Haberler

Helvacıoğlu mecliste, pazaryerinin üstünün ve Erikli’de su sorunun nasıl çözüleceğini anlattı

Keşan Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı 10 Eylül 2020 Perşembe günü gerçekleştirildi. 9 maddenin görüşülüp karara bağlandığı toplantıya dilek ve temenniler bölümünde konuşulanlar damgasını vurdu. Mecliste maddelerin görülmesinin ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, pazaryerinin üstünün kapatılması ve Erikli’ye su getirilmesi hakkında Meclise ve kamuoyuna bilgilendirmede bulunurken, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Sözcüsü Feridun Tümer, Helvacıoğlu‘nun tutumlarını eleştirerek mecliste ortak hareket etme çağrısında bulundu.

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde bilgilendirme yapan Mustafa Helvacıoğlu, Erikli’nin su sorunu ve Keşan pazaryerinin üzerinin kapatılması konusunda şunları söyledi:
“2020 Mart Meclisi’nde Erikli’ye su getirilmesi konusunu gündemimize almıştık. Öngörümüz zaten bu sezon kuraklık olacağı yönündeydi. Yani, yaz sezonunda susuzluk sıkıntısı olacağını biliyorduk. Bu nedenle; ne pahasına olursa olsun, meclisimizde çözüm bulmalıydık. Sezona 4 ay kalmıştı, hızlı ve pratik çözümleri denemek gerektiğine inandık. Bu öngörülerle birlikte, bir proje firması ile taslak projeler hakkında görüşmeleri sürdürüyorduk. Taslak proje konusunda hazırlıkları tamamlayarak imalatta kullanılacak (pompa, trafo, elektrik malzemesi, boru vb.) malzeme listesi çıkartılmıştı. Bilindiği üzere; projesiz bile olsa İller Bankası’ndan malzeme kredisi alabiliyoruz. Bu kapsamda; İller Bankası’ndan kullanılmak üzere, 7 milyon 718 bin TL meclisimizden kredi onayı istedik. Amacımız; mart ayında meclisimizden onay aldığımız gibi işe başlayıp sezon sonuna kadar işi bitirmekti. Tabi bu rakam sadece malzemeler için istenen rakamdı. Erikli’nin şehir şebekesi olmadan sadece malzemeler ile ilgili bütçesi yaklaşık 8 milyon TL tutuyordu.

Şehir şebekesi ile 25 – 30 milyon TL’lik bir öngörümüz vardı. Sonrasında meclisimiz, Kocaali’deki kuyuların Ocak ve Şubat aylarındaki verileri ile hareket etmenin doğru olmayacağını öne sürdü ve uygulama projesini kabul etmeyerek proje hazırlanması ile ilgili izin verdi. Yani meclisimiz; verimlilik tespit çalışmalarının, temmuz ve ağustos ayı gibi kurak olan aylarda tekrar yapılmasını talep etti. Biz de meclisimizin istediği gibi; bu çalışmaları Ağustos ayında yaptık. Ama su seviyelerinde herhangi bir düşüş gözlemlenmedi.

Tüm bu çalışmalara ek olarak; tam analiz için 5 kuyudan numuneler aldık. İstanbul 2 no’lu halk sağlığı laboratuvarı ve Türkiye atom enerji kurumu gibi Türkiye’nin en donanımlı kurumlarına gönderdik.
Şu ana kadar, analizi yapılan 3 kuyu numunesinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır. 2 kuyumuzun da sonucunu bekliyoruz. Yine bu çalışmalar kapsamında; Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm Bakanlıklarımız ile yazışmalarımızı sürdürerek yaklaşık 20 km’lik boru döşeme hattı ile ilgili uygunluk görüşlerimizi aldık.

Yani kimse bu sürede ‘hiç bir şey yapılmadı’ diyemez. Kamuoyuna eksik bilgilendirmeler yapılıyor. Doğrusunu bizden öğrenin istedik. Biz mayıs ayında, encümenden yetkiyi aldığımız gibi, 13 mayıs tarihinde, hem Kocaali’den gelecek su terfi hattı, hem de Erikli Sahili’nin su şebekesi hattı için proje ihalemizi yaptık. Mart meclisinden sonra ihale sürecine kadar geçen sürede de malumunuz yoğun bir pandemi dönemi yaşandı. Bölgenin turizm konusundaki yaşadığı belirsizlikler, seyahat kısıtlamaları, toplantı ve ihale süreçlerinin iptali gibi çeşitli önlemler nedeniyle süreç uzamış olabilir ama kesinlikle çalışmalarımızı durdurmadık. Şimdi son aşamada; projemizi bu ay sonuna kadar bitirip Ekim ayı meclisimize kredi kullanılması amacıyla getireceğiz. Tabi işin bir de bütçe kısmı var. Erikli şehir şebekesi de dahil yaklaşık 25-30 milyon proje maliyeti öngörümüz var. Bilindiği üzere; İller Bankası belediyelere genel bütçe vergi tahsilatından bir pay veriyor. Fakat bu pay; Keşan’da ikamet eden kişi sayısına göre hesaplanıyor. Yani bu oranın belirlenmesinde mücavir alanlar dahil edilmiyor. Erikli mücavir alanımızda, özellikle yaz nüfusunun Keşan’ın iki katı olması da, bu bedelin katılım payı olarak alınmasını ortaya çıkarıyor. Projenin üçte birini iş bitiminden sonra 2 senede 4 eşit taksitte harcamalara katılım payı olarak alınmasını değerlendiriyoruz. Aslında erikli kooperatifimizin 1 yıl daha kapanmaması ve devir olmamasını bu nedenle istemiştik. Fakat orada yaşayan sakinlerimiz kooperatifin ivedi olarak belediyemize devir edilmesini isteyince bu seçenek ortadan kalkmış oldu. Bu pay, kooperatif dursaydı da toplanacaktı, belediye de olsa bir şekilde toplanacak. Erikli’nin 30 yıldır sürdürdüğü bir ortaklık kültürü var. Yıllardır, güzelleştirme kooperatifi ile yönetilen erikli, bu projede de ortaklık ve imece kültürünün önemini yine ortaya çıkaracaktır.

Helvacıoğlu, daha sonra Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nin üstünün kapatılması ile ilgili Meclis’e bilgi aktardı.

Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi:
Seçim döneminden sonra mevcut Pazaryeri’nin durumu konusunda kolları sıvadık. Pazarcı esnafımız ve meclisimiz ile bir araya geldik, çeşitli toplantılar ile konuyu gündeme aldık. Öncelikle alternatif bir tüm bölgeye hizmet edecek çok amaçlı bir pazaryeri üzerinde durduk. Mevcut pazaryerinin üzerinin kapanması konusunda fikir birliğine vardık. Bu aşamadan sonra; 7 çeşit çatı kapama modeli projesi ortaya koyduk. Membran, asma germe, çelik konstrüksiyon, uzay çatı üzeri sandviç panel vb modeller üzerinde durduk. Bu 7 avam proje içerisinden 1 tanesinin üzerinde durduk. 2020 haziran ayı olağanüstü meclis toplantımızda konuyu imar komisyonumuza havale ettik. Konuyu değerlendiren komisyon alınan ortak karar ile seçtiğimiz projenin yanına 2 adet daha alternatif hazırlanmasına karar verdi. Şuan da, 3 seçenek üzerinde duruluyor ve analiz yapılıyor. Şimdi önümüzdeki pazartesi günü uygulama projelerinin hazırlanması ile ilgili ihalemizi yapacağız. İhale sonrası, 3 alternatif arasından biri seçilecek ve proje işimizi sonlandırıp uygulamaya geçeceğiz. Mevcut pazaryeri çatısının kapanması, bilindiği üzere sadece gıda sektörüne cevap verecek. Cumartesi pazarımız sokaklara kurulmaya devam edecek. Yani mevcut pazaryerinin üzerini kapatmak ile sorunun yarısını çözülmüş olacağız. İşte bu noktada, daha önce de önerisini sunduğumuz bir konuyu tekrar gündeme getiriyoruz. Eski itfaiye alanına, eğer bir otopark yapılacaksa kapalı bir pazaryeri de yapılabileceği gündemde tutulmalı.”

Helvacıoğlu, görüşlerine şöyle devam etti: “Toplu konut ve gençlik ve merkezi projemiz ile; eski itfaiye alanına yapacağımız kapalı giyim pazarı, nikah sarayı, gençlik merkezi ve otoparktan oluşan sosyal tesis alanını halkımıza kazandırabiliriz. 21 bin m2’lik konut alanı 206 adet daire %33 alırsak 70 daire 70 daire 350 bin TL’den 24.5 milyon TL kreş ve sosyal tesisler, çocuk oyun alanları, basketbol sahası ve çeşitli spor alanları, otopark, yürüyüş parkuru, yeşil alanları ilçemize kazandırabiliriz.”

Mustafa Helvacıoğlu, Meclis’in birlik içinde hareket ederek ilçeye ve vatandaşlara çok daha faydalı olacağının altını çizerek,“Mecliste bir ve beraber olalım. “Keşke” yerine “iyi ki” diyelim.” şeklinde konuştu.

Mustafa Helvacıoğlu‘nun açıklamalarının ardından bu kez sözü Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Sözcüsü Feridun Tümer aldı. Helvacıoğlu‘nun konuşmasına cevaben, “Geçmiş dönemde borçları ödemek için yer satıldı dediniz, son 5 yılda 1 tane belediyenin mülkü kanuni zorunluluklar dışında satılmadı. Borca gelince de Türkiye’nin en az borlu 5 belediyesinden birini aldınız.” sözleri ile başlayan Tümer, şunları söyledi:

“Erikli’deki su konusunda ‘CHP getirmedi‘ dediniz. İyi şeylerin tamamı sizden, kötü olanlar ise Milllet İttifakı’ndan. Ne konuşulduğu tutanaklarda var. Muhtar Ali Çevikel ve Muammer Aksoy Caddesi’ni beton yol yapılmamasını istedik, yaptınız. Çünkü, beton yol altında alt yapısı varsa atılmaz. Muhtar Ali Çevikel’de imalatın hatalı olduğu görüldü. Doğruyu bulduk asfalt yaptık. Denetleme raporunda da değindik şimdi de tarihe not düşürüyorum: Muammer Aksoy’da da aynı hata var. 3 ay sonra oranın üzerine de asfalt atacaksın büyük ihtimalle. Burada da imalatının 50 cm yapılması gerekirken 25 santim yapıldı. Size müteahhite 50 cm parası ödediniz demiyoruz. Burada da imalatın eksik olduğunu söylüyoruz. ‘Basın açıklaması yaptınız, ‘Asbest borular var’ dediniz ve 1980 yılında döşenmiş asbest boruları (ki o zaman onlar vardı) betonla gömdük. Değişti mi?’ diye sorduk ona da cevap vermediniz.

Erikli konusunda da; Haziran ve Temmuz ayı ölçümleri yok. ‘7 milyonu İller Bankası’ndan projesiz bile alabilirim’ dediniz. Kaymakamlık’tan 3 kere meclis tutanağında olan harf yanlışlığı sebebiyle değişim yaptık, 3 ay boyunca onay verilen krediyi alamadınız bu sebepten, projesiz krediyi İller Bankası vermez. Bize ‘Karanlık Zihniyet’ dediniz, Millet İttifakı’ndan özür borcunuz var.

Muhtar Ali Çevikel’de yolu çift şeritli yaptınız, Trafik Komisyonu’nun haberi yok. Yaptım oldu ile olmuyor bu işler. Mülkiyeti sizde olmayan bir yere trafo bile koyamazsınız, Erikli’ye 3 ayda su getirecektiniz, hortum mu çekecektiniz Erikli’ye 21 kilometre? Bunlarla ilgili yazışmalar yapıyorsunuz ama tam olarak gelmedi, 21 kilometrenin nereden geçtiğini çok yakından takip ediyorum ben.

Çok hızlı hareket ettiniz caddeler ortada. Üretim eksik ve yanlış bir uygulama dedim. 500 bin liralık beton yolu söktük.” dedi.
Bu sözlere Helvacıoğlu, “Sizin 60 senede bir kere yapamadınız o yolları, ne kadar hızlıyız ki, 2 ayda 2 kere yaptık o yolları” demesi üzerine Cumhur İttifakı grubu gülerek alkış ile destek verdi.
Bu sözlerin ardından Tümer yine sözü alarak şu ifadeleri kullandı. “Artı Çarşı’yı yaptınız tebrik ettik. Güzel oldu. Ama birlikte üretmiyoruz, siz sabah bir karar alıyorsunuz; bazen kendi meclis üyelerinizin bile haberi olmuyor. Şimdi 7 tane şantiye yapılıyor, çünkü bu meclis size borç verdi. Kredi ile yapıyorsunuz. ‘Zamanı değil, zamanı gelince vereceğiz’ dedik bu Meclis tutanaklarında yazıyor. Keşan sizin değil, hepimizin. Hep beraber yöneteceksek de birbirimizi dinleyeceğiz.
MUÇEV’le ilgili olarak ‘Ankara’ya gidelim’ dediniz, evet gidelim. O gün bizim dediğimiz gibi olsaydı, zaten MUÇEV’in aldığı yerler alınmıştı. ‘Ben alır, kiraya veririm’ dediniz. MUÇEV’den farkınız kalmaz ki. Ama biz ‘Büfe ve duş ile parasını çıkarmaya çalışalım, çıkmayan kısmını da bütçeden karşılayalım’ dedik. Dediğimiz gibi olacaksa gidelim Ankara’da mücadele edelim. Siz her istediğinizin olmasını istiyorsunuz; ama burası demokratik bir ortam, hep beraber karar alıyoruz. Siyaseti burada değil, parti lokallerinde yapacağız.

Meclisin başında CHP’li meclis üyesi Yüksel Alioğlu gündem dışı soru önergesi konuşması ile söz aldı. Başkan Helvacıoğlu‘nun daha önce yapılan bir basın açıklaması sırasında Millet İttifakı üyelerine hitaben ‘zorba’ demesini eleştiren Aliğolu, şu şekilde konuştu: “24 Ağustos tarihinde, yerel basına yapmış olduğunuz açıklamanızda, Millet İttifakı’na ithamda bulundunuz. “Çoğunluk biziz diyerek yaptığınız zorbalığın vatandaş hesabını sormaya başladı. Ele geçirdiğiniz çoğunluk ile, Keşan’ın geleceğini kısıtlamaya hakkınız yok’ dediniz. Sayın Başkan, zorba kelimesini açar mısınız? Kastınız nedir? Çoğunluk ele geçirilmez, vatadanş oyları ile çoğunluk olunur. Keşan çıkarları söz konusu olduğunda size her türlü desteği verdik, daha fazla ne istediniz de yardımcı olmadık?

“Çoğunluk biziz’ ifadesi, meclis kararlarında ‘çoğunluk biziz’ anlamındadır. Bunu çok büyütmeyiniz. Mecliste çoğunluğu CHP ve İYİ Parti’nin ortak olduğu Millet İttifakı’nın çoğunluk olmasındandır. Şu anda iki ittifak var, zaman zaman Keşan’ı siyaset gereği bir kenara bırakıyoruz. Tabanımıza ‘Evet’ demek yerine ‘Hayır’ dediğimiz de oluyor. Ben bunu dayatma olarak düzeltmek isterim. Helvacıoğlu ve grubu olarak söylüyorum, ‘Hep beraber varız’ dersek şu anda Keşan’daki 8 şantiye 17 şantiye olur. Ben artılar getirmeye çekiniyorum, kredilerden korkuyorsunuz. Siyasi olarak ‘Hayır’ demek yerine, sokakta ‘Evet’ dediğiniz sebebiyle konuşmalar sonrası içinizde ‘Hayır’cılar oluştu. Zorbalık sözünü ‘dayatma’ olarak değiştiriyorum.

Dayatma olduğu anlar oluyor MUÇEV konusunda da oldu, ‘Kumlar gidiyor’ dedim size, kumları geri almak için hep beraber Ankara’ya gitmek için hazırım. Destekleyin hazırım.
Keşan için gelin 15 günde bir telefonları kapatıp toplanalım odaya kapanalım ve beraber karar verelim.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu