Haberler

Helvacıoğlu, Erikli’ye gelmeyen Meclis üyelerinden dert yandı

Keşan Belediyesi ve Erikli sakinleri, Erikli’de yaşanan problemleri konuşmak üzere bir araya geldi. Vatandaşların su ve sahil kiralamaları hakkındaki şikayetlerini dinleyen Helvacıoğlu, davet edilen ancak Erikli’ye gelmeyen meclis üyelerini işaret ederek, “Bir kişi gelmedi; çünkü yüzünüze bakamıyor meclis” derken, kararların meclisten geçtiğini belirterek “Tatilcinin partisi olmaz. Ama beni iki konuda da sorumlu tutuyorsunuz, ne yaparsanız haklısınız. MUÇEV konusunda da, su konusunda da…” dedi.

Keşan Belediyesi?nin 22 Temmuz 2020 Çarşamba akşamı gerçekleştirdiği ‘Erikli Buluşması’na, Erikli’nin su sorunu ve MUÇEV’in sahil kiralamaları damga vurdu.

“Davet ettik, gelmediler”


Saat 21.15’te başlayan buluşmaya Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Başkan Yardımcısı Mustafa Altay, birim amirleri, Meclis Üyeleri Nehir Gergin , Şafak Uslu, Tarık Uysal ve Erikli sakinleri katıldı.
Haziran Ayı Meclis Toplantısında, Erikli’nin sorunlarını konuşmak, halkın karşısına birlikte çıkmak için 25 Belediye Meclisi üyesini Erikli’ye davet ettiğini belirten Helvacıoğlu, bazı meclis üyeleri dışında kimsenin toplantıya gelmediğini söyledi. Helvacıoğlu, meydana kurulan barkovizyondan davetin çağrısını izlettikten sonra “Ben herkesin huzurunda davet ettim. Sadece ben ve 4 arkadaşım geldi. Bilemem, yorumu size bırakıyorum” dedi.

Erikli’ye yapılan Belediyecilik faaliyetlerini videolar ile barkovizyona yansıtan Helvacıoğlu, vatandaşlara bir sunum gerçekleştirdi.

“İhaleye neden giremediğinizi onlara sorun bana değil”


Erikli halkının en çok şikayet ettiği konuların başında gelen MUÇEV’in sahildeki kiralamalarına değinen Helvacıoğlu şunları söyledi; “Biz buraya gelmeden önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kiralamalar konusundaki kararlılığını ortaya koyup süreci başlatmıştı. Karar alınmış ve yola çıkılmış. Biz de dedik. İhaleyi durdurduk. Pazarlık usulü almak istedik. Meclise getirdik. Halk kazansın dedik, meclis olmamasını istedi, saygı duyduk.?
Bu sözlerin ardından tekrar video gösterimi yapılırken bazı vatandaşlar tepki göstererek sahne önüne geldi. Bir vatandaş “Yanlış yapılıyor diye, aynı yanlışı Keşan Belediyesi yapamaz. Kıyıları kimse işgal edemez” derken, başka bir Erikli sakini de “Halk Ekmek adına alabilirdiniz orayı; ama almadınız. Biz burada denize giremiyoruz.” Şeklinde konuştu.
Bu sözler üzerine diğer katılımcılar da alkışla destek verdi. Alkışlayan vatandaşlara seslenen Helvacıoğlu da “Ben de sizinle beraber alkışlıyorum bu meclisi. O meclis burada olmalıydı. Neden giremediğinizi onlara sorun bana değil. Biz belediye olarak istedik. Belediye Meclisi getirdi MUÇEV’i, ben değil. Bir kişi gelemedi; çünkü yüzünüze bakamıyor Meclis.” diyerek karşılık verdi.

“Çözüm bulmalıydık, ‘yetişmez’ dememeliydik”

Erikli’nin sorun olarak öne çıkan bir diğer konusu “susuzluk”a dair görüşlerini aktaran Helvacıoğlu, “Ben de sizin gibi Erikli’de yaşıyorum ve musluklardan akan sudan ben de memnun değilim. Bu mağduriyeti hepimiz yaşıyoruz.” diyerek, çözüm için aranan yolları şu sözlerle ifade etti:
“Mecidiye Göleti’nden su getirmek için planlar yapılmış, projesi bitmemiş. Orası 110 günlük su verebiliyor. Hesap ne kadar? 40 milyon lira. Şubat ayında çözüm bulmalıydık, ‘yetişmez’ dememeliydik. Tek başıma değilim, meclisimiz de ‘Bu sene olmaz’ dedi, ‘Gelecek sene için kredi ve önlem alalım; Erikli halkıyla beraber gidip konuşalım, para nasıl toplayalım’ dedi. Onlar vermedi demiyorum, haklılıklarını da haksızlıklarını izleyip siz yorumlayın. Benden yorum beklemeyin. 7 milyon 700 bin lira verin, Kocaali’den bulduğumuz su için kredi alıp 22 kilometre su borusu döşeyelim. Suyun partisi olmaz, tatilcinin partisi olmaz.” dedi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu