Haberler

“İddialıyız! DEVA Partisi olarak ekonomiyi 3 ayda ayağa kaldırırız.”

Son günlerde döviz kurundaki ciddi artış ve Türk Lirası’nda ki değer kaybı ile ilgili açıklamalar yapan DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda,
bu konu hakkında hem DEVA Patisi Genel Başkanı Ali Babacan hem de partinin ekonomi kurulları tarafından defalarca uyarılar ve açıklamalar yapılmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığına atıfta bulunarak, “Sadece eleştiri değil çözüm önerilerimiz de tek tek kamuoyuna açıklandı.” dedi.

“Türkiye’miz her geçen gün fakirleşiyor.”

Türkiye’nin döviz açısından çok sıkışmış durumda olduğuna dikkat çeken Arda, “Bir yandan Merkez Bankası sürekli para basıyor, Türk Lirası üretiyor ve ancak bütçe açığını öyle karşılıyor. Ama para bastıkça, bunun karşılığında döviz yoksa paranın değeri düşüyor. Bunu gördük, yaşadık. Şu anda karşımızda her geçen gün değer kaybeden bir Türk Lirası var. Türkiye’miz her geçen gün fakirleşiyor. Öncelikle düzgün bir ekonomik program ortaya konması gerekiyor, kurumlarına güveni inşa etmesi lazım. Bugün Merkez Bankamız başta olmak üzere bağımsız kurumların birçoğu maalesef önemli ölçüde kredibilitesini yitirdi. Günlük iç siyaset neyi gerektiriyorsa bağımsız kurumlar teknik olarak doğru olup olmadığına bakmadan talimatı yerine getirmek zorunda kalıyorlar. Kurumlarımızın güvenilirliği de maalesef çok çok aşınmış durumda.” şeklinde konuştu.

DEVA Partisi tarafından, Türk Lirasının değer kaybının nedenleri ve çözüm önerileri ile ilgili 10 maddelik bir açıklama gerçekleştirildiğine vurgu yapan Kerem Arda, “Ben bu maddeleri yeniden tek tek hatırlatmak istiyorum. Çözüm önerilerimiz şu şekildedir;
1) Tutarlı, teknik kalitesi yüksek ve güven veren orta vadeli bir program katılımcı bir anlayışla hazırlanmalı ve kararlılıkla uygulanmalı.
2) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bağımsız ve etkin bir biçimde kullanılmalı.
3) Merkez Bankası rezervlerini güçlendirecek her türlü dış finansman imkanını değerlendirme konusunda azami çaba gösterilmeli.
4) Dövize yapılan, şeffaflıktan uzak, hedeflenen etkileri sağlamakta başarısız müdahaleler derhal durdurulmalı.
5) Tüm bankaları, fayda ve risk analizlerine dayanmadan, piyasa gerçeklerinden uzak parametrelerle kredi vermeye zorlamaktan derhal vazgeçilmeli.
6) Bütçe birliği, bütünlüğü ve disiplini sağlanmalı, mali kural hayata geçirilmeli.
7) Tasarruflara yönelik keyfi uygulamalara başvurulmamalı, Merkez Bankası yedek akçeleri harcanmamalıdır.
8) Kamu yatırımları ve Kamu Özel Sektör işbirliği uygulamaları şeffaflığı, katılımcılığı, yerindeliği ve etkinliği esas alan bir anlayışla yürütülmelidir.
9) TÜİK’e güçlü bir bağımsızlık kazandırılmalı ve yayınladığı istatistiklerin kalite ve güvenilirliği en üst düzeye çıkarılmalıdır.
10) Tek bir kişinin kararlarına bakılan keyfi yönetim bitmeli, kurumsal yönetim anlayışı yönetim süreçlerine hâkim olmalıdır.
” dedi.

Çözüm önerilerinin acilen uygulanması gerektiğini ifade eden İl Başkanı Kerem Arda, “Bu maddeleri hazırlayan ekip dünyanın en derin krizinde olan ülkesini üç ayda toparlar, ayağa kaldırır demişti Genel Başkanımız Sn. Ali Babacan. Uluslararası tecrübesi olan bir ekibe sahibiz. Bu konuda iddialıyız. Şu anda bırakın Türkiye’yi, dünyada iktisat konusunda, finans konusunda en iyi ekiplerden birisi bizim partimizde görev yapıyor” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu