Siyaset

Gaytancıoğlu, MUÇEV’i Bakan Kurum’a sordu

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Saros Körfezi?ndeki sahillerinin MUÇEV‘e kiralanmasıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na soru önergesi verdi.

Soru önergesi hakkında bilgilendirme ile ilgili olarak düzenlenen toplantıya, Gaytancıoğlu ile birlikte, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, CHP Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Sezgin Gündoğdu, Keşan Belediye Meclisi Üyesi ve ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman ve eski Edirne Milletvekili rahmetli Erdin Bircan’ın oğlu Erdem Bircan da katıldı.


Toplantıda konuşan Okan Gaytancıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması talebiyle soru önergesi hazırlandığını kaydetti.
“Bir limited şirket olan MUÇEV daha önce yaptığı hangi faaliyetlerden dolayı Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmiştir?

MUÇEV‘in ilgili yönetmelik kapsamında daha önce yaptığı projeler nelerdir? İhale komisyonunun bu alanlarının MUÇEV‘e kiralanması ile ilgili aldığı kararın içeriğinde neler vardır? İhaleye yukarıdaki yönetmelikte belirtilen nitelikte olan başka vakıflar da çağrılmış mıdır? Sözleşme şartnamesinde neler vardı? İhale kaç yıllıktır? İhaleyi alan firma alt yüklenicilerle kira sözleşmesi yapabilecek midir? Alt yüklenicilerle kira sözleşmeleri yapılabilecek ise bunun ihalede belirtilen süresi ve şartları nelerdir??

“Kiralamalar el altından yapıldı”

Saros sahillerinin kimseye sorulmadan el altından kiralandığını dile getiren Gaytancıoğlu, “MUÇEV’in bazı yerleri yıllık 100 bin TL’nin üzerinde kiraladığını öğreniyoruz. Bazı esnafın mağdur olduğunu duyuyoruz. Bizler de hem bu kiralanmayı önlemek ve hem de bu kiralamaların daha şeffaf yapılması için soru önergesi verdik. Bir de bu MUÇEV’in alt kiralamalarını fahiş fiyata yaptığını duyduk. Bakanlığa sorduğumuz soruların yanıtlarını sadece biz değil tüm yurttaşlarımız da merak ediyor.” dedi.

Sahillerin halka ücretsiz kullandırılması gerektiğini ifade eden Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Saros Körfezi bizim için çok önemlidir. Sahiller halkın olmalı. İstediğimiz yerden denize girelim. İllaki kiralanacaksa bizim bir çok toplum yararına hizmet veren kurumumuz var. Onlarla ortak bir akıl yürüterek ortak hareket edelim. Bundan sonra insanlarımız rahat tatil yapsınlar.”

“İptal olmazsa vatandaş kendi evinin önündeki sahile para ile girmiş olacak.”


Gaytancıoğlu?nun ardından sözü Keşan Belediye Meclisi Üyesi ve ESTAB Başkanı Süleyman Paçaman aldı.
Sahillerin kiralanma olayına karşı olduklarını ve halkın sahilleri ücretsiz kullanması gerektiğini ifade eden Paçaman şunları sözleri kaydetti: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu kiralamanın iptal edilmesini istiyoruz. Kiralama olayına karşıyız. Sahillerin vatandaşa ücretsiz olarak kullandırılmasından yanayız. Alt kiralama veya üst kiralama yönteminin uygulanması halkın nezdinde tamamen yanlıştır. Bu kiralamanın iptal edilmesinden yanayız. Önümüzdeki süreçte bunun için mücadele edeceğiz. Keşan Kent Konseyi öncülüğünde bir komisyon oluşturuldu ve bu komisyonun kiralamanın iptali için çalışmalar yapmaktadır. Sahillerle ilgili bir düzenleme yapılacaksa ortak akılla yapılması gerekiyor.Vatandaşımız bu kiralamaya başından beri karşı. Konutu olan veya konut alanının önünden yıllardır denize giren vatandaşlarımız var. İptal olmazsa vatandaş kendi evinin önündeki sahile para ile girmiş olacak. Sadece turizm olarak düşünmemek lazım orada yaz kış yaşayan insanlar var. Bu açıdan da değerlendirmek lazım. Elimizi taşın altına soktuk. Keşan?da ve bölgemizdeki STK’ları da taşın altına elini sokmasını bekliyoruz. İptali için mücadelemize devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu