BölgeÇevreKeşan

GÜNEKAB üye belediyelerden katı atık ücreti almayacak

Güney Edirne Katı Atık Birliği’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısı dün dün düzenlenen oturumla gerçekleştirildi. GÜNEKAB üyesi belediye ve İl Özel İdaresi’nden alınan katı atık ücretinin alınmaması yönünde kararın çıktığı toplantıda, kararın halka yansıtılması da istendi.

GÜNEKAB Başkanı Erhan Engin başkanlığında açılan tek maddelik toplantıda, GÜNEKAB üyesi mahalli idarelerden, daha önce KDV dahil 35 TL/ton alınan ücretin artık alınmaması yönünde karar alındı. Toplantıda; üye olmayan iş yerlerinden ve resmi kurumlardan ton başı 140 TL olan ücretin yeniden değerlendirme oranı kapsamında 153 TL’ye çıkarılmasına, birlik üyesi olmayan işyerlerinden ve resmi kurumlardan ayda bin 200 tondan az olmamak üzere getirilen atıklardan alınan ücretin ise KDV dahil olmak üzere 100 TL’den 110 TL’ye çıkarılmasına karar verildi.

“Hesaplanma oranında halka yansıtılmasını bekliyoruz”

Alınan karar ile ilgili değerlendirmede bulunan Erhan EnginBirliğimiz tarafından üye belediyelerimiz ve beldelerimizden gelen çöplerin tonaj başına bir ücret tarifesi uygulanıyordu ve belediyelerimize yük oluyordu. Plan Bütçe Komisyonu’nda bunu görüştük ve hesaplarımız yaptık. Söz konusu ücret tarifesinin belediyelerimize yük olmaması için alınmaması konusunda bir karara vardık. Bu, katılım paylarının da sıfırlanması olarak algılanmamalı. Katılım payları tüzüğümüz gereği alınıyor. Belediyemizin de halktan tahsil ettiği bir bütçe vardı. Bu tahsil edilen miktarın hesaplanma oranında halka yansıtılmasını bekliyoruz. Bu ücretlerin sıfırlanması belediyelerimizin elini bir nebze olsun rahatlatacaktır. Biz elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Gündem maddesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Erdoğan Gümülcineli, “Bu para belediyelerden tahsil edilmeyeceği için belediyelerin de bu bedelleri halka yansıtmaması gerektiğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Toplantının son bölümünde söz alan İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, ise“Geç alınmış ama doğru karardır. İnşallah para vermeyi de taahhüt edersiniz. Şuan da Türkiye çöp çok değerli. Bizden satın almak isteyenler var. O yüzden çalışmalarınızı arttırmanızı ve gerekirse bunların değerlendirilmesini bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu