Siyaset

Gaytancıoğlu: “3 ayları kaldı. İktidardan düştükleri zaman bütün dosyaları teker teker açacağız”

Danişment tesislerinin devri hakkında geçtiğimiz gün açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’ın “Niyetimiz Danişment’i birilerine vermek olsaydı, hazine üzerinden istediğimiz insanlara verirdik” sözlerine yanıt verdi. Gökçetepe ve Vakıf sahillerinden örnekler veren Gaytancıoğlu, “Danişment için de yapılacağı endişesi taşımayalım mı? Olmamış şeyler değil bunlar.” dedi.

“Olmamış şeyler değil”

Danişment sahilindeki tesisler için İYİ Parti’den kendilerinin de destekledikleri bir soru önergesi verildiğini hatırlatan Gaytancıoğlu, Danişment için de önceki örneklerden dolayı endişe duyduklarını söyleyerek, “Gökçetepe sahilini TÜRGEV’e veren, yol yapan ve bakanların geldiği zihniyet; Vakıf Sahili’ni ’13 yıllığına verdik’ diyen zihniyet çok rahatlıkla Danişment Sahili’ni de verebilir çekincemiz vardı. Bunu mecliste de çok dillendirdim. Tüm bu örnekler varken, aynı şeyin Danişment için de yapılacağı endişesi taşımayalım mı? Olmamış şeyler değil bunlar.” dedi.

“Biz üzüm yemek istiyoruz, bahçıvanı dövmek değil”

Saros FSRU Limanı’nın tüm tepkilere rağmen kurulduğunu hatırlatan Gaytancıoğlu, proje maliyetine de değinerek, “Sazlıdere’de 5 milyar liralık çalışma yapılıyor, peki orada bir tane Keşanlı çalışan var mı? Yok. Bölgeye de katkısı yok, bunun yanında bilime ve hukuka karşı çıkarak, ağaç katliamı yapıldı. Peki 5 milyar liraya ne yapıldı? Keşan-Enez karayolu 1 seneye biterdi, Çakmak Barajı’nın 1. ve 2. kısımları biterdi, Hamzadere sulamasının bütün eksiklikleri tamamlanırdı ve Edirne’nin bütün sulama projesi 1 yılda biterdi. Bunların bölgeye katkısı milyarlarca dolar olurdu. Çünkü ülkemiz tarımda ithalat değil ihracatçı olur ve kuraklıktan en az etkilenen bölge olurduk. Peki Fatma Hanım Saros için bugüne kadar ne yaptı? Hiç! FSRU ile Katar’ın gazını pazarlamak için yapıldı ve ‘Enerji üssü olacağız’ denildi. Bizde çıkan bir gaz var mı? Başka ülkenin tankerine gaz yükleyip, doğayı katlederek göndereceksiniz. İskenderun’da ve Aliağa’da bu var neden 3.’sü yapıldı? Yerinin yanlış olduğunu da defalarca söyledik. Yer gösterdik. Biz üzüm yemek istiyoruz, bahçıvanı dövmek değil.” diye konuştu.

3 ayları kaldı

Sözlerinin sonunda Mayıs ayındaki seçimleri işaret eden Okan Gaytancıoğlu sistemin değişeceğini söyledi. Altılı Masa’nın Ortak Mutabakat Metni’ne gönderme yapan Gaytancıoğlu, “Artık 3 ayları kaldı. 3 ayı kalmış bir iktidarın temsilcisine cevap vermeye gerek yok, zaten iktidardan düştükleri zaman bütün dosyaları teker teker açacağız. Verdikleri izinlerin hepsini soracağız.” derken, “Ülkeyi parti devleti haline getirmeyi ve muhtarlara da bu yönde baskı yapmayı düşünüyorlar. Bunu konuşmanın da anlamı da yok. Biz büyük bir çoğunlukla ülkeyi yeniden kuracağız ve muhtarlara da artık baskı yapılmayacak. Biz 14 Mayıs’a odaklandık.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu