ÇevreGündem

GÜNEKAB’ın Koruklu bölgesindeki çöp aktarma istasyonu inşaatı tamamlandı

Erikli ve Yayla arasında kalan ve yıllardır orman içinde yayılan çöpler sebebiyle bölgenin büyük sorunu haline gelen vahşi depolama sahasında GÜNEKAB tarafından başlatılan çöp aktarma istasyonunun inşaatı tamamladı.

Geçtiğimiz haftalarda ihalesi yapılan ve ardından inşaatı da tamamlanan aktarma istasyonu hakkında açıklama Güney Katı Atık Birliği’nden geldi. Birlik başkanı Erhan Engin, “Vahşi depolama alanı olarak kullanılan alana yapılan aktarma istasyonu sayesinde artık bu alana çöp dökülmeyecek ve bölgedeki kirlenmenin önüne geçilecektir. Birliğimizin semi-treyler araçlarının yardımları ile bölgenin çöpleri Paşayiğit yolu üzerinde bulunan düzenli katı atık ve bertaraf tesisimize getirilecektir.” derken, bundan sonra çöp işlemleri için şu ifadeleri kullandı:

“Düzenli katı atık ve bertaraf tesisimize birkaç çöp kamyonun getireceği atıkları, birliğimiz envanterinde bulunan sıkıştırmalı Semi-Treyler yardımları ile belediyeler, tek seferde daha düşük maliyetler ve daha düşük sürelerde getirmiş olacaktır. Belediyelerimize ait çöp kamyonlarının atık dökme sefer sayıları azalacağından dolayı bölgede trafik yoğunluğunda ve çöp birikmelerinde azalmalar meydana gelecektir. Atık taşıma sistemi ekonomik ve teknik açıdan daha uygulanabilir bir hale gelecektir ve bu sayede harcanan yakıt miktarında, maliyetlerde ciddi bir tasarruf sağlanmış olacaktır. Bununla birlikte çöp tırlarının ve kamyonlarının daha az sefer yapacağından dolayı kullanım ömürleri artacaktır. Nihai atık ve bertaraf sahamıza atık getiren araç sayısının azalması nedeniyle, sahamızdaki giriş-çıkışlar, atık kontrolü, atık dökümünün yapılması vb. konularda kolaylık sağlanmış olacaktır. Çöp tırlarından ve kamyonlarından kaynaklanabilecek atık sızıntı suyu, koku vb. gibi çevre kirliliğine yol açabilecek unsurlar minimize edilecektir. Yapılan aktarma istasyonunun birliğimize ve bölgemize şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.’’

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu