Genel

İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyelerinden ortak açıklama: Taş ocağı çalışmalarını durdurun”

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri Yeni Mahalle’de faaliyeti devam eden ve mahalle sakinleri tarafından mahkemeye taşınan taş ocağı faaliyetlerinin durdurulması için bildiri yayınladı. Ocaktan elde edilecek taşın gerek çıkarılması gerekse taşınmasının bölge halkına riskler oluşturduğu belirtilen açıklamada, çalışmaların proje dosyasında da yerleşim yerine oldukça yakın olduğunun belirtildiğine vurgu yapılarak, “Çoluk çocuğumuzla sessiz, temiz, güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımıza saygı gösterilmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Yüzlerce apartman ve müstakil konut risk altında!”

Yeni Mahalle’de 20 yıl önce faaliyetlerine son verilen ancak geçtiğimiz haftalarda Saros FSRU Limanı’na götürülmek üzere taş çıkarma çalışmalarına başlanan taş ocağı hakkında Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Grubu ortak bir açıklama yayınladı. Yeniden faaliyete geçirilen taş ocağının toplum sağlığını riske attığı belirtilirken, şu ifadelere yer verildi. “Çalıştığı yıllarda, çevresindeki konutların çatılarına taş düşmesine, camlarının kırılmasına, sürekli sarsıntı, gürültü ve diğer çevre sorunlarına yol açan taş ocağı, bugün bölgede kat kat artmış olan konut sayısı nedeniyle daha da büyük tehlike arz etmektedir. Belkoop, Atakent 1, Atakent 2, TOKI, Sarıkız Konakları gibi toplu konutlar ile yüzlerce apartman ve müstakil konut risk altında bulunmaktadır. Belkoop mevkii Keşan’ın en işlek caddeleri ve nüfus yoğunluğunun olduğu bir bölgedir.”

“Kaçak olarak kullanılan ocak resmi olarak aktif hale geçirilmeye çalışılıyor!”

“Bir devlet kuruluşu olan BOTAŞ, Saros Körfezi’nde yapmakta olduğu FSRU Limanının inşaatında kullanmak üzere iki kez kaçak olarak kullandığı taş ocağını, resmi olarak aktif hale getirilmeye çalışılmaktadır. Oysa biz, çoluk çocuğumuzla sessiz, temiz, güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımıza saygı gösterilmesini istiyoruz.

Proje dosyasında mesafe detayı…

“Proje Tanıtım Dosyasına göre izin ve ruhsat 5 yıllığına alınıyor. Her yıl 27.000 ton olmak üzere 5 yılda toplam 135.000 ton taş çıkarılacak. Dosyada, projenin kentsel yerleşim alanı içerisinde olduğu ve Belkoop evlerine 160 metre mesafede olduğu açık açık yazmakta.”

“Taş ocakları bölge halkının sağlığını tehdit ediyor!”

“Taş taşıyacak araçların güzergahı ise Belkoop bölgesinden başlayarak. Atatürk Bulvarı üzerinden devam eden, Ali Kale ve Kardeşleri Okulu önünden geçen yol. Taş ocağı çalıştırıldığı takdirde her gün onlarca ağır tonajlı kamyonun geçeceği bu yol, aynı zamanda sürücü adaylarının da eğitim ve sınav yoludur.
“Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yer alan araştırmaya göre taş ocakları yakınında yaşayanların yüzde 98’i evlerinde toza maruz kaldıklarını, yüzde 85’i arazinin tahrip olduğunu, yüzde 97’si bitki yapraklarının tozla kaplı olduğunu, 92’si mahsul yetiştiremediğini belirtiyor. Yerleşim yerlerine yakın taş ocakları aynı zamanda bölge halkının sağlığını da tehdit ediyor. Taş ocağından çıkan toza maruz kalan kişiler arasında yüzde 22 oranında yüksek göz ve burun alerjisi , yüzde 17’sinde göğüste sıkışma, yüzde 9’unda kronik öksürük sorunları görüldüğü bilim adamlarının çalışma raporlarında yer almaktadır. Maden ve Taş Ocakları Açılma Ruhsatları İl Genel Meclisince Değil, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nce verilmektedir.”

“Metnin altında imzalanı bulunan Cumhuriyet Halk Partisi il Genel meclis grubu ve Keşan CHP İl Genel Meclis Üyeleri Olarak Keşan’da faliyete geçirilen taş ocağına karşı olduğumuzu ve bu ocaktaki çalışmanın derhal durdurulması gerektiğini kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu