Siyaset

Gündemi değerlendiren CHP’li yöneticilerden Helvacıoğlu’na “Sazlıdere” çağrısı

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, son günlerde kamuoyu gündeminde yer alan konular hakkında açıklama yaptı. Özellikle geçtiğimiz günlerde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından gündeme getirilen ağaç kesilmesi konusu hakkında açıklama yapan CHP’liler, Helvacıoğlu‘na seslenerek; “Siyasi çıkar uğruna hedef gösteriyor. Aynı hassasiyeti FSRU’da da beklerdik” dedi.

Artan Kovid-19 vakalarını değerlendiren ve Helvacıoğlu‘nun gündemi değiştirmek amacıyla bazı olayların üzerine gittiğini savunan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, pandemi sürecinin yönetilemediğini iddia ederek şunları söyledi:
“Son açıklanan rakamlara göre vaka sayı 32 bini geçmiş vaziyette ve kırmızı bir kaç ilden sonra Türkiye tamamen kızarmaya devam ediyor. Alınan tedbirler sadece pansuman olduğu ve aç – kapat şeklinde devam edildiği, pandemi sürecinin yönetilmesi ve ne yapılacağına dair bilimsel verilere dayalı bir programımız olmadığı için, günlük vakalarla ilgili belirtileri tedavi etmeye yönelik bir süreç devam ediyor.”

“Vaka sayılarında çok büyük bir patlama yaşanacak diye korkuyorum”

Uzun süredir kapalı olan kafe ve restoranların yüzde 50 kapasite ile de olsa yeniden açılmasının mutluluk verici olduğunu kaydeden Pekcan, AK Parti kongrelerinde gözlenen yoğun katılımın, önümüzdeki günlerde Türkiye genelinde vaka artışlarına yansımamasını temenni ederek; “Geçtiğimiz günlerde yapılan AK Parti genel kurulunda binlerce insan sosyal mesafe kuralı tanımadan, pandemiyle ilgili kuralları içe sayarak bir aradaydı. Genel kurula bütün il ve ilçelerden otobüsler dolusu insanlar gitti. 3 – 5 gün sonra vaka sayılarında çok büyük bir patlama yaşanacak diye korkuyorum. İnşallah esnafımızın açılması ramazan ayıyla bitmeze ve çok daha büyük bir kapatmaya gitmeyiz.” dedi.

“Salgın hastalık yüzünden evlerinde tecrit edilenlerin geçimi hükumetçe karşılanır”

Kovid -19 durumu pozitif olanların karantina sürecinde ihtiyaçlarının hükümetçe karşılanması gerektiğini ifade eden Pekcan, şunları söyledi:
Bu yönetilememe hikayesi hat safhada ve geldiğimiz nokta da bunun sonucu. Bir milletvekilimizin paylaştığı bir bilgiyi aktarmak istiyorum. 1930 yılında CHP iktidarı zamanında hıfzıssıhha kurulu tarafından çıkarılan ve hala yürürlükte olan bir kanun var. Kanunun 83’üncü maddesi diyor ki; <Salgın hastalık yüzünden evlerinde tecrit edilenlerin geçimi hükumetçe karşılanır.> 65 yaş üstü ve 20 yaş altı diye evde tecrit ettiğimiz insanlarımızın kendilerinin ve ailelerinin geçimleri asgari ücret bazında hükumet tarafından karşılanması gerekirdi. Hala yürürlükte olan bu kanun yapılmayan bir sürü şey gibi şu anda uygulanmıyor.”

“Ekonomik olarak battığımız tescilleniyor, birileri gemiyi terk ediyor”

İçinde bulunduğumuz günlerde Türkiye’de ilginç gelişmeler yaşandığını dile getiren Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik olarak da ilginç gelişmeler var. Örneğin; Kadınlarımız için, bizim için ve tüm insanlarımız için çok önemli olan ve İstanbul’da imzalanan <İstanbul Sözleşmesi> var. Bununla ilgili olarak Kadın Kolları Başkanımız açıklama yapmıştı. Taraf olduğumuz ve hukuksuz olarak fes ettiğimiz ve Genel Başkanımızın Danıştay’a, bu iptalin kanuni olmadığı ile ilgili başvuruda bulunduğu, şiddet gören kadınların haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden çekildik. Borsa İstanbul Başkanı görevinden istifa etti. Katar’lılara yönetimde yüzde 10 hisse verildi. Ziraat Bankası Genel Müdürü istifa etti. Hazine Müsteşarı görevinden alındı. Yani ekonominin kilit taşları ve dışarı ile bağlantılarımızı sağlayanlarla ilgili çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizi ve ekonomiyi bırakıp giden insanları, yapılanları değerlendirdiğimizde, konunun çok ilginç bir noktaya doğru ilerlediğini görüyoruz. Ekonomik olarak battığımız tescilleniyor. Birileri gemiyi terk ediyor. Bundan sonrası hayırlı olsun, hep beraber izleyeceğiz. Pandemi ve ekonomi nedeniyle çok net söylüyorum yönetilemediğimiz ve savrulduğumuz meydanda.”

“Aynı duyarlılığın FSRU Limanı için kesilen binlerce ağaç için de gösterilmesini beklerdik”

Keşan merkezindeki yollarda oluşan çukurların resmedildiği görüntülerin sosyal medya üzerinde paylaşıldığını, konu ile ilgili CHP Keşan İlçe Yönetimi olarak açıklama yaptıklarını ve yerel basında çıkan haberler üzerine olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getiren Pekcan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun konu ile ilgili tepkisini eleştirerek şu ifadeleri kullandı:
“AK Partili Belediye Başkanı Helvacıoğlu çıktı, dedik ki; <4 tane çukur. Bunun haberi mi olur?> İnsanlardan güzel yorumlar geldi. 30 yılı, kaldırımları, yolları hafife alan Başkan.. Keşan’ın farklı noktalarından yaklaşık 70 tane fotoğraf paylaşıldı. Bir 70 tane de duruyor. Onlara 4 çukur deyip, bir kenara atıp Kadın Kolları Başkanımızın ne olduğunu açıklayacağı bir ağacın kesimi ile ilgili ortalığı ayağa kaldırdı. Yine şovunu yapmaya çalıştı ama ters tepti. İnsanlarımız kendisine gereken cevabı verdiler. Sayın AK Partili Belediye Başkanı’nda yaşadığı bu kent ve çevrede FSRU Liman diye bir garabetin yapıldığı yerde kesilen binlerce ağaca şu bir ağaca gösterdiği tepkinin belki yüzde birini göstermesini beklerdik. Bugüne kadar yaklaşık 2 yıldır süren süreçte orada kesilen binlerce ağaçla ve oraya yapılan çevre katliamı ile ilgili ağzını açmayan Sayın Helvacıoğlu‘ndan tekrar rica ediyorum; <Şu bir tane ağaca gösterdiğiniz duyarlılığın aynısını mümkünse orada kesilen ağaçlarla ilgili de gösterin.> FSRU Limanı’nın yapıldığı bölgede yalnızca yolu açmak için kesilen binlerce ağaç vardı ve ağaç kesimi devam ediyor. Üçüncü ÇED hukuksuz olduğunu söylemesine rağmen hala bir yürütmeyi durdurma kararı alınmadı. Kesiyorlar, kesmeye devam edecekler. Bu liman bittiğinde yaklaşık 17 kilometrelik bir hat çekilecek orada kesilecek ağaçları da hesaplayalım ve bizi yöneten şehrin belediye başkanının, bölgemizden seçilmiş olan AK Partili Sayın Milletvekili’nin görüşlerini; karşı olup olmadıklarını, burada kesilen ağaçlarla ilgili üzüntü duyup duymadıklarını Allah rızası için 2 yılda bir kere açıklasınlar istiyorum.

“Aklımızla alay etmesinler”

Gelen fidanlar var. 100 bin zeytin ağacı, 100 bin badem ağacı. Üçüncü dünya ülkelerinde uygulanan bir yöntemle BOTAŞ kayaklı gönderiliyor. BOTAŞ kestiği ağaçlarla ilgili; <Ben size ağaç gönderirim> diyor. Aklımızla alay etmesinler. Geldiğimiz nokta meydanda. Bunu Keşan halkı ile sevgili hemşehrilerimizle paylaşmak istedim.”

Pekcan‘ın ardından sözü CHP Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır aldı, geçtiğimiz günlerde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından evinin bahçesindeki ağacın eşya taşımak için kesildiği ve hakkında tutanak tutulduğu konusunda açıklamada bulunan Arhatır, Helvacıoğlu‘nun gündem değiştirmek adına gerçekleri çarpıtarak anlattığını söyledi.
Mustafa Helvacıoğlu‘nun prim yaparak partisini karalamak amacında olduğunu belirten Nermin Arhatır, şu ifadeleri kullandı:

“Öncesinde belediye ile görüşüldü ancak gelmediler”

“25 Mart Perşembe günü Keşan Belediyesi sosyal medya hesabından yapılan basın açıklamasında, yaşananları Keşan halkına çarpıtılarak anlatan Mustafa Helvacıoğlu’nun gündem değiştirmek adına başkanlık makamını hiçe sayarak yaptığı açıklamaları üzüntü ve esefle izledim. Sayın Helvacıoğlu benim de bir vatandaş olduğumu unutarak, prim yapmak ve Cumhuriyet Halk Partisi?ni de karalamak adına; ailemi, evimi ve partimi hedef olarak göstermiştir. Şahsımın verilemeyecek hiçbir hesabı olmadığı gerçeğinden yola çıkarak; bizlerin tek muhatap kabul ettiği Keşan halkının ihtiyacı doğmuştur. 24 Mart Çarşamba günü yeni evimize taşınmak için gelen nakliye kamyonu eşyalarımızı taşıyabilmek için uygun bir ortam bulamamıştır. Evin tek penceresinden taşınması planlanan eşyalar geçmeyince pencere sökülmeye çalışılmış lakin başarılı olunamamıştır. Taşınma işinin olabileceği tek noktada yıllar önce babamın ekip büyüttüğü, halk arasında kokar ağaç diye bilinen asıl adı aylandız olan ağacımız bulunmaktaydı. Bizler vatandaş olarak çözüm üretemediğimiz için, saat 16.40’ta Keşan Belediyesi Peyzaj işlerinden sorumlu personeli arayarak ağaç için çözüm talebinde bulunduk. Bu birimde çalışan arkadaşlar, mesai saatinin bitmek üzere olduğunu, bizim ağacı budayabileceğimizi, yetkililerin de sabah gelerek prosedür işlemlerini halledeceklerini söylemişlerdir. Israrla belediye binasına yakın olduğumuzu ve en azından 2 tane zabıtanın gelerek tutanak tutmasını istememize rağmen bir sorun olmayacağı söylenerek konu kapatılmıştır. Daha sonra Ziraat Mühendisi Gökhan Sarıkaya ile yaptığım görüşmede ağacın yerden 100-110 cm yükseklikte kesilebileceğini söyledi. Bunun ağaca bir zarar vermeyeceğini çıkan yeni sürgünlere istediğimiz şekli verebileceğimizi iletti.”

“Konu amacından saptırıldı”

“Sonrasında sizlerin de takip ettiği üzere, sayın Helvacıoğlu siyasi çıkar uğruna bu durumu kullanabilmek için evime yetkilileri göndermiş ve Belediye Başkanlığı makamı da boş yere işgal ederek konuyu amacından saptıran açıklamalarda bulunmuştur. Tüm bunlar yaşanırken bizler de tanıdığımız ziraat mühendislerini arayarak kesilen ağacın durumunun tespitinin yapılmasını istedik. Sonrasında öğrendiğimiz üzere; kokar ağaçları keserek kurutmanın mümkün olmadığını, köklerinin zirai ilaçlarla bile kurutulmasında çok zorlanıldığı bilgisini aldık. Söylemek isterim ki; babamın emeklerinin olduğu, gençliğimizin şahidi olan ağacın tekrar canlanması için elimizden gelen tüm çaba gösterilecektir.”

“Aynı hassasiyeti FSRU için bekliyoruz”

“Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun, siyasi çıkar uğruna son 1 yıldır partililerin ve yöneticilerin işyerlerini, evlerini ve hayatlarını basın aracıyla ifşa ederek, hedef haline getirdiğini ve ayrıştırıcı bir tutum sergilediğini vurgulayan Nermin Arhatır, açıklamasının devamında şu cümlelere dikkat çekti: “Keşan Belediye Başkanı sayın Mustafa Helvacıoğlu, siyasi çıkar uğruna son 1 yıldır partililerimizin ve yöneticilerimizin işyerlerini, evlerini ve hayatlarını basın aracıyla ifşa ederek hedef haline getirmekte ve ayrıştırıcı bir tutum sergilemektedir. Ayrıca yapılan basın açıklamalarında kendisini eleştiren vatandaşlarımızı gecenin bir yarısı şahsen arayarak tehdit etmesi ve yorumları kaldırmaya çalışması da bulunduğu makamın saygınlığını azaltmaktadır. Son olarak; her fırsatta kendisini büyük bir Keşan sevdalısı olarak vurgulayan sayın Helvacıoğlu’nu, hükümet eliyle yapılan ve kanunların hiçe sayıldığı, binlerce ağacın kesilerek yok edildiği FSRU katliamının durdurulması konusunda da aynı hassasiyette davranmaya davet ediyoruz. Ve yine Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’un ziyareti sırasında, sayın bakandan 40 adet triportör istemek yerine, FSRU Limanı için Sazlıdere’de yapılan doğa katliamını nasıl durdurabileceğimizi sormasını beklerdik. Bir kez daha söylemek isterim ki; sayın Helvacıoğlu’nu, Keşan?ın çevresel, tarımsal ve ekonomik dengelerini altüst edecek bu akıl almaz projenin karşısında, Keşan halkının yanında durmaya davet ediyoruz. Bugün, menfaat uğruna mensubu olduğu hükümeti kutsallaştırmak, milletin üzerinde bir yere konumlandırmak asla doğru değildir. Liderlerin yeri milletlerin üstü değil, içinde olmayı gerektirir. En büyük güç millettir; çünkü, egemenlik kayıtsız şartsız sadece ve sadece milletindir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu