ÖZEL HABER

Göçmenler, Yunanistan sınırında yaşadıklarını anlattı

İpsala’nın Yenikapuzlu beldesi üzerinden Meriç’in karşısına geçip umuda yolculuk etmeyen isteyen göçmenlerden bazıları yollarına devam ederken bir çok göçmen ise Yunan askerlerinin zulmüne yakalandı.
Meriç Nehri’ni geçen göçmenleri bekleyen Yunan askerleri tarafından mermilerle karşılanan, darp edilip Türkiye’ye geri gönderilen göçmenler karşıda yaşadıkları zulmü anlattı.
Ateş altına alınan göçmenler sınırı geçmek uğruna çocuk ve bebekleri havaya kaldırınca Yunan askerleri havada gördükleri çocuk ve bebeklere bile ateş etti. Ateş altına alınan göçmenlerden hafif şekilde yaralananlar oldu.
Sınırı geçtikten sonra Yunan zulmü nedeniyle geri dönmek zorunda kalan göçmenler, “Sınırı geçtik, ama köye giremedik. Aslında sınırı geçtik. Üzerimize mermi yağdırmaya başladılar.
1 kişi benim önümde öldü. Çok yaralı oldu. İçeri giremedik. Orada yaralanan arkadaşlarımızdan birini aldık. Birini bıraktık. Telefonlarımızı, paramızı aldılar. Kadınları vuruyorlar, çocukları vuruyorlar. Ateş etmesinler belki çocukları görünce ateş etmeyi keserler diye çocukları omuzlarımıza alıp kaldırdık; ancak yine de ateş etmeye devam ettiler, kurşunlar başımızın üstünden geçti.” dedi.
Kadın ve çocuklara acımayan Yunan askerlerinin şiddetini anlatan bir göçmen ise, “3 kere gittim, yine gönderdiler. Yine de geçmeye devam edeceğim.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu