Haberler

Helvacıoğlu, “Bu bedelle MUÇEV değil, kim gelse kiralayamaz”

Helvacıoğlu, sahillerin MUÇEV’e kiralanması konusunda Meclis’te yaptığı açıklamada; “Bu hale biz getirdik” dedi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Meclisi’in 5 Mart 2020 oturumunda, MUÇEV’in Erikli – Mecidiye ve Yayla sahillerindeki kiralama konusunda meclisin gündemine gelen soru önergesine cevap verdi.
İYİ Parti Grup Sözcüsü Zafer Topçu tarafından sorulan “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile MUÇEV arasında yapılan görüşmede kamuya ait yerlerin pazarlık usulü ile verileceğinden haberiniz var mıydı?” sorusuna, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Tüm Türkiye’de uyguladığı bir kiralama yöntemi var, biz seçildikten sonra bunun üzerine geldik” diyerek cevap veren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bakanlığa gidip bunun durdurulmasını istedik. <Pazarlık usulü ile size verelim, ama raiç bedelden ihaleye girmezsiniz.> dediler. Ama oradaki notlarda da var. Daha önce Mehmet Özcan’a <Bütün sahilleri alın> teklifi yapılmasına rağmen almamış. Keşke o günlerde alınsaydı. Ben ne yapabilirim belediye başkanı olarak? Bakanlar Kurulu kararı alınmış, her yerde kiralama kararı alınmış, <Bize kiralama> diyemem. Süreç aslında bize gelmeden çok önce başlamıştı.”

“Bir arkadaşımız buraları ballandıra ballandıra anlatmış”

“Korktuğumuz başımıza geldi. Red kararından sonra, bakanlık gündemini uyguladı. İştiraki olan MUÇEV‘e verdi. MUÇEV de Keşan’da çok meşhur oldu, manşetler atılıyor. Bilen de yok, herkes gazetelerde konuşuyor. Ciddi bir bilgi kirliliği var. Gazetelerde yarışa girdi konuşanlar. Ben de karşıyım diye alalım dedim zaten. Bizim de burada Çevre ve Şehircilik’te bulunan bir arkadaşımız, isim vermeyeceğim, buraları ballandıra ballandıra anlatmış. 1 milyon 800 bin TL bedel çıkarmış Ankara’ya göndermiş. Ankara da buraları pahalı ve kıymetli olduğunu düşünerek bedel koymuş. Buraları bu fiyata MUÇEV değil kim gelirse gelsin alamaz.”

“Belediyenin malını kurtarmak için devletle kavga ettim.”

“Zafer kardeşim ‘siz sorumlusunuz’ diyor. Hayır biz değil hepimiz sorumluyuz. Bu işi beraber başaramadık. Bu hale meclisimiz getirdi. Oturup tartışamadık.
Paylaşmıyorum ama biraz bahsedeyim, Erikli’deki yerlerimizi zor kurtardık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan. Bu imar yapısında başka alanları zor kurtardık. Bir görseler benim yaptıklarımı. Çocuklar yapmaz. Belediyenin malını kurtarmak için devletle kayga ettim. Ama başardık. Önümüzdeki hafta anlatacağım”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu