Genel

Hava koşulları ve akaryakıt fiyatları balık tezgahlarını da vurdu!

Olumsuz hava şartları ve yükselen akaryakıt maliyetleri balıkçı tezgahlarında fiyatların yükselmesine sebep oldu. Tezgahlarda ilk defa 100 lira etiketleri gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi.

Marmara denizinde poyraz, Karadeniz de Aybar Kar Fırtınası balıkçıların denize çıkmasını engelledi. Olumsuz hava şartlarının yanında bir de her gün yükselen yakıt fiyatlarının da vurduğu balıkçı tezgahlarındaki etiketler vatandaşları şaşırttı.
Hamsi, çinekop ve istavrit fiyatlarında artışlar gözlenirken, daha önce tezgahlarda kilogramı 90 liradan satılan levrek ve çupra 100, hamsi ve istavrit 50 oldu.
Tezgahın en ucuzu ise 30 liradan satılan palamut oldu.Bu yıl sezonun durgun geçtiğini belirten balıkçılar, “Havaların soğuması, poyraz ve denize açılan teknelerin az olması fiyatları etkiliyor. Bir de akaryakıt var, mecburen maliyetler artıyor. Maliyetler artınca durum tezgahlara yansıyor.” derken havaların düzelmesi ile birlikte bir miktar düşüş beklediklerini söyledi.

Öte yandan vatandaşlar ise girdikleri balık halinde tezgah fiyatlarını görünce şaşırdı. En düşük 50 lira olan etiketler arasında 100 lira etiketleri gören vatandaşlardan bazıları geri döndü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu