Gündem

Helvacıoğlu: “Muhalefetin işi gücü afetlerden, yangından ekmek çıkarmak”

Erikli’de meydana gelen yangın sonra muhalefet partilerinden gelen eleştirilere Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu karşılık verdi. Yangın bölgesine giden CHP ve İYİ Parti’nin asıl amaçlarının eleştirmek olmadığını belirten Helvacıoğlu, “Pazar günü sabah yatağında uyuyacaksın, ‘Sonra gideriz’ diyeceksin; akşam saati ‘Herkes gitmiş, biz de gidelim’ moduna gireceksin ve çamur atacaksın. Bunun adını söylemek istemiyorum; ama provokatörlüğe kadar gider” dedi.

5 Eylül Pazar günü sabahın erken saatlerinde Erikli’de bulunan pazaryerinde yangın çıkmış 9 dükkan tamamen yanarken seyyar tezgahlarla birlikte toplam 16 iş yeri zarar görmüştü. Yangının ardından bölgeye giden CHP ve İYİ Partili heyetler esnafı dinlerken, yangının çıkmasına sebep olan elektrik hattı ve bölgede itfaiye aracı eksikliği sebebiyle geç müdahale edildiği eleştirilerinde bulunmuştu.

“Bu sorun hepimizin sorunu”

Konuyla ilgili olarak Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu açıklama yaparak muhalefetin eleştirilerine cevap verdi. Sözlerine yangının çıkış yeri olan elektrik hattı ile konuşarak başlayan Helvacıoğlu, “Yangının oluşmasının sebebi 30 yıllık pazaryerinin tek direkten beslenmesi. Bu elektrik oradaki şahıslar ve iş yerlerinin kurmuş olduğu kooperatif adınaydı, belediyenin organizasyonluğunda değil. Bunda kooperatifi de sorumlu kılmıyoruz, bu sorun hepimizin sorunu.” dedi. Erikli’deki pazaryerinin yenilenmesi konusunda önceden çalışmaların olduğuna dikkat çeken Helvacıoğlu, “Göreve geldiğimiz günden bu yana oradaki pazaryerini yenilemek için bir çaba sarf ettik. Yangın çıkmadan 15 gün önce kooperatif yetkilileriyle bir toplantı yaptık, pandemi nedeniyle de oradaki yerin yenilenmesini önümüzdeki yaza bıraktık. Bu kış dersimizi çalışıp proje hazırladık. Bu yangından sonra oradaki iş yerleri ile birlikte yeni bir alan yapacağız, zaten yapacaktık bu kaçınılmaz oldu. Yangının sezon sonunda olması ve can kaybının olmaması yüreğimizi serinletti. Sezon ortasında yenilenmesi çok zor olacaktı, hazır sezon sonuna denk geldi. Biz teselli tarafından değil, olumlu tarafından bakmayı yeğledik.” şeklinde konuştu.

“Muhalefetin işi gücü ‘ben nasıl ekmek çıkarırım’ demek”

Muhalefet cephesinden gelen yangına geç müdahale edildiği hakkındaki eleştirilere katılmadığını belirten Başkan Helvacıoğlu, alevlerin yükseldiği ilk anlarda müdahalenin yapıldığı ancak yangının önlemesinin güç olduğunu belirterek, “Yangın sabahı Başkan Yardımcılarım Yakup Balcı ve Bülent Günsal, henüz yangının 5. dakikalarında oradaydılar. Muhalefet gibi akşamüzeri gitmedik. Sabahın köründe biz oradaydık. Yangın aracımızla anında müdahale ettik; ancak 9 odalı bir ev düşünün, alevler diğer odalara da 10 dakika içinde sıçradı. Plastik ürünler satan mağazalardı onlar, petrol bazlı olduğu için itfaiye çabuk da gelse geç de gelse 10 dakikada oluşan bu yangını kimse önleyemezdi. Bizim itfaiyemiz konusunda bir eleştiri kabul etmiyorum.” derken eleştirilerin amacının farklı olduğunu söyleyerek, “Bu tamamen siyaset, kaliteli bir siyaset olmalı. Oraya sadece fotoğraf çektirmek için gidip ‘Belediyede nasıl arıza bulurum, çamur atarım’ derdinde olan muhalefetin doğru yapmadığını düşünüyorum. Siyaset böyle yapılmaz. Oraya gidip ‘yanındayız’ diyerek belediyeyi eleştirmek olmaz. Akşam üzeri gidip sırf basına malzeme olsun diye fotoğraf çektireceksin, buradan ekmek çıkarmak için laf atacaksın bu böyle olmaz. Bunu Türkiye’deki diğer afetlerde de gördük. Muhalefetin işi gücü ‘ben nasıl ekmek çıkarırım’ demek. Bu olumsuzluğu teşvik etmektir. Bunlara hiç gerek yok hep beraber mecliste veya meclis dışında konuşuruz.” dedi.

“Ayda bir meclise gelenlerin haberi yok”

Son olarak yangında zarar gören esnafı dinlemek üzere bir toplantı yapılacağını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Bugün dükkanı yanan kardeşlerimizi belediyeye davet ediyoruz. Tartışacağız. Çorbada nasıl tuzumuz olur, seneye daha güzel güzel bir pazaryeri olur, yaraları nasıl sararız derdindeyiz. Para pul ayrı, dayanışma ve kucaklaşma ayrı.” derken tekrar muhalefete yüklenerek, “Pazar günü sabah yatağında uyuyacaksın, ‘Sonra gideriz’ diyeceksin; akşam saati ‘Herkes gitmiş, biz de gidelim’ moduna gireceksin ve çamur atacaksın. Bunun adını söylemek istemiyorum; ama provokatörlüğe kadar gider, Türkiye’de örnekleri var. Telefon bile etmediler. ‘Neler oluyor’ bile demeyip, ön yargılarıyla geldiler. Kimse merak etmesin seneye yeni pazaryerimiz olacak. Bunu biz kooperatif yöneticilerimizle planladık, ayda bir meclise gelenlerin bunlardan da haberi yok. Ayda bir bilgi bile bizden almıyorlar. Ben 1 buçuk yıl önce siyasi başkanları grup toplantılarına davet ederdim, şimdi onu da kabul etmiyorlar. ‘Keşan’ı beraber yönetelim’ diyorlar; ama ayna bir meclise gelmekten imtina ediyorlar. Bunlar böyle olmaz Keşan beraber yönetilir. Keşan’da 2019 seçimlerinde bir mesaj geldi, 4 parti beraber yönetecek. Bu mesajın arkasında herkes duracak.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu