Genel

Gaytancıoğlu, Kahramanmaraş’ta: “İnsanlar Zor Durumda. Yardımlar Çok Ağır Geliyor”

Yıkıldığımız Kahramanmaraş depreminin ardından Göksun ilçesine giden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, vatandaşların durumunun çok zor olduğunu ve yardımların geciktiğini belirtti. Gaytancıoğlu, “Çok katlı binalarda özellikle çatlaklar gördük. İnsanlar arabalarda, minibüslerde, kamyonlarda kalıyorlar. Özellikle çocukları gördük oralarda kalıyorlar. Isınmaya çalışıyorlar, ateş yakıyorlar” dedi. Bir vatandaş ise, “Bize en geç sabah yemek gelecek denildi ama hala hiçbir şey gelmedi” diye konuştu.

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine giden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, depremzedeleri ziyaret etti.

“İlk depremden kaçanlar, ikincisine yakalanmış”

Atila Sertel, ikinci büyük depremde yıkılmış bir binanın önünde şu açıklamalarda bulundu:

“Arkamızda gördüğünüz bina 4 katlı 6 daireli bir yer. Burada gece olan ilk depremde herhangi bir çökme olmamış o nedenle Kahramanmaraş’tan gelen misafirler ve aileler burada sığınmışlar. Öğlen saatlerinde meydana gelen depremde bir çökme olmuş. Şu anda içeride ne yazık ki 5 kişinin öldüğü söyleniyor. Bu enkaz şu ana kadar kaldırılmamış durumda. Göksun yine de diğer ilçelere göre daha az hasarla atlatmış. “

“İnsanlar zor durumda, yardımlar geç geliyor”

Okan Gaytancıoğlu ise, “Çok katlı binalarda özellikle çatlaklar gördük. İnsanlar arabalarda, minibüslerde, kamyonlarda kalıyorlar. Özellikle çocukları gördük oralarda kalıyorlar. Isınmaya çalışıyorlar, ateş yakıyorlar. Bu binadan sağ çıkanlar da olmuş. Kahramanmaraş’ta depremden buraya gelmişler fakat burada yakalanmışlar. Talihsizlik… Yani insanlar çok zor durumda, yardımlar çok ağır geliyor” dedi.

Açıklamaların ardından Atila Sertel ve Okan Gaytancıoğlu, ateş yakarak sokakta ısınmaya çalışan vatandaşları ziyaret etti. Vatandaşlar, yiyecek yardımı yapılmadığını belirttiler. Bir vatandaş, “Bize en geç sabah yemek gelecek denildi ama hala hiçbir şey gelmedi” dedi. Bir başka vatandaş ise, “Cenazemiz var öyle bekliyor, bir şey de yapamıyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu