GündemKeşanÖZEL HABER

Helvacıoğlu, Keşan FM’de geride kalan 30 ayı anlattı ve yakındı: “Meclis de pandemi kadar engelledi”

Pandemi koşullarında yayınlarına ara veren Bunu Konuşalım programı, uzunca bir sürenin sonunda Keşan FM’de, yerel ve genel gündemin öne çıkan konularını konuşmak üzere 11 Kasım 2021 Perşembe günü yeniden dinleyicilerine “merhaba” dedi.
Cavit Deniz’in sunduğu ‘Bunu Konuşalım’ın bugünkü konuğu Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu oldu. Keşan FM ve kesanonline.com’un sosyal medya hesaplarından da canlı yayınlanan programda Keşan Belediyesi’nin geride kalan 30 ayı kapsayan çalışmaları ile 2024 seçimlerine kadar planlanan çalışmaları, projeleri konuşulduğu. Helvacıoğlu gündemin önemli konuları hakkında da Cavit Deniz’in sorularını yanıtladı.

Yaklaşık 1 saat süren programda Deniz’in soruları ve Helvacıoğlu’nun cevaplarından öne çıkan başlıklar şu şekilde oldu:

“Belediye meclisi çalışmaları pandemiden daha çok geciktirdi”

“Belediye başkanlığı dönemindeki 30 ayını geride bırakınız, önünüzde 30 ay daha var. Yolun yarısı. Bugüne kadar süreniz içinde çok istediğiniz ve yapamadığınız ne var?”

“106 proje sunduk bunun yüzde 70’i tamamladı, başladı yada uygulama halinde. Bunlar 10 yıllık bir projeler. Kolay ilerlediğimi söylemek istiyorum. OSB teknik sebepler nedeniyle 1 yıl gecikti; ama vekilimiz uğraşıyor. Pazar yeri de var. Beni ne geciktirdi? Pandemi ve ekonomi. Pandemi ve ekonominin toplamı kadar da Keşan Belediye Meclisi geciktirdi. Pandemi kadar engelledi. Büyük bir fren. Aralık meclisinde ‘hayır’ projeleri geliyor. 30 ay sonrası için de yollar konuşulmayacak.
Daha gelir gelmez Keşan’ın pazaryerinin yerini değiştirmeliydik. Galiba bunu iyi anlatamadık; ya da anlamadılar. Büyüyen Keşan’ın çarşısının trafiğini kilitliyor. Tugay kantinin oradaki 21 dönümlük alana götürüyorduk, Trakya’nın en büyük pazar yeri olacaktı. Odalar ‘hazır değiliz’ dediler. Yapamadık. Mevcut pazaryerinin de üzerini kapatmaya proje hazırladık. İhaleye çıkalım derken demir fiyatları da çıktı, şu an pazaryerinin üzerinin kapatılmasının maliyeti 40 milyon lira. Eski itfaiye binasındaki pazaryerini ihaleye çıkarıyor. Meydandaki pazaryerini de meclise getiriyorum; ama meclis bana yardım edecek; ama kredi ile değil! Çevre ve Şehircilik Bakanı üzerini kapatmamak için talimat vermedi, ‘bu büyük masrafa gerek yok’ dedi. Yine de o büyük masrafı yapacağız.”

Pazaryerindeki tezgahlarla ilgili ‘Birden fazla tezgahı olanlar var’ demiştiniz. Bu konu halen sürüyor mu?

“Zabıtamız yeni pazaryeri yapılana kadar temkinli davranıyor. Pazaryerinde tavizli çalışıyoruz. Pandemi geldi. Konu düzenlemek değil, üzerine gitmek olarak anlaşılır diye temkinli devam ediyoruz. Yeni bir pazaryeri gündeme gelebilir ama bu döneme yetişemeyebilir.”

“Bürokraside bir sıkıntı yaşadık”

Gıda İhtisas OSB ne aşamada?”

“Vali Bey başkanlığında müteşebbis heyeti kuruldu. Belediye ve odalar ortak oldu. 1 yıl önce bu işlemler bitti. Orman İşletme Müdürlüğü ile ilgili bir prosedür kaldı, başa döndük. Bürokraside bir sıkıntı yaşadık. 2.5 sene de takım elbise giydireceğiz görevimiz devam ediyor. “

“Asfalt belediyeciliği alışkanlık olmuş”

Keşan Belediyesi istihdam ofisi KTSO’nun görev alanına girmiyor mu?

“KTSO kendi işletmelerine eleman alıyor. Ne güzel ki istihdamı düşünen bir belediye başkanı var. Alışkanlık olmuş eskiden sadece asfalt belediyeciliği yapıyordu. Yeni nesil belediyecilik istihdam, engelli, yaşlı ve çevre dostu olmalı. Yerel yönetilmeler istihdamdan da sorumlu olmalı. Bir İŞKUR ile bunu yapıyoruz, Türkiye’de bunun örnekleri var. Dün doğalgaz firmasında 24 kişi başladı.”

“35 milyon liralık tasarruf var”

Göreve geldiğinizde Keşan Belediyesi’nden personel fazlalığını söylemiştiniz? Şu anda durum nedir?

“60’a yakın kişi emekli oldu. 35 milyon lira tasarrufumuz oldu. Bazı birimlerde çıkanların yerine girişler oldu. Parkomatta 40 kişiye yakın çalışanımız var, 15-20 kişi de belediyede çalışıyor. İşe yaranı alıyoruz, iş arayanı değil.”


Dokuzdere Göleti için 20 yıl az değil mi?”

“Süre sonradan artırılabilir. Dokuzdere Göleti’ni biz yağacağız veya alt kiracılar ile modernize edip, çöp kutusu ay ocağı, piknik alanı ile çok güzel bir yer olacak.”

Eski hizmet binasında olaylı yıkım

“Keşan Beleyesi eski hizmet binasındaki yıkımın Erikli’ye giden su gündemini değiştirmek adına aceleyle yaptığınız söyleniyor. Ne dersiniz?”

Keşan’da doğum sancılı olur. Keşan köy ruhundan kurtulması için yolu da parkı da eski binaları da değişecek. Bir takım arızalar olacak.“11 Kasım’a kadar esnafa verilen tebligatlar var. Ne oldu da böyle alelacele yıkım başladı?”

15 günde yıkılacak bina 4 günde bitiyor, çünkü bina kağıt gibi. Ciddi bir şekilde yıkılıyor. İyi yıkmışız.
Biz Haziran’da son çıkış tarihi verdik, bu tarihten sonra, çıkılması için polise gittik. Polis de esnafa gün verdi. Bu kağıt polisten geldi. Herkes çıkmıştı 5-6 esnafımız da çıkmak için hazırlık yapıyordu. Biz Köşk Düğün Salonu’nu boşaltmaya başladık. Oradaki teras düğün salonu boşaltılırken film koptu. Basına düştü.”
“Sizin 16 Haziran’da yıkımı için nokta koyduğunuz düğün salonundaki davetlere katılmanızı biraz ilke sorunu olarak görüyorum, ne dersiniz?”

“O riski şahsım aldı. Dışarıda düğün 30-40 bin lira, vatandaş ne yapsın? 3 bin liraya düğün yaptığımız oldu.”

“Binanın yıkımında belediyenin 800 bin liraya yakın zarara uğratıldığı iddiasına ne diyorsunuz?”

“Okan Gaytancıoğlu TBMM’ye dilekçeyi vermiş. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’dan bize yazı gelecek. Biz de hukuksal hazırlığımızı yapıyoruz. Rakamlar tamamen muhalefetin uydurması. İhaleden önce biz kendi malzemelerimiz almak için yukarıda çaba sarf ederken 4-5 kilo malzeme alıp evine ekmek götürmek isteyen, oradaki bir kısın esnafın çıktığını ve diğerlerinin de çıkmak üzere olduğunu gören arkadaşım bir hücum ettiler. O sırada kontrol kısmen koptu, sonrasında emniyet ile biz de tedbirimizi aldık. Başkan yardımcılarımın hepsi oradaydı. Esnaflardan bir kişi ‘Benim malım çalındı’ diye başvurdu mu? Dükkanlara zarar verilmedi. Vicdansızlar aynaya baksınlar kendilerini görsünler. Talan yaşanmadı. Talan yaşandı sözü siyasi bir iftira.”Eski hizmet binasının yerine ne yapılacak?”

“Önce bir yıllığına köy garajı olacak. Sonra çarşı merkezindeki parklanma kaldırılacak. Buraya park eden 400 araç için de 400 araçlık katlı otopark yapacağız. En üstüne de düğün salonu planlıyoruz. Projeyi planlıyoruz. Meydanda ticaret merkezi olmayacak. Yıkılan yerde de olmayacak.”

“Teröre sahip çıkacaklarına Keşan’a sahip çıksınlar”


İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir’in konuyla ilgili açıklaması var, bunu okudunuz mu?”

“Sadece kulaktan duydum. Ben Valimiz ile konuştum. Emniyetin gücü yetemeyebilir, çevik kuvvet takviyesi istirham ettim. Demir Vali Bey’i aradı mı aramadı mı bilmiyorum. Demecinden kendisi sorumludur. Herkes de aramış olabilir, ne güzel. Bununla niye övünüyor ki? Teröre sahip çıkacaklarına Keşan’a ve şehitlerine sahip çıksınlar!”

“Erikli’de sorun yok”

“Erikli su konusunda Yayla’ya bırakılan vana mı sorun? Sorun nedir? Bu konuda ne diyeceksiniz?”

“Orada bir sorun yok. Tüm meclis Yayla’ya bırakılan hattın projesine hepsi birden el kaldırdı. Mesafenin uzaklığı da projede var. Her şey ortada. Bu, tamamen derslerini çalışmadıklarından ortaya atılan iftiralar. Bir tanesi açıklasın ve suç duyurusunda bulunsun. Ayın 22’sinde her şeyi açıklayacağım. Projenin yarısını Erikli’den topluyoruz, Eriklilier bir lira zarar etmiyorlar.”


Kanalizasyon ve Su İşleri Müdürü görevden mi alındı, istifa mı etti?”

“Kendisi benim yeğenim, teyzemin damadı. Benden önce orada vardı, ben işe almadım. Çok akıllı ve dürüst bir kardeşim; ama öyle bir yıprattı ki muhalefet. Evlada belgesiz çamur atıyorlar. Belge olsun işten atacağım. Görevden almayacağım, işten atacağım. Bana belge getirsinler; ama belgesiz konuşuyorlar. Yıllardır süren ‘ceketimi koysam alırım’ mantığı şimdi acı geldi. Her şey de yolunda gidiyor. ‘Bir dahaki döneme kazanamam, Helvacıoğlu çok çalışıyor’ diyorlar. Ben AK Partiliyim. Ben Cumhur İttifakı’nın bir parçasıyım. Cumhurbaşkanımın Keşan’daki adayıyım. Zor geldi birilerine.”

Ankara’da Cumhurbaşkanı neyse, Edirne bölgesinde de Helvacıoğlu da o değerlendirmesine ne dersiniz?”

“Her meclis toplantımı grup toplantısı gibi yapıyorum. Herkesle de irtibat kuruyorum. Bu meclis Cumhuriyet Halk Partililerin çoğunlukta oldukları bir meclis. Neden belediyelerine sahip çıkmıyorlar? Bu sorular onlara da sorulmalı.”


Makam aracınızın ederi nedir? Bedeli nasıl karşılandı? “

“275 bin liraya 3-4 yaşında bir araç aldık. O yollarda eskidi ve bitti. Minibüs aldık, bir yere iki araba gitmeyelim diye. Ben bakın neleri düşünüyorum. 5 yaşında araba sahibiyiz, 140 bin kilometrede.”


“30 ay geçti Keşan’da mahalle kreşleri sözünüz vardı? Ne oldu?”

“Kreşler planlandı. Büyük bir tekstil fabrikası sponsor oldu. Kreşimiz oluyor. Belediye prosedür olarak işletemiyor. Özel firmalara vermesi gerekiyor. Kreş arsası da Keşan imarında yalnızca bir tane var. Sadece engel bu değil; ama bunu da yapıyoruz. “


Keşan Atatürk Stadı neden verilen sürede bitirilemedi. Neden resmi açıklama yapılmadı?”

“Her şey yolunda gidiyor. Son günü 25 Aralık’ta. Yürüyüşler yapılacak, sentetik saha, kapalı spor salonu, küçük sahalar kullanılacak. Çim dinlenecek burada oynanmayacak. Soyunma odalarını da ihale ettik. Burası Spor TOTO yapmıyor, Spor İlçe Müdürlüğü ihaleye çıkardı. Bu yılın sonuna kadar o da bitecek. En geç Ocak sonu. “

“Trafik neden bitmiyor?”


“Sizin ‘100 günde şehir trafiğini bitiririm’ sözünüz var. Neden sonra ermiyor.?”

“Şehir içinde yalnızca meydanda çözümler üretmem gerekirken, tek yöne indirmeyi düşündük İstiklal Caddesi, Kurtuluş ve Paşayiğit Caddesi’ni; ama doğum sancılı oluyor. Keşan’ın kurtuluşu tek yönden geçiyor. Muhalefetle birlikte Ulaşım Komisyonu’na havale edelim dedik. Pamukkale Üniversitesi’nden uzmanlar geldi. Pandemi oldu, dolmuşlar çalışmadı, okullar kapalı dediler ve rapor 1 sene geriye attı. Bunlar bahane değil. Rapor için insan yoğunluğun çarşıda olması gerekiyordu. Biz boş durmadık, 35 kilometre yol yaptık. Ana arterleri geliştirdik, göbeğe doğru geliyoruz. “


Keşan’ın trafiğini rahatlatacağı düşünülen çevre yolu projesi ne durumda?

“Yolun 1 buçuk milyon liraya bedellenen bir bütçesi var. Bunu da karayolları ile birlikte planladım. Ulaştırma Bakanlı ile Enez karayolu ve devlet hastanesinin oradaki köprü ile ilgili görüştük. Bir Enezli olarak sizin kadar Enez karayolu hakkında konuşan da yoktur, ama sizi mahçup edeceğiz. “

“Huzurumuzu bozmak isteyen bir dedikodu yayıyorlar”

Programında devamında particillik yapmadığını belirten Helvacıoğlu belediye hizmetlerine “30 ayda 60 milyon liralık hibe kazandırdık. Maaşları zamanında veriyoruz.” ifadeleri ile değinirken, muhalefeti hedefine alarak, “Benim sürekli ensemdeler, bıraksınlar yakamı Keşan gelişsin. Okan Bey değil, kim gelirse gelsin Keşan’ın gelişimini engellemeyecekler. Bir sonraki mecliste bunu göreceğiz. Particiliği bırakacaklar Keşan’ı beraber geliştireceğiz. Ben particilik yapmıyorum. Çamlıkent ve Özgün Yapı’nın oy oranına baksanız, oralara sıra gelmemeli; ama öyle değil Cumhuriyet Halk Partililer de Keşanlı hemşerilerim de bana oy verdi. Bizim mutluluğumuzu ve huzurumuzu bozmak isteyen bir dedikodu yayıyorlar, algı oluşturmaya çalışıyorlar.
Neden CHP hiçbir şeye katılmıyor ve her şeyden neden kendisini soyuluyor? Dün devlet erkanı belediye salonunda Atatürk’ü anma töreni yapıyor, CHP ve İYİ Parti yok. Nasıl Ata’ya sahip çıkmak bu? Bütün odalar oradaydı. CHP’nin algısı bu. Soralım onlara neden yok? Yakışan bir yönetim olsunlar.” şeklinde konuştu.

“Tüm mesaimizden hesap veriyorum”

Sosyal medyayı sıkça kullandığı konusunda gelen eleştirilere cevap veren Helvacıoğlu, sözlerini söyle sürdürdü: “Yeni nesil hizmet istiyor. Bana ‘Neden çok çalışıyorsun? Seçime son 2 sene kala çalış’ diyorlar. Böyle olur mu? Keşan’a bugün ağaç dikildiğini halkım bilmezse ben belediye başkanlığı yapmayayım. O zaman neden buradayım ben? Tüm mesaimizden hesap veriyorum. Keşan şeffaflığa alışmamış. Her şeyi anlatacağım, bu benim tarzım. Yeni nesil belediyecilik bu.”

“Ben AK Partiliyim”

Son olarak CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan’ın “Eğer utanıyorsan neden o partiye girdin?” sözlerine gönderme yapan Helvacıoğlu, “Ben AK Partiliyim Milliyetçi Hareket Partisi ile Cumhur İttifakı olarak ortak bir adayım; ama ben Keşan’ın belediye başkanıyım. CHP’li, İYİ Parti’li, MHP ve AK Parti hemşerilerime adalet için sokaktayım. Kimseyi ayırmıyorum. Ayırmaya da niyetim yok, birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edeceğiz.” sözlerini kaydetti.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu