Genel

Futbol aşkıyla doğanlar Emine hocaya emanet

İpsala’nın Aliçopehlivan Köyü’nde Fatih Karagümrük Futbol Okulu olarak çocuklara futbol sevgisini aşılamaya çalışan beden eğitim öğretmeni ve antrenör Emine Tunalı, yeni yıldız adayları yetiştiriyor. Kadın futbolunda olduğu gibi Edirne futbolunda da önemli bir kariyere sahip Tunalı, deneyim ve tecrübelerini aktarmak için “Bir yerden başlamam gerekiyordu, köyümden başladım” diyerek çıktığı yolcuğu anlattı.

“Amacım Türk futboluna kazandırmak”

Amacı futbolun kırsal kesimlerin tamamına ulaşmasını sağlamak olduğunu ifade eden Türkiye’de kadın futbolunun ilk temsilcilerinden Emine Tunalı, zor şartlar altında olan çocuklara ulaşmayı hedeflediğini söyleyerek şöyle konuştu: “1 ay önce Fatih Karagümrük Futbol Okulu’nu kurduk. Buradaki amacım kız ve erkek futbolcuları buradan diğer takımların altyapılarına yetiştirmek. Onları Türk futboluna kazandırmak”

“Kadın futbolu parlıyor”

Özellikle Türkiye’de kadın futbolunun eksik olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Tunalı, bu sürecin son dönemlerde iyiye yönelik sinyaller verdiğini söyledi. “2-3 yıldır kadın futbolunda bir parlama başladı. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe başta olmak üzere Süper Lig’deki bütün takımların da kadın takımları var. Bunun da yakında UEFA tarafından bir zorunluluk haline getirileceği söyleniyor.” diyen Tunalı, kadın futbolunda gelişme için gereksinimleri ise şöyle anlattı: “Yaşanılan durumun federasyonun mali bütçe ve altyapıya önem vermemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Halbuki çocuklar için belli bir bütçe ayrılsa, onlar hem okula, hem de antrenmanlarına gidecekler. Aynı şekilde 18 yaşına giren kız çocukları hayata atılıyor, bir bütçesi olsa onlar da kariyerlerine odaklanabilecekler. Kadın futbolu için istenilen seviyeye bu sebeplerden dolayı gelmediğini düşünüyorum.”

“Bir yerden başlamam gerekiyordu…”

Edirne’nin en kariyerli futbolcusu olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Emine Tunalı, “1 Türkiye şampiyonluğu, ikinci lig şampiyonluğu ve kupa galipleri kupası finali oynamış bir sporcuyum. Gol kraliçeliğini kovalamış bir golcüyüm; ama bunlar kadın futbolu olduğu için pek bilinmiyor. Erkek futbolundan gidiliyor.” derken futbol arenasında ismini gelecek nesillerle yaşatmak istediğini ifade ederek, “Bir yerden başlamam gerekiyordu. Keşanlı olmama rağmen köyümden başladım; çünkü en güzel deniz, henüz gidilmemiş olandır. Elinden tutup menajerliğini yapacağım sporcular vardır. Biliyorum ve onların ellerinden tutmak istiyorum” şeklinde konuştu.

“Kulüpleşmeye gidilmeli”

Futbol okulunda 51 öğrencinin olduğunu ve bu sayının yakalanmasında güvenin önemine değinen Tunalı, futbolun daha da iyi yerlere gelmesi için atılması gereken adımlar hakkında destek beklediğini de dile getirerek şöyle konuştu: “Keşan ve İpsala’da kulüplerimiz var; ama çocuklar oralara gidemiyorlar. Ulaşım gibi sebeplerden dolayı bizim de kulüpleşmeye gitmemiş gerekiyor. Maç yaparak gelişiyor çünkü çocuklar. Eğer kulüpler olursa hem kız, hem de erkek liglerine girmek istiyorum”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu