Siyaset

Gaytancıoğlu: “Yapılandırma çözüm değil! Halkın gelir düzeyini de artırmak lazım”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 1 Haziran’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri başlayacak yapılandırma yasası öncesinde açıklama bulundu. İktidarın artık ülkeyi yönetemediğini söyleyen Gaytancıoğlu, erken seçim çağrısı yaparken, yapılandırmalardan ziyade halka sosyal yardım yapılmasını gerektiğini belirterek, “İktidar ülkenin gündeminden çok çok uzaklaştı. Gördüğünüz gibi mafya liderleri açıklamalar yapıyor. İnsanlar sokaklarda bunu konuşuyor. Türkiye’nin gündeminde işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı var.” dedi.

Hafatalık mesaisine 1 Haziran Salı günü başlayacak TBMM’nin en önemli gündemi gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, ÖTV, MTV, trafik para cezası, kara yolu kaçak geçiş ücreti, yükseköğrenim kredi ve harç kredisi alacaklarının yapılandırılmasını içeren kanun teklifi olacak. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren borç yapılandırmasına ilişkin kanun teklifinin geleceği TBMM Genel Kurulu’nda vergi ve cezalarda yapılandırmanın yanı sıra matrah artırımı da getirilecek.

“5’li çeteye ödeme yapıldı, halka yapılmadı”

Yarın başlayacak görüşmeler öncesinde CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz Kasım ayında da yapılandırma yasasının meclisten geçtiğini hatırlatan Gaytancıoğlu, “Ekonomi ne kadar kötü ki, hala düzeltemiyorlar” diyerek çözümün yapılandırmada olmadığını söyledi. Çözüm yolunda halka yardım yapılması gerektiğini kaydeden Gaytancıoğlu, “Biz çözüm olarak her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına bir sosyal yardım yapılmasını istedik; ancak bu sosyal yardımı sadece belli başlı bir kesime yaptılar. Esnafları ayırdılar, çiftçilerle emeklilere destek yapmadılar, enflasyon ve dolar kuru aldı başını gidiyor. Açlık sınırı TÜRK-İŞ, DİSK’in ve TÜİK’in yapmış olduğu hesaplamalara göre asgari ücreti aştı. Esnafın çoğu aylardır, kimisi yıllardır kapalı, insanlar kan ağlıyor ekonomide para dönmüyor; ama nedense ‘5’li çete’ dediğimiz hükümete yakın grupların bütün ödemeleri yapıldı ancak halka hiçbir ödeme yapılmadı.” dedi.

“Asgari ücreti hemen artıralım”

Vatandaşların ödemelerini yapmakta güçlük çektiğini belirterek sözlerine devam eden Okan Gaytancıoğlu, “Halk zor durumda ne emlak vergisini ne de motorlu taşıtlar vergisini ödeyemiyor. Şimdi bunların hepsine yeniden bir af geliyor, yeniden bir yapılandırma geliyor. Biz buna parti olarak karşı değiliz, destekliyoruz. Bunun yanında bu tip yapılandırmaları yaparken halkın cebine para koyup gelir düzeyini de artırmak lazım. Örneğin asgari ücreti hemen artıralım ki, insanlar biraz harcama yapsın ekonomiye kaynak gelsin vergi gelirlerine sahip olsun. Hükümeti uyardık, insanlar 1 yada 2 taksiti ödüyorlar, vatandaşların yapılandırmaları bozulmamalı. 18 taksitse ve 1 taksiti ödeyen devam etmeye hak kazansın. Belki sonrasında para bulur ve 1 sene sonra ödeyebilir, TBMM’yi de böyle sürekli gelen yapılandırma yasaları ile meşgul etmemek gerek.” bir defa yapılandırmaya hak kazananların ödeyememeleri halinde haklarını kaybetmemesi gerektiğine dikkat çekti.

“Hükümet gidici, erken seçim yapılmalı”

Öte yandan Türkiye ve ülkeyi yönetenlerin çok farklı gündemlere sahip olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Hükümet artık ülkeyi yönetemiyor, ülkenin gündeminden çok çok uzaklaştı. Gördüğünüz gibi mafya liderleri açıklamalar yapıyor, basın ve kamuoyu bunu tartışıyor. İnsanlar sokaklarda bunu konuşuyor. Türkiye’nin gündeminde bu olmaması lazım; Türkiye’nin gündeminde işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı var. İnsanlar bir ölçüde ülkenin ne durumda olduğunu görüyorlar. Hükümet artık gidicidir, bir an önce erken seçim yapılması gereklidir. Erken seçim 18 yıllık AKP iktidarının da sonuna gelindiğini gösterecektir. Halk bu sanal gündemden bıktı.” diyerek erken seçim çağrısını yineledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu