var. Ben olmazsam bir kişi eksik kalırız diyorsan ‘Gel kardeşim birlikte mücadele edelim’. Kongrelerde birbirimizi yenmek benim derdim değil. Benim rakibim aynı yolda yürüdüğüm arkadaşlarım değil. Benim asıl rakibim AKP, arkadaşlarıma karşı değil AKP’ye karşı arkadaşlarımla birlikte mücadele etmek istiyorum diyorsan ‘Gel kardeşim omuz omuza mücadele edelim’. Keşan Cumhuriyet Halk Partisine, Cumhuriyet Halk Partisi de Keşan’a çok yakışıyor. Ayrı kalmalarına gönlüm razı olmuyor diyorsan ‘Gel kardeşim bu yolda hep birlikte, yan yana, el ele, kol kola, omuz omuza yürüyelim’.”

“Baba ocağımızda açıklamaktan büyük mutluluk duyuyorum”

Anı Çakır, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Çok kıymetli partililerim, değerli yol arkadaşlarım; bu duygu ve düşüncelerle 12 Ağustos’ta yapılacak olan ilçe kongremizde Ulu Önderimiz, kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün “iki büyük eserimden biri” dediği; kökleri Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine dayanan; kurtuluşun ve kuruluşun partisi; Türkiye’nin onurlu geçmişi, aydınlık geleceği; Atam’dan, rahmetli anamdan, sevgili babamdan bana kalan en büyük miras olan, çocuk yaşta kapısından içeri girdiğim, bir mensubu olmaktan ömrümün sonuna kadar şeref duyacağım Cumhuriyet Halk Partisinin Keşan İlçe Başkanlığına aday olduğumu sizlerin huzurunuzda, baba ocağımızda açıklamaktan büyük mutluluk duyuyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu