Haberler

Hırsızlar giysilerinin üzerine, alarmını koparttıkları yeni kıyafetleri giyerek kaçmaya çalışıyor

Türkiye’de geçen yılın rakamlarına göre, saatte 11 ev ve 6 işyeri soyuluyor, günlük rakam ise 400’ü aşıyor. Araştırmalara göre, 148 binden fazla hırsızlık olayının yaşandığı Türkiye’de hırsızlık kurbanlarının yüzde 80’i masrafları göze alıp evini değiştirmeyi tercih ediyor. Hırsızlık suçunun işleyenlerin yaş aralığına bakıldığında ise yüzde 79’unun 20 yaş altı, yüzde 21’inin de 20 yaş üstü olduğu görülüyor.

Araştırmalar, teknolojinin de etkileriyle birlikte en çok karşılaşılan hırsızlık olayları arasında; kredi ve maaş kartı dolandırıcılıkları, hesap ele geçirme, ATM kart kopyalama, POS kartı kopyalama, çağrı merkezi dolandırıcılıkları, bilgi hırsızlıkları, internet üzerinden dolandırıcılık, fatura ve ödeme sahtekarlıkları olduğunu ortaya koyuyor.

Keşan’da da son aylarda mağazalardan hırsızlık olaylarında artış gözlendiği, vatandaşın, ürünü fark ettirmeden almak için türlü yöntemlere başvurduğu ifade ediliyor. Keşan’da uzun yıllardır giyim sektöründe hizmet veren bir mağaza işletmecisi, ürünlerdeki alarmların kesilerek ya da kopartılmak suretiyle çıkartıldığını, giysinin üzerine mağazadan aldığı yeni ürünü giyerek ayrılmaya çalıştıklarını kamera kayıtlarından tespit ettiklerini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu