EkonomiGenelSiyaset

Gaytancıoğlu, Tarım Kredi marketlerinde uygulanan indirimi değerlendirdi: “Algı operasyonu”

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde bazı ürünlerde indirim yapılacağını açıklamasının ardından indirimli ürün satışı dün itibariye başladı. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerindeki indirimi değerlendirdi. İndirimleri ‘algı operasyonu’ olarak niteleyen Gaytancıoğlu, ” böyle mağazalar olsun ama zarar etmeden halka ulaşsın” dedi.

“Zarara sokacak bir indirim var”

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde satışa sunulan temel tüketim ürünlerinde açıklanan indirimin beklenildiği şekilde fiyatlara yansımadığını belirten Gaytancıoğlu, “3 yıl önce de Ankara’nın ortasına İstanbul’a Tarım Kredi Kooperatifleri Tanzim Satış Mağazaları açmıştı. Soğanları, domatesleri, patatesleri, biberleri, patlıcanları indirimle satmaya başlamıştı. Çiftçinin ürünleri satılıyor mantığı ile girmişlerdi ama seçim öncesiydi. Fiyatlar yine de çok düşmemişti. Şimdi gıda enflasyonu çok yüksek seviyede ve yüzde 150’leri aşıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden hükümet yine indirim furyası peşinde ama Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin kuruluşudur. Gübre fiyatları inmiyor. Mazot, ilaç ve tohum, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin üreticilere verdiği hizmetlerin herhangi bir girdi fiyatlarında düşüş yok. Üreticinin ve tüketicinin satın aldığı 30 kalem üründe, Tarım Kredi Kooperatiflerini zarara sokacak bir indirim var. Bu şekilde olmaz.” dedi.

“3 harfli marketleri yaratan kim? “

“Gıda enflasyonun düşürülmesi bu şekilde baskıyla ve entrikalarla olmaz.” diyen Gaytancıoğlu, “Üretici ve tüketiciler, ‘belli başlı ürünlerde indirim var ama çok fazla indirim yok.’ diyorlar. Bu bir algı operasyonudur. Bu şekilde olmaz. Üretirsiniz, ithal etmezsiniz, bol bir şekilde üretirsiniz hem üreticiniz kazanır hem de tüketiciniz kazanır. Savaş açtıkları kitlenin de 3 harfli marketler olduğunu söylüyorlar. 3 harfli marketleri yaratan kim? Bu iktidar değil mi? Köşe bucaktaki bütün bakkalları öldürdüler. Her yere indirim marketleri açtılar, 3 harfli marketler açtılar. Sonra karşısına Tarım Kredi Kooperatifleri marketleriyle rekabet etmeye çalışıyorlar. Bırakın Tarım Kredi Kooperatifleri, üreticiye düşük fiyatlı gübre ve ilaç versin. Tabi ki üretsin. Tabi ki böyle mağazalar olsun ama zarar etmeden halka ulaşsın.” dite konuştu.

,

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu