Siyaset

Şimşek: “Hedefimiz 20 yıl sonra Keşan’ın nüfusunu 300 binlere çıkarmak”

CHP Edirne Milletvekili Aday Adayı Şadan Şimşek yaşanan ekonomik sorunlar ve yaklaşan seçimler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Halkın sorunun seçim değil geçim olduğunu ifade eden Şimşek, projelerini aktararak, “Keşan cazibe merkezi olmalı. Bizim hedefimiz 20 yıl sonra Keşan’ın nüfusunu 300 binlere çıkarmak” dedi.

“Sorun seçim değil, geçim”

21. Dönem Edirne Milletvekili, CHP Edirne Milletvekili Aday Adayı Şadan Şimşek seçim bölgesinde ziyaretlerine devam ediyor. Keşan’daki ziyaretleri kapsamında kesanonline’a konuk olan Şimşek, sorunlarımıza yanıtlar verdi. Yerinde tespitler yapmak üzere hem parti üyelerini hem de halkla temaslarda bulunduğunu belirten Şimşek, bu ziyaretlerden edindiği bilgileri aktardı. Ekonomik ve kültürel olarak gelinen noktada insanların büyük sorunları olduğunu ifade eden Şadan Şimşek, en büyük sorunun ise geçim sorunu olduğunu söyleyerek, “Alım gücü düşen halk da geleceğe kaygı ve endişeyle bakıyor. Üreten ve ticaret ile uğraşan kesimlerin de çalışarak batmaktan korktuğunu görüyoruz; çünkü ürettiğini değerinde satamıyor, sattığını da yerine koyamıyor.” diye konuştu.
Emeklilerin durumlarının da sorunlu olduğuna kayıt düşen Şimşek, “2008’den sonraki süreçte emekli maaş bağlama oranı düştüğü için ve intibak yasası nedeniyle de emeklilerin de sorunları var. Aslında bir EYT’li olarak EYT yasasından da önce, bu yasaların da düzenlenmesi gerekiyordu. Emekli maaşının 5 bin 500 lira ve peynirin kilosunun da 200 lira olduğu bir ortamda, artık protein ile beslenemeyen halkımız artık makarna ve ekmek yiyor, kaldı ki artık ekmeğin de fiyatı artık 5 liranın üzerine çıktı. Maaş artışları kaşıkla, zamlar ile kepçeyle yapılıyor. ” diye konuştu.

“Halk yoksuldu, şimdi köleleşiyor”

Sözlerinin devamında, “Hükümetin oluşturduğu sermaye gruplarının tröstleşmesi ve bunların da denetimlerinin olmamasından kaynaklı olarak gıda fiyatlarının anlamsız ve önlenemez yükselmesinden dolayı da insanlar geçim zorluğu yaşıyor. Bu yüzden halkın gündemi aslında seçim değil, geçim.” diyen Edirne Milletvekili Aday Adayı Şadan Şimşek, “Milletvekilliğini bıraktığımız zaman yoksulluk sebebiyle yardım alan aile sayısı 980 bindi. 20 yılda bunu 7 milyon aileye çıkardılar. 7 kat artan yoksulluğu da sayın bakan bir marifetmiş gibi söyleyebiliyor. Halk yoksullaşmıştı, şimdi ise köleleşiyor. Ev ve araba almak insanların hayalleri iken, şimdi bunun çok ötesine geçip imkansız hale geldi.” sözleriyle gelinen noktada, halkın düşüncelerini özetledi.

“Keşan cazibe merkezi haline getirilmeli”

Sorunların çözümüne karşı Keşan için hazırladığı projeler olduğunu ifade eden Şimşek, “Bu hayallerin yeşermesi için sorunların tespitini yaptık ve sorunların çözümü için projeler geliştirdik.” derken, çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “Keşan için 4-5 bin kişiye istihdam sağlayacak projelerimiz var. Mavi yakalı çalışanlarımızın en az yüzde 70’inin Keşanlı olmasını sağlamamız gerekiyor. Köylerimizde artık sadece yaşlı nüfus kaldı. Çalışmak için şehir dışına giden gençlerimizin geri dönmesi lazım, bunlar için kırsal kalkınma projelerimiz hazır. Keşan’da köye dönüşü sağlamak için bin hanelik hazineye ait köy kooperatifleri projelerimiz var. Hollanda’da bulunan kooperatifleşme şeklinde projelerimiz mevcut. Mesela iklim değişikliğine bakarsanız, 10 yıl sonra Akdeniz iklimine dahil olacak Saros Körfezi’nde 12 ay boyunca deniz turizminin sürmesi için gerekli teşviklerin çıkartılarak, en az bin kişiye istihdam sağlayacak potansiyelin yaratılması gerekiyor.”

“Hedef 300 bin nüfus”

Açıklamalarının sonunda ilçenin çehresinin üretim ve ticaret ile değişeceğine vurgu yapan Şimşek, “Keşan, İpsala sınır kapısından Malkara sınırına kadar sağlı sollu ticaret ve alışveriş merkezlerinin yayılması gerekiyor. Bizim hedefimiz 20 yıl sonra Keşan’ın nüfusunu 300 binlere çıkarmak. Bu konuda yerel sermayenin şehir dışına çıkmaması için ticaret odalarımızın da dahil olduğu bir sistemde büyük marketlerde satılan ürünlerin yüzde 30’unun yerel ürünlerden oluşacak şekilde satış yapmalarını sağlamalıyız. Trakya Üniversitesi’nin işbirliği ile tekno-kent yatırım bölgelerinin oluşturulması gerekiyor.” derken, “Hazırlıklıyız, dersimize iyi çalıştık.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu