Genel

Helvacıoğlu Millet İttifakı üyelerine yüklendi: “Keşan’ın başında en büyük felaket CHP’li Millet İttifakı üyeleridir”

Keşan Belediye Meclisi’nde hararetli tartışmalara neden olan ve reddedilen arsa tahsisi teklifi, hakkında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bugün konuştu. 26 milyon liralık borç hakkında siyasi hesaplar yapıldığını ileri süren Helvacıoğlu, sert sözlerle Millet İttifakı üyelerine yüklendi. “Hani Türkiye’nin başına felaketler geliyor ya, Keşan’ın başına da en büyük felaket CHP’li Millet İttifakı üyeleri” diyen Helvacıoğlu, “Bu Keşan’a ihanettir. Bu Keşan düşmanlığıdır” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz meclis toplantısında Keşan Belediyesi’nin Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne olan 26 milyon liralık vergi borcuna mahsuben Gençlik Merkezi alanının bulunduğu taşınmazın Hazine adına takyidatsız şekilde tescil edilmesi yetkisinin verilmesi Millet İttifakı üyeleri tarafından reddedilmiş, meclisten geçmeyen madde uzun tartışmalara neden olmuştu. Meclis toplantısında referandum teklifi de yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bugün bahse konu arsanın olduğu alanda basın açıklaması yaptı.

“Takım elbisenin faydasını gösterelim dedik”

Sözlerine elinde, 4 yıldır yapılan meclislerden bu yana ‘hayır’lardan oluşan uzun bir liste olduğunu söyleyerek başlayan Mustafa Helvacıoğlu, ‘Bu hayırlar Keşan’ın gelişimini etkileyen sebepsiz hayırlardır’ diyerek şöyle konuştu: “Bu meclisin çoğunluğu CHP’lilerin hayır talimatlarıyla yönetilmesinden dolayı oluyor. Göreve geldiğimden bu yana Yeni Mahalle’de yaptıklarımızı görenler biliyor. Burası rahmetli Mehmet Gemici döneminde planlanırken Gençlik Merkezi olarak belirlendi. Her belediyenin imar yapısında bu gibi yerler vardır ve bir yerlere verilir. Verilir ama ‘Burayı bir daha alacak mısınız?’ diye sormak lazım. Burasının tahsisi 14 yıl sonra sona erecek. 14 yıl sonra yine devletimizin olacak. İşte bu binayı takas etmekte imtina eden bir meclisimiz var. Bu bina bugün yapılsa 80-90 milyon liralık bir tesis. Bu arsanın, başka bir şekilde değerlendirilme durumu yok. Ömür boyu da olmayacak. Milli Emlak Müdürlüğümüzden bu arsayı kalıcı olacak yer değiştirilmesini istedik. Takım elbisenin faydasını gösterelim dedik. Nitekim meclisimiz daha önce aynı uygulamayı, daha önce Sarıkız Camii’nde yaptı. Yapmasa canım kurban. Sarıkız Camii’nin arsasını devlete verelim, biz de borcumuzdan düşelim dedik. Bu arsanın değeri, 26 milyon 752 bin lira, vergi borcumuz var. Vergi Dairesine 26 milyon lira borumuzu ödemeyelim, belediyenin kasasında kalsın, biz onuna başka iş yapalım dedik. Pazar yerinin üzerini kapatalım, başka alan yapalım. Harcatmayın bize 26 milyonu dedik. Keşan’ın cebinden bir şey çıkmıyor. Burası hep Gençlik Merkezi olacak; ama maalesef ki, ‘hayır’ demekten başka bir şey demediler. Buna kuşlar güler. Bütçenin nerden bakarsanız yüzde 15’i. Belediyemize ait bu arsa zaten Gençlik Merkezi’nde kalacak.”

“Hayırlarla 4 yıl geçti”

“Meclisimizin muhalefet grubu, İYİ Partili arkadaşlarımız daha çok CHP’yi dinledikleri için, belediyeyi CHP’liler yönettiği için, hepsi de değil el kaldırıyorlar, sadece bir iki tanesi başarılı olmayalım diye bir yapıdalar. Hayır dediler ve reddettiler. 25 projeye de hayır dedikleri gibi buna da hayır dediler. Hem hayır diyorlar, hem seçenek sunmuyorlar, hem de proje getirmiyorlar. Maalesef hayırlarla 4 yıl geçti. 2019 yılında tahmini bütçemiz 100 Milyon Lira iken borcumuz 80 Milyon Lira. Yani bütçenin %80’i borçla aldık. 2023 yılı itibariyle tahmini 855 Milyon olan bütçenin borcu 242 Milyon Lira. Yüzde 28’lere düşürdük. Bu borcu ödeseydik. yüzde 22’lere düşürecektik.”

“Keşan’ın başında en büyük felaket CHP’li Millet İttifakı üyeleri”

Açıklamalarına CHP-İYİ Parti grubunun oluşturduğu Millet İttifakı’na yüklenerek devam eden Mustafa Helvacıoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Öyle bir belediyecilik yapıyoruz ki, koronavirüs geçirdik, ekonomik kriz, savaş, deprem geçirdik. En önemlisi de meclis. En büyük deprem meclis, en büyük koronavirüs meclis. Biz yine işin içinden çıkarız; ama meclis en büyük felaket. Hani Türkiye’nin başına felaketler geliyor ya, Keşan’ın başına da en büyük felaket CHP’li Millet İttifakı üyeleri. Keşan’da yaşayan herkese sesleniyorum, ne olur belediyenize sahip çıkın. Şu anda belediyenize ve Keşan’a ihanet ediliyor. Bana yorumlarda da yazın, inanın haklı çıkacağımı göreceksiniz. Bu para cebimizde kalsın istiyoruz; ama ne sattırıyorlar, ne kredi, ne takas. Geçmiş döneme bakıyorum, o zaman da üzüntüyle anlatıyorum. 94 adet mülk satacaksın, Yeni Mahalle’nin yarısını satacaksın, 26 milyona yeni pazaryerini yapacaksın; onu da kredi ile yapacaksın. Onun da ne işe yaradığı belli değil. Ne belediye binası, bir belediye binası; ne ofisleri ofis. Kaldırım AVM olmuş, pazaryeri işe yaramıyor. Yeni Mahalle firmalara peşkeş çekilmiş, Keşan’ın 1000 tane konutu buharlaşmış, yok olmuş. Bu 4 yıl da mal ve mülk satmadık, tarih yazdık, tapuları çoğalttık ve 3 mülk aldık. Mecliste ona el kaldırma, buna el kaldırma, Keşan’a ihanet ediyorsunuz.”

“Bu Keşan düşmanlığıdır. Keşan halkı sizi sandığa gömecek”

Sözlerinin devamında İYİ Partili meclis oturum sonrasında kendisiyle konuşup ‘Evet’ demek istediklerini söylediklerini ifade eden Helvacıoğlu, “İYİ Partili arkadaşlarım ‘ortaklık var başkanım, ne yapalım. CHP’lilerin aklına uyuyoruz’ diyorlar. Bunu söylüyorlar. Ben Şenol Yalı’nın kulaklarını çınlatıyorum, işte 5 dakikada kurulan meclis CHP’ye yakışmıyor. Ben CHP’yi böyle tanımıyorum. 30 yıldır da böyle meclis gelmemiş. Huzur evi, kreş, pazaryeri, sahiller diyoruz; ‘hayır’ diyorlar. 44 aydır, ibretlik bir muhalefet yapısıyla karşı karşıyayız. Hangi doğruyu yaparsak yapalım, ‘hayır’ demeyi felsefe edinmişler. Tekrar söylüyorum: ‘Yanlış muhalefet yapıyorsunuz. Hizmet ettirmemeyi muhalefet sanıyorsunuz, köstek oluyorsunuz. Bu taş koymaların da hesabını halkımız sizden soracak. Helvacıoğlu başarılı olacak, durduramayacaksınız! Keşan halkı sizi sandığa gömecek. Şimdi biz bu 26 milyonu öderken başka iş yaptırtmayacaklar. Böyle seçime hazırlanılmaz. Yazıktır. Bu Keşan’a ihanettir. Bu Keşan düşmanlığıdır. Bu kadar açık ve net söylüyorum.” diyerek CHP’li meclis üyelerini de aklı selime davet etti.

“İstifa etmem, intihar ederim”

Açıklamalarının ardından soru-cevap bölümünde, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Helvacıoğlu, soruların bir soru üzerine tüm komisyonlarda sayısal olarak CHP’li üyelerinin fazla olduğunu dile getirdi. “Bütün komisyonlarda onlar fazla. Buyursunlar bir tane suç varsa adliye orada. İstifa etmem, intihar ederim hata bulurlarsa. Ben böyle bir belediye başkanlığı yapıyorum.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu