Haberler

Gündemi değerlendiren İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Sarıkeçe, açıklanan yeni tedbirleri de eleştirdi

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, artan korona virüs vakaları sonrasında alınan tedbirleri eleştirdi. Şehir sokaklarında insanların yoğunluk oluşturmalarına rağmen kafe ve restoranların ‘günah keçisi’ olarak ilan edilip kapatıldığını belirten Sarıkeçe, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na da eleştirilerde bulundu. Helvacıoğlu‘nun indirim günü adı altında şov yaptığını belirten Sarıkeçe, “Ticaret Odası Başkanı gibi değil, Belediye Başkanı gibi davranmalı” dedi.

Sözlerinin başında 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla günün anlamına ilişkin konuşan Zafer Sarıkeçe, “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere geçmişten bugüne bizleri ışığı ile aydınlatan tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Aramızdan ayrılanlara Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum, aramızda olanlara da sağlıklı, sıhhatli uzun ömürler dilemek istiyorum. Hz. Ali Radıyallahu Anh’ın ‘Bana bir kelime öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ sözü ile öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu tekrar etmekte fayda var diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Sözleşmeli öğretmenliği kaldıracağız”

Kutlama mesajının ardından sözlerine, AK Parti hükümetinin eğitim sistemine yönelik eleştirileriyle devam eden Sarıkeçe, “Lakin 18 yıllık AK Parti iktidarı ile de öğretmenlerimiz bugün geldiği, getirildiği noktada, asıl olan görevini yapmak yerine, üzülerek söylüyorum pazarda işportacılık tezgahından tutun alakasız ne kadar meslek varsa evine, çoluğuna çocuğuna ekmek götürmek, yaşamını sağlamak için maalesef mesleği harici işleri yapmak zorunda kalıyor. İnşallah bu 18 yıllık çileyi İYİ Parti iktidarı ile bitireceğiz. Sayın Genel Başkanımızın sözlerini tekrar etmek istiyorum. İlk icraatlarımızdan biri ‘Sözleşmeli Öğretmenlik’ sözleşmesini yırtarak öğretmenlerimize hak ettiği değeri, konumu geri kazandırmak için elimizden geleni yapacağımızın ben de Genel Başkanımız gibi taahhüdünde bulunmak istiyorum. Tekrar tekrar hatırlatmak gereği duyuyorum. Sayın Genel Başkanımız da bir öğretmen kendilerinin de ‘Öğretmenler Günün’nü kutluyorum.” sözlerini kaydetti.

Akşener’in Edirne programı iptali

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in Edirne programının iptaline yönelik de açıklama yapan Sarıkeçe, “Genel Başkanımızın 25 Kasım’da Edirne programı vardı. Program korona virüs süreci ile birlikte yoğunluğun artmasından dolayı iptal edildi. Önümüzde ki günlerde tarih netleşince program aynı şekilde icra edilecek mevcut programa sadık kalınacak.” ifadelerini kullandı.

“Caddeler insan dolu, kafeler ve kıraathaneler ‘günah keçisi’ oldu”

Sözlerinin devamında Türkiye’de artan korona virüs vakaları ve önlenmesi için alınan kararların yetersiz olduğunu dile getiren Sarıkeçe, “Keşan’da vaka sayıları günden güne artıyor. Böyle olunca da alınan tedbirlerin çok da yeterli olmadığını görüyoruz. Bankalar Caddesi, piyasa, sokaklar insan dolu. Sosyal mesafe diye bir olay maalesef yok. Buna mütakip bakıyorsunuz kahvehaneler, lokantalar, kafeler gibi ilk anda akla gelen ve ‘günah keçisi’ diye tabir ettiğiniz bu sektörler kilit vurmuş durumda. Pazarcı esnafımızın tezgahının açılmaması gündemde. Böyle memleket yönetimi olmaz. Siz böyle bir şey yapamazsınız. Bu tamamen beceriksizliğin dik halasızdır. Bir tarafta ilk aklına geldiğinizde hemen kafelerin, esnafların kapısına kilit vurdurup sokakları insana bırakırsanız olmaz. Böyle memleket yönetimi olmaz, bu beceriksizliğin dik alasıdır. Bunu yapıyorsanız toplu bir şekilde yapıp tüm Türkiye’de ‘Ohal’ uygulayacaksınız. 20 gün, gerekirse bir 20 gün daha . Bu illetten başka türlü muhaffak olma şansınız yok. Esnafa kilit vurdurmak hiç bir işe yaramaz. Zaten bu insanlar bitik vaziyette. Hem bu insanları gömüyorsunuz hem de çözüm adına hiç bir şey bulamıyorsunuz. Ben bunun yeteli bir sonuç olacağına inanmıyorum.” diyerek sert eleştirilerde bulundu.

“Alınan tedbirler göz boyama ve aldatmaca”

Yandaşı, muhalifi katmadan eline kartını alan banka kuyruğuna gelemeyecek gerekirse 20 gün kimse evden çıkmayacak, siz de devlet gibi devletliğinizi yapacaksınız, devlet olarak her türlü önlemi alacaksınız. Sigortası, kirası, borcu, çoluğunun çocuğunun nafakasını karşılayacaksınız. Diğer türlü tedbirler sözde tedbiler bu işin üstesinden gelmek şöyle dursun tamamen göz boyama ve aldatmaca. Ben de bu sektörlerin bir bireyi olarak söylüyorum bizim suçumuz ne? Pazar günü her taraf insan kaynıyor ama bizlerin işletmeleri kapalı. Sebep, çok mantıklı gelmiyor. Evet kapanacaksa hep birlikte kapatacağız. Pandemi varsa tüm Türkiye safında olması en mantıklı olanı diye düşünüyorum.

“Ulusal basına gündem olmaya alıştık”

Geçtiğimiz hafta Kurtuluş Günü etkinliklerinde yaşanan ve çokça konuşulan sosyal mesafesizlik ve kan bağışında oluşan yağ kuyrukları ile açılışlarla yaşanan izdihamlar sebebiyle Keşan’ın sık sık ulusal basına taşınmasını eleştiren Sarıkeçe, şu ifadeleri kaydetti: “Biz alıştık böyle konularla ulusal basında yer almaya. Keşan’ın bu şekilde gündem olması hiç hoş değil. Keşan hep böyle kötü şeylerle mi anılacak, biz bu muyuz? Gerçek yüzümüz bu mu? Bu kadarlık bir şehir miyiz biz? Hak ettiğimiz bu mu? Niye Keşan’ın ismini geçmiş yıllarda olduğu gibi başarılarla, güzel şeylerle anmıyoruz da kan kampanyasında yap vermek gibi, açılan alışveriş merkezinde yaşanan izdiham ve sosyal mesafe olmaması ile anılıyoruz. Bizler böyle insanlar değiliz. İnsanlarımız bilinçli. Kurallara uyduğumuzu düşünüyoruz. Ne olur bu cehaletin, eğitimsiz tavırların önüne geçelim, pirim vermeyelim. Keşan’ın bu süreci güzel bir şekilde atlatmasına ve bundan sonra daha güzel yerlerde adını andıralım.
Durum sıkıntılı. Bu süreci bana bir şey olmaz diyerek geçiştiremeyiz. Ateş bir yerden tutuşunca herkesi yakıyor. Aynı şehirde aynı havayı soluyoruz sana, bana demeden biz olarak hareket edersek bu sürecin üstesinden geliriz. Bu işi bir kaç ayda toparlamak varken yaz sonuna kadar uzatmayalım.

“Helvacıoğlu, Ticaret Odası Başkanı gibi değil, Belediye Başkanı gibi davranmalı”

Öte yandan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na da korona virüs tedbirleri konusunda kente örnek olması yönünde eleştiriler yönelten Sarıkeçe,”Belediye Başkanımızın da söylediği gibi hastanelerde kalacak yatak bulamayız. Tedavi edecek doktora, hastaneye ulaştıramayız. Sayın Belediye Başkanımız da ikinci dönemi düşünüyormuş. İkinci dönemi düşünüyorsa Ticaret Odası Başkanı gibi değil belediye başkanı gibi davranıp böyle organizasyonlara davet edilse bile katılmayıp tedbirli davranmasını istiyoruz. Hep birlikte kapatacaksak tamam ama indirim günü adı altında şov yapacaksanız o zaman biz de kapatmayalım, açalım mekanlarımızı. Bir kere daha yaptıklarının doğru bir şey olmadığını kendilerine hatırlatmak istiyorum.” sözlerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu