Genel

Hüseyin Çakmak’tan Oda üyelerine fiyat listesi bulundurma zorunluluğu konusunda uyarı!

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu iş yerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde ise iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılacak, takılacak veya konulacak. Yönetmelik, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyle tüketicilerin yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde, daha iş yerine girmeden tarife ve fiyat listelerini görebilmesi, fiyat karşılaştırması yaparak tercihte bulunabilmesi sağlanarak, tüketicilerin bilgilendirilmesi, ekonomik çıkarlarının en üst seviyede korunması ve olabilecek mağduriyetlerin engellenmesi hedefleniyor.

Tüketicilerin, satın almadan önce mal ve hizmetlerin nitelikleri ile fiyatları konusunda doğru ve eksiksiz bilgilendirilmeleri, fiyat etiketi ve listeleri ile kasa fiyatları arasında farklılık bulunmaması gerekiyor.

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası’ndan üyelerine uyarı!

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası’ndan yapılan açıklamada, yeniden düzenlenen fiyat etiketi yönetmeliğinin resmi gazetede yayımlandığı hatırlatılarak; “Buna göre hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuş biçimine göre, tarife ve fiyat listeleri iş yerinin Lokanta, Restoran, Pastane, Kafe, Börekçi ve benzeri tüm İşletmelerimiz iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların, üstüne tüketiciler, yani müşteriler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılacak takılacak ve konulma zorunluluğu getirilmiştir.” denildi.

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, paket servis hizmeti veren; kokoreççi, dönerci, çiğ köfteci ve köfteci gibi işletmelerin sipariş verilen ve ödeme yapılan noktalarda, tarife ve fiyat listelerine, müşteriler tarafından kolaylıkla görülecek ve okunabilecek şekilde asmalarının zorunlu olduğunun da altını çizdi.

“Üyelerimiz yeni fiyat tarifelerini odamızdan mutlaka alsınlar”

Çakmak, konu hakkındaki açıklamasında şu bilgilere de yer verdi:
“1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yapılacak denetimlerde maddi cezalar ile cezalanmamak için odamızın, lokanta, kokoreç, restoran, kafe, pastane, kebapçı, köfteci, börekçi, simitçi, çiğ köfteci vs. işletmelerimiz, Odamızdan tarifelerini alıp, İşletmelerinde tarif edilen yerlere asmalıdır.
Üyelerimiz cezalı duruma düşmemek ve müşteriler ile sorun yaşamamak için Odamızdan yeni fiyat tarifelerini muhakkak almalıdırlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu